Digitempel – mis see on ja kellel seda vaja läheb?

Kas teadsid, et digitembeldada on võimalik isegi telefonikõnesid, arvetest rääkimata?Foto: Shutterstock

Kas oled kunagi kuulnud digitemplist või selle kasutusvõimalustest? Kuigi digitempel kogub Eestis iga aastaga üha enam populaarsust, pole selle kohta lihtne leida piisaval hulgal vajalikku teavet. Seetõttu pole üllatav, et mitmete organisatsioonide jaoks on digitempliga seotud küsimused jätkuvalt tume maa.

Mis siis digitempel ikkagi on ja miks mitmed organisatsioonid seda kasutavad? Lühidalt öeldes on digitempel (ehk e-tempel) ettevõtte tempel digitaalsel kujul. Digitempel on justkui digiallkiri, kuid seda väljastatakse üksnes juriidilistele isikutele. Seega erinevalt digiallkirjast seob digitempel dokumenti mõne konkreetse isiku asemel hoopis kindla asutusega. 

Digitemplit kasutatakse peamiselt kahel juhul: ettevõtte dokumentide päritolu ja terviklikkuse tagamiseks või protsesside automatiseerimiseks ja manuaalsete tegevuste vähendamiseks.

Sarnaselt e-allkirjadega jagatakse digitemplid kvalifitseeritud ja täiustatud digitempliteks. Kõige kõrgema turvatasemega on kvalifitseeritud digitempel, mis omab samaväärset juriidilist jõudu nagu paberdokument, millele on lisatud ettevõtte tavatempel.

Digitembeldada võib sisuliselt kõiki dokumente, alates personalidokumentidest ja hinnapakkumistest kuni akadeemiliste õiendite ja kirjavahetusteni.

Digitempel aitab tõsta ettevõtte usaldusväärsust ja suurendada klientide turvatunnet

Digitemplit saab kasutada olukordades, kus dokumendi saajale on vajalik kinnitada, et dokument pärineb tõepoolest konkreetsest asutusest ning seda ei ole pärast templi lisamist muudetud.

Üheks selliseks näiteks on terviseandmete e-kirja teel edastamine. Kui dokumendile lisada digitempel, siis annab see patsiendile turvatunde, et talle saadetud info on tõene ning pärineb tõesti korrektsest terviseasutusest.

Digitembeldada on võimalik isegi telefonikõnesid – see on kasulik siis, kui ettevõtte (näiteks mõni finantsasutus) sõlmib klientidega kokkuleppeid telefoni teel. Digitempel võimaldab tagada, et kõne teel kokkulepitu oleks seaduslikult siduv.

Digitempel aitab ära hoida võltsimisega kaasnevaid kahjusid

Digitemplit saab edukalt kasutada ka automaatselt genereeritavate dokumentide puhul. Miks see oluline on? 

Iga aastaga suureneb üha enam erinevate küberkuritegude, sealhulgas arvepettuste hulk.  Arvepettuste korral saadetakse tarbijale vale kontonumbriga võltsitud arve. Kui klient selle alusel makse sooritab, jõuab raha korrektse saaja asemel hoopis kurjategija kontole. Tihti on nii meiliaadress kui arve ise originaalile väga sarnased, mistõttu võib olla keeruline märgata, et kiri ei pärine õigest asutusest.

Selliste situatsioonide kohta leiab mitmeid näiteid RIA küberturvalisuse aastaraamatust. Näiteks selgub, et eelmisel aastal prooviti võltsitud arveid kasutades ühelt Eesti elektriettevõttelt  välja petta koguni miljoneid eurosid.

Organisatsioonidele toovad taolised olukorrad kaasa mitmeid probleeme. Lisaks rahalisele kahjule kannatab tihti ka ettevõtte maine ja usaldusväärsus. Küberturvalisuse aastaraamatus on välja toodud olukord, kus meditsiinisektori ettevõtte nimel hakati koostööpartneritele välja saatma libaarveid. Kõik see kahjustas oluliselt ettevõtte head nime ja tõi kaasa makseviivitused – pärast toimunud intsidenti ei teadnud koostööpartnerid enam, millised saadud arveid saab usaldada ja milliseid mitte.

Selliseid situatsioone aitab ennetada digitembeldamine. Kui dokument kinnitatakse organisatsiooni digitempliga, on võimalik selle kehtivust kontrollida samamoodi kui e-allkirjade kehtivustki, ning veenduda, et dokumendi koostas ja väljastas konkreetne ettevõte.

Kuidas digitemplit kasutama hakata? 

Kui soovid ka enda ettevõttes võtta kasutusele digitempli, on selleks kiireim lahendus otsustada juba valmis digitembeldamise teenuse kasuks. Näiteks Dokobiti portaal pakub keskkonda kvalifitseeritud digitempli kasutamiseks ning pilvepõhist turvamoodulit hoiustamaks täiustatud digitemplit kvalifitseeritud sertifikaadiga. 

Digitembeldamise teenuse kasutuselevõtuks vajad esmalt digitempli sertifikaati. Kui soovid võtta kasutusele täiustatud digitempli kvalifitseeritud sertifikaadiga, tellib Dokobit templi sertifikaadi sinu eest, hoiustab seda enda pilves ja võimaldab sul seda portaalis oma kontol määratud isikutel kasutada.

Dokobit pakub ka keskkonda kvalifitseeritud digitempli kasutamiseks. Kvalifitseeritud digitempel võib olla väljastatud nii USB krüptopulgal kui hoiustatud pilves ning selle kasutuselevõtuks tuleb tellida sertifikaat kvalifitseeritud usaldusteenuse pakkujalt.

Digitembeldamise API abil saad lisada digitempli kasutamise võimekuse ettevõtte enda infosüsteemi ning digitembeldamise protsessi isegi automatiseerida.

Dokobiti digitembeldamise lahendustega saad lähemalt tutvuda siin. Kui soovid täpsemat infot, võta julgelt ühendust Dokobiti klienditoega aadressil kasutajatugi@dokobit.com.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.