Kuidas kolida servereid nii, et töö ei katkeks?

Kolimise läbi viimiseks tuleks määrata eraldi projektijuht, kes kõige eest vastutab ja kõigel silma peal hoiab. (c) Foto: Shutterstock
Kolimise läbi viimiseks tuleks määrata eraldi projektijuht, kes kõige eest vastutab ja protsessil silma peal hoiab.Foto: Shutterstock

Kui info on tänapäevase ettevõtte vereringe, siis võib serverite kolimist võrrelda südameoperatsiooniga. Kõik peab saama tehtud kiirelt, täpselt ja viisil, et inforinglus ei peatuks. Hea töö korral ei pannud kliendid ümberkolimist tähelegi.

Põhjuseid kolimiseks on erinevaid. Reeglina on ühiseks nimetajaks püüd tõsta töökindlust, efektiivsust ja kvaliteeti. „Me oleme kogenud olukorda, kus koristaja tõmbas serverid vooluvõrgust välja. Alustasime tegevust sõna otseses mõttes garaažist ja selle vahejuhtumi tõttu pidime me klientidega omajagu asju klattima,“ jagab oma kogemust Rein Post. Tema veetava osaühingu R8 Technologies tegevusalaks on digitaalne ventilatsiooni- ja kliimaseadmete töö optimeerimine. See aitab ettevõtetel araabiamaadest ja Euroopast kuni peatselt USAni väga suurtes kogustes energiat ja kulusid kokku hoida. 

“Õnneks anti meile andeks, sest vahejuhtum leidis aset üsna meie tegutsemisaja alguses. Lubasime siis, et midagi sellist enam ei juhtu ja kolisime oma serverid kõrge töökindlusega andmekeskusesse,” selgitab Post.

Katkematult interneti ja elektriga varustatud serverid on tema firma tõsiseltvõetavuse garantii ja tõrkeid süsteemi töös lubada ei saa. Eestis on aga ainult üks andmekeskus, mille side-, jahutus-, ja elektrisüsteemid on kohati lausa kolmekordselt dubleeritud. See viib riskid üsna madalale. Sinna R8 meeskond oma serverid ka viis.

Protsess tuleb detailideni läbi mõelda

Kuidas kolimisprotsess välja näeb? Esimese sammuna tuleb läbi mõelda, millised on vajadused serverite ruumi ja toite osas ja selles osas andmekeskusega kokkulepe sõlmida. Keskus jagab omalt poolt erinevat teavet protseduuride ja turvareeglite osas. Sideteenuste pakkujate osas neutraalses andmekeskuses saab ise valida ka internetiühenduse pakkuja. 

Kui see etapp saab läbitud, tuleb läbi mõelda kolimisplaan. “Selleks peaks olema eraldi projektijuht, kes kõige eest vastutab ja kõigel silma peal hoiab,” räägib oma kogemusest pilvelahendust pakkuva Storadera üks vedajatest Margus Danil, kelle seadmete asupaik on alates maikuust samuti Tallinna külje all asuv andmekeskus Greenergy Data Centers

Post R8 Technologie’st lisab sinnajuurde meeskonnasisese suhtluse olulisuse. “Plaani tegija ei suuda kunagi üksi kõiki detaile läbi mõelda. Mida rohkem on tiimiga asju arutatud, seda lihtsamini oskavad ka ülejäänud inimesed probleeme ennetada ja lahendusi pakkuda,” kirjeldab ta end tõestanud praktikast. 

Meeles tuleb pidada, et alati tuleb ette ootamatusi ja kõikide liigutuste tegemiseks tuleb planeerida reservaega. 

Kuigi ettevalmistustele kulus uute seadmete tarneraskuste tõttu terve kuu, võttis Margus Danili ettevõttes asjade liigutamine ja ülespanek lõpuks vaid kaks päeva. Millisele hetkele kolimine planeerida, sõltub äri iseloomust. Neile, kelle põhitöö toimub nädala sees, on otstarbekas kolida laupäeval: siis saab võimalike tõrgete korral veel pühapäeval reageerida. Vahel on mõistlik selleks valida öine aeg, mõnedel juhtudel aga, nagu Storaderas, ei tohi serverite töö katkeda ja seetõttu tuleb ka kolimisel sellega arvestada.

Andmekeskusesse kolimine mitmes etapis

Tihti kipub olema nii, et andmekeskusesse kolides senistest seadmetest ei piisa ja juurde tuleb tellida uusi. Selleks on andmekeskuses olemas vaheladu, kus neid kuni ülespanekuni hoiustatakse. 

Kohati on kasu mitmeetapilisest kolimisest. “Olime enne teises andmekeskuses, kust me seadmed ära tõime. Kõigepealt andsime töösse päris uued seadmed, seejärel panime vana seisma ja tõime ka need kolmes jaos üle,” toob Danil näite, kuidas tööd katkestusteta korraldada. 

Kuna turvanõuded on Greenergy Data Centers’is sama karmid nagu põnevusfilmis, on seadmete kohaletoomisel oma kindel kord. Näiteks tuleb juba eelneval päeval edastada keskusesse auto number ja inimeste andmed, kes selles protsessis osalevad. 

Auto kohale jõudmisel sõidab see laadimisalasse, kus kaup maha tõstetakse. Seejärel sõidab auto minema, keskuse töötajad viivad kauba aga vahelattu, kuhu keegi majaväline inimene ei pääse. Keskusese on töötajad kohal muuseas ööpäev läbi, olgu siis kauba vastu võtmiseks või ülespaneku toetamiseks. Ülespanekut saab ka teenusena tellida.

Lahtipakkimine ja seadmete kokkupanek

Kui kogu vajaminev kraam on kohal, tuleb need andmekeskusel lasta viia lahtipakkimis- ja komplekteerimisalasse. Seal eemaldatakse pakend ja suunatakse see taaskasutusse. 

Lahtipakkimise osas sai Danili meeskond ka õppetunni võrra rikkamaks. “Uute seadmete karpides on igasuguseid väikseid detaile, mida kohe võib-olla vaja ei lähe. Me ei kontrollinud kõiki kaste korralikult üle ja saatsime nad äraviskamisele,” meenutab ta. “Aga andmekeskuse süsteem oli täpne ja kiire nagu kellavärk, kogu rämps läks kiiresti pressi alla. Nii et mõned detailid hankisime hiljem uuesti,” muigab Storadera eestvedaja. 

Kui seadmed koos, transporditakse nad selleks ettenähtud paika ning pannakse õigel hetkel tööle. 

“Meil läks käivitamisele lõpuks kümne minuti asemel kaks tundi. Ootamatuseid tuleb ette ja selleks peab lihtsalt valmis olema,” ütleb nüüd tagantjärgi Rein Post. “Aga andmekeskuse mehed aitasid kõigele lahenduse leida. Suur kiitus neile.”

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.