Mida teeks James Bond oma PIN koodidega?

Foto: Shutterstock

Ta kaitseks neid. Kohe selgitame, miks. 

Kas Sa kujutad ette oma elu ilma eelistatud elektroonilise identiteedita? Olgu selleks Smart-ID, Mobiil-ID või klassikaline ID-kaart (tõsi, ka James Bondile meeldivad mõned asjad klassikalisel moel), on tänapäeval elu raske ette kujutada ilma selle suurepärase abivahendita.

Kuigi me räägime igapäevaselt, et peaksime elektroonilist identifitseerimist ja allkirjastamist kasutama just selle lihtsuse ja turvalisuse pärast, rõhutame vähe, kuidas enda PIN koode kaitsta ja turvaliselt kasutada. 

Samal ajal on just need võtmed sinu digitaalsesse maailma. Kutsume neid eriagentideks PIN1 ja PIN2. Agent PIN1 on see, kes Sind autendib – võimaldab Sulle ja ainult Sulle ligipääsu sinu internetipanga kontole ja teistesse e-teenustesse. Agent PIN2 tuleb mängu siis, kui soovid kinnitada näiteks tehinguid pangas või digitaalseid dokumente digiallkirjastada. 

Hoia agendid endale lähedal

Kui hakkad kasutama uut elektroonilist vahendit, saad kas ise seadistada endale PIN koodid või antakse Sulle koodid paberümbrikus. Õpi oma PIN koodid pähe ning hävita kõik paberil koodid, mis sul on.

Ära jaga oma PIN koode kellegagi, isegi oma kõige lähedasemate inimestega. Nagu ütleks James Bond: “Ära mõtle, lihtsalt tegutse.” Pea meeles – kõik tegevused, mille kinnitamiseks on kasutatud sinu PIN koode, on seaduslikult siduvad ning Sa pead vastutama kõigi nende tagajärgede eest. 

Kui mõnel mõnusal diivanil pikutamise õhtul aga Su telefoni ekraan heledaks lööb ning palub sisestada sul oma eriagendi PIN1 või PIN2, kuid sa võid kindlalt öelda, et pole seda tegevust ise algatanud, ignoreeri seda ja lase oma eriagentidel puhata. Tõenäoliselt eksis keegi oma mobiiltelefoninumbri sisestamisel või püüti Sind ära kasutada internetipettuses. Vahet ei ole, kui Sa midagi ei tee ning oma PIN koode ei sisesta, oled sa ise (ja sinu raha) turvalises paigas. 

Kuidas kaitsta oma digitaalset maailma? 

Kui oled oma PIN koodide hoidmisel olnud hoolikas ning jätnud need vaid enda teada, oled kaitstud. Kuid kui Sul on kahtlus, et su PIN koodid on lekkinud, uuenda koodid viivitamatult!

Kui Sa ei saa koode muuta, helista ööpäevaringsele abinumbrile ning palu oma elektrooniline identiteet sulgeda või selle digitaalne kasutus peatada (viimane variant on võimalik ID-kaardi puhul).

Kui oled PIN koodid või ID-kaardi kaotanud, varastatud on sinu rahakott koos PIN koodidega ja ID-kaardiga või telefon, kus asub Smart-ID või Mobiil-ID, siis pole vaja enam oodata ning asu pooleldi avatud uksi digimaailma kohe sulgema, sulgedes oma elektroonilised identiteedid!

Kui kasutad e-teenuseid, oled tõenäoliselt inimene, kes hindab kiirust, kvaliteeti ja lihtsust. On vaid üks olukord, mis on veel ärritavam, kui see, et sinu lemmik elektroonilist identiteeti ei kuvata toetatud eID-de nimekirjas, ja see on kui sinu lemmik eID on hetkel kättesaamatu. Neile paraku üsna sagedastele olukordadele mõeldes varusta end sobiva alternatiivse elektroonilise identiteediga ning anna ka oma e-teenuse pakkujale teada, kui sinu lemmik eID-ga pole võimalik tema teenust kasutada. 

Võtame nüüd kõik kokku 

  • Kasuta PIN koodina täiesti juhuslikku numbrite jada, seda kõigi oma elektrooniliste identiteetide puhul. 
  • Õpi oma PIN koodid pähe.
  • Sisesta oma PIN ainult siis, kui tead kindlalt, et see olid sina ise, kes algatas autentimise või allkirjastamise. 
  • Kui Sul on kahtlus, et sinu PIN koodid on lekkinud, uuenda need koheselt. Kui see pole võimalik (näiteks Smart-ID puhul), kustuta antud konto ning loo uus konto uute PIN koodidega. 
  • Omamaks igas olukorras võimekust kasutada digitaalset autentimist ja allkirjastamist, võta kasutusele alternatiivne elektrooniline identiteet.
  • Kui sinu lemmik eID ei ole sinu igapäevaselt kasutuses olevates e-teenustes toetatud, anna sellest teenusepakkujale teada ning aita tal oma teenust parendada!   

Soovime sulle turvalist digitaalse identiteedi ning PIN koodide kasutamist! Võta siinkohal kuulda James Bondi nõuannet – kaitse ja hoia oma PIN agente! 

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.