Kuidas peab andmekeskus vastu rünnakule välgu, ekskavaatori või suruõhuhaamriga?

Kui välgulööki on keerukas ennetada, siis mitmeid teisi ohte ja riske aga küll.Foto: Shutterstock

Kujutage ette olukorda, kus lähete perega võõrasse riiki reisile ning jõuate hotelli. Teie majutusasutuses laseb aga katus läbi, hommikusöök unustatakse ning tube ei koristata. Meeldiv ajaveetmine asendub puhta stressiga. Oma reisikorraldajalt aru pärides selgub, et selle majutusasutuse kvaliteet oli täiesti kontrollimata. Loodeti parimat. Küll aga üldiselt selliseid probleeme ei esine …

Ilmselgelt ei rahulduks te selle vastusega ega sooviks kunagi sellist olukorda kogeda.

Täpselt sama käib ka andmekeskuse kohta. Nii nagu majutusasutused on möödapääsmatud meeldiva puhkuse veetmiseks, vajame andmekeskuseid mistahes e-teenuste kiirelt ja töökindlalt tarbijani viimiseks. Ilmselgelt soovite, et keegi oleks enne teid andmekeskuse kvaliteedis ja töökindluses veendunud.

Kes siis teie eest katsetab?

Lühidalt öeldes on testimine andmekeskuse enda kohustus ja vastutus. Kehtib kuldreegel, et kui seade või süsteem on testimata (ja eriti koormusega testimata), siis ei maksa ka eeldada, et see töötab oodatud viisil. Eriti kehtib see varusüsteemide puhul. Kui teie soojamaa hotell lubab konditsioneeritud tuba, kuid ei ole seda konditsioneeri ise kunagi sisse lülitanud, siis on üsna tõenäoline, et saate higistada.

“Kui testid on põhjalikult läbi viidud, siis andmekeskuse ning ühes sellega klientide seadmete ja teenuste töökindlus kasvab. Kuna andmekeskus on keerukas ökosüsteem, siis mängitakse läbi nii tõenäolisemaid kui ka väga ebatõenäolisi ohu/riski stsenaariume. Kui välgulööki, nagu juhtus Microsofti andmekeskusega, on keerukas ennetada, siis mitmeid teisi ohte ja riske aga küll. Teeme kõik selleks, et olla valmis igaks juhtumiks,” selgitas Greenergy Data Centers andmekeskuse igapäevase opereerimise eest vastutav Toomas Kell. Lisaks töökindluse kasvatamisele aitavad testimised optimeerida andmekeskuse taristu igapäevatööd, mis tähendab ka väiksemaid kulusid.

Armutud meetodid

Karmimate testide puhul katkestatakse mõne keskuse elutähtsa seadme töö ja vaadatakse, kuidas varuseadmed selle ülesanded üle võtavad ning et kogu andmekeskus toimiks samamoodi kui enne seadme väljalülitamist. Kõige ulatuslikumates testides minnakse isegi nii kaugele, et lülitatakse välja andmekeskuse peamine elektritoide ning lastakse tagavarasüsteemidel rakenduda. Paraku saab vaid nii teada, kas andmekeskuse kliendid saavad öösiti rahulikult magada.

Andmekeskuse testimine on jaotatud viieks tasemeks.

Ammendava pildi andmekeskuse töökindlusest saab alles viienda taseme testimistega, sest siis selgub tõde, kas iga komponent toimib suure koormuse all ettenähtud viisil. “Oleme ka Baltikumi turvalisimas andmekeskuses läbi viinud kõrgeima taseme testimised ning erinevate koormustega erinevate stsenaariumite läbimängimine võttis toona mitu päeva. Käisime läbi näiteks hüpoteetilised olukorrad, kus keegi kaevab katki keskuse 110 kV elektriühenduse, puurib hoones hooletusest läbi kommunikatsioonivõrgu või lõpetab seadmerikke tõttu töö jahutusmoodul,” toob Kell näiteid. “Ühelgi juhul Greenergy Data Centers’i andmekeskuse töö ei katkenud, sest rakendusid varusüsteemid, nagu plaanitud.” Loomulikult testimine sellega ei piirdu, vaid jätkub kompleksi töökindluse jooksvaks kontrollimiseks ka edaspidi.

Karmid testid on eelduseks ka kõrgeimate rahvusvaheliste sertifikaatide saamiseks. Näiteks on Baltikumi suurim andmekeskus esimesena siin piirkonnas jõudmas EN50600 tunnustuse suunas, mis on kõrgeim andmekeskustele antav sertifikaat ning peegeldab otseselt kompleksi töökindlust ja ladusat toimimist.

Kui nüüd pöörduda pealkirjas esitatud küsimuse juurde tagasi, siis ka välgukahju ennetamiseks on omad meetmed, teiste väljakutsetega peaks tippklassi andmekeskus kindlasti toime tulema.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.