Dokobiti blogi

Kõik, mida pead teadma digitemplist

Tempel ei pea lepingute kinnitamiseks enam ammuilma koguaeg käepärast olema. Saab ka kiiremini ja lihtsamalt!Foto: Shutterstock

Digitempel muutub ettevõtetes üha populaarsemaks ja seetõttu ei tee paha teada selle omadusi. See postitus on sulle, kui soovid teada, mis digitempel on, mis versioonides see esineb ning millistel juhtudel millist versiooni kasutada.

Mis on digitempel?

Digitempel on ettevõtte tempel digitaalsel kujul. Digitempleid väljastatakse üksnes juriidilistele kehadele ning neid kasutatakse dokumentide ja andmete päritolu ja terviklikkuse tõendamiseks. Digitempel on justkui digiallkiri ning on sarnaselt digiallkirjadele jagunevad täiustatuteks ja kvalifitseerituteks.

Digitaalne dokument, mis on tembeldatud kvalifitseeritud digitempliga omab samaväärset õiguslikku jõudu nagu paberil dokument, millel on ettevõtte tavatempel. Kvalifitseeritud digitemplit tunnustatakse kõikjal Euroopa Majanduspiirkonnas.

Dokumendi digitembeldamine on teadlik toiming, millega kinnitatakse dokumendi andmete terviklikkus, templi lisanud juriidilise isiku autentsus ja andmete päritolu.

Rohkem infot digitemplite ja nende tasemete kohta leiad siit.

Digitempli vormingud

Olenevalt templi tasemest, võib digitempel olla väljastatud kahes erinevas vormis.

Täiustatud digitemplit kvalifitseeritud sertifikaadiga hoiustatakse pilves spetsiaalses turvaserveris ettevõtte infrastruktuuris ja see on integreeritud teiste seda kasutavate infosüsteemidega.

Kvalifitseeritud digitempel võib olla väljastatud nii USB krüptopulgal kui hoiustatud pilves. Pilvepõhist digitemplit hoiustatakse erilises turvamoodulis, mis on kantud Euroopa Komisjoni hallatavasse kvalifitseeritud e-allkirja ja e-templi loomise seadmete loendisse.

Mis on siin erinevus? Pilvepõhise digitempli puhul ei ole vaja soetada eraldi seadet, millel digitempel asub, sest digitempel on integreeritud teie infosüsteemi ning see on tsentraliseeritult ligipääsetav. See tähendab, et kõik ettevõtte või asutuse kasutajad, kellel on digitemplile ligipääs, saavad seda mugavalt kasutada ilma, et vajaksid näiteks USB krüptopulgal asuva digitempli kasutamiseks sellele füüsilist ligipääsu.

Lisaks saate pilvepõhise digitempliga tembeldada korraga hulka dokumenti ning ei pea suurt hulka dokumente ükshaaval digitembeldama.

Digitempli kasutuslood 

Digitempleid saab kasutada erinevatel juhtudel. Näiteks saab digitembeldada finantsaruandeid või isikute terviseandmeid; automaatselt tembeldada arveid, maksestaatuseid, andmebaasi staatuseid; kinnitada automatiseeritud protsesse (masinalt masinale) jne.

Mida on vaja digitempli kasutuselevõtuks?

Digitempli kasutuselevõtuks on vaja järgnevat.

  1. Kvalifitseeritud digitempli sertifikaati, mille on väljastanud kvalifitseeritud usaldusteenuse pakkuja.
  2. Digitempli loomise vahendit kas USB krüptopulgal või turvamoodulis.
  3. Tarkvara, mis on võimeline kasutama USB krüptopulgal olevat digitemplit või integratsioon ettevõtte valitud turvamooduliga. Vaja on ka  teadmist, kuidas lisada digitemplit valitud dokumendi vormingule (BDoc, PDF, ASiC-E, jne.) ning võimekust neid vorminguid luua.

Seega on toimimsieks kaks võimalust.

  • Soeta ükskõik millisel kujul digitempel ning hoolitse vajaliku lisatarkvara eest ise. Digitempleid saab soetada mitmetelt teenusepakkujatelt. Ei oma tähtsust, millise riigi või asutuse templi ostad, sest templid on kehtivad üle Euroopa Liidu.
  • Soeta digitembeldamise teenus ning sa ei pea muretsema ülejäänu pärast. Dokobit pakub täispaketti: kvalifitseeritud digitempli sertifikaat rahvusvaheliselt digiidentiteedi lahenduste ja usaldusteenuse pakkujalt SK ID Solutions-lt, pilvepõhine turvamoodul templi kasutamiseks (kasutamiseks nii Dokobit portaalis kui digitembeldamise API lahenduses). Rohkem infot leiad siit.

Järgnevalt on kogu artikli sisu esitatud ülevaatliku tabelina, et erisusi oleks parem hinnata.

Graphical user interface

Description automatically generated

Kui soovid Dokobit portaali digitempli teenust kasutama hakata või selle osas midagi täpsustada, täida palun kontaktvorm ning me võtame ühendust!

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.