Millal kasutada digiallkirja, millal e-templit, millal mõlemat korraga? 

Millal kasutada digiallkirja, millal e-templit ja millal hoopis mõlemat korraga?Foto: Shutterstock  

Kõik me oleme tuttavad digiallkirjadega, mis on Eestis kasutusel olnud juba 20 aastat. E-tempel on aga ettevõtete seas hakanud rohkem populaarsust koguma alles viimastel aastatel. 

Seetõttu on kasulik üle korrata, mida e-tempel endast kujutab ning kuidas see erineb kõigile tuttavast digiallkirjast. Lisaks teeme selgeks, millal kasutada digiallkirja, millal e-templit ja millal hoopis mõlemat korraga.  

E-tempel on justkui ettevõtte digiallkiri

E-allkirjad jagatakse eIDAS määruse alusel kolmeks: kvalifitseeritud e-allkirjad, täiustatud e-allkirjad ja muud e-allkirjad. Kõige kõrgema turvatasemega on kvalifitseeritud e-allkirjad, mida Eestis nimetatakse ka digiallkirjadeks.

E-tempel ehk digitempel on ettevõtte tempel digitaalsel kujul. E-tempel on sisuliselt sama mis e-allkiri, kuid seda väljastatakse üksnes juriidilistele isikutele.

Sarnaselt e-allkirjadele jagatakse e-templid kvalifitseeritud ja täiustatud e-templiteks. Kõige kõrgema turvatasemega on kvalifitseeritud e-templid, mille loomisel on nõutud nii kvalifitseeritud sertifikaat kui kvalifitseeritud e-templi loomise seade.

Digidokument, millele on lisatud kvalifitseeritud e-tempel, omab samaväärset õiguslikku jõudu nagu paberil dokument, millele on lisatud ettevõtte tavatempel.

Millal kasutada digiallkirja ja millal e-templit?

Digiallkirja kasutatakse peamiselt juhtudel, kui on vaja väljendada allkirjastaja nõusolekut dokumendi sisuga või kinnitada dokumendi tõelevastavust.

E-templi peamine eesmärk on aga kinnitada dokumendi päritolu ja terviklikkust.  Kui enne eIDAS määruse kehtima hakkamist tuli kõik asutuse dokumendid allkirjastada mõne füüsilise isiku (näiteks tegevjuhi) poolt, siis pärast e-templi kasutuselevõttu on see muutnud. Dokumendile on võimalik lisada ettevõttele väljastatud e-tempel, mis seob dokumenti asutuse, mitte mõne konkreetse isikuga.

Kuigi e-tempel omab juba üksi juriidilist jõudu, on seda võimalik kasutada ka koos digiallkirjaga. See tõendab, et dokumendi on allkirjastanud füüsiline isik, kes on asutuse poolt selleks volitatud.

E-templite abil on võimalik oluliselt parandada ettevõtte turvalisust ja vähendada manuaalseid ülesandeid. Esiteks võtab digitempli kasutamine kordades vähem aega kui paberdokumentide haldamine. Lisaks annab e-tempel kinnituse, et dokument pärineb tõepoolest selle saatnud ettevõttest ja seda pole pärast templi lisamist muudetud.

E-templit saab kasutada mitmetes erinevates valdkondades

E-tempel sobib kasutamiseks nii era- kui avaliku sektori ettevõtetes.

Digitembeldada saab sisuliselt kõiki dokumente, näiteks hinnapakkumisi, arveid, personaliosakonna dokumente, finantsaruandeid, maksekorraldusi, terviseandmeid, akadeemilisi õiendeid, kirjavahetusi, andmebaasi väljavõtteid ja palju muud.

Kuidas e-tempel kasutusele võtta?

Digitempli kasutuselevõtuks on kaks võimalust. Esimene variant on soetada digitempel ise mõnelt teenusepakkujalt ning hankida vastav lisatarkvara. Kvalifitseeritud digitempel võib olla väljastatud nii USB krüptopulgal kui hoiustatud pilves. Pilvepõhise digitempli hoiustamiseks turvalises keskkonnas tuleb leida teenusepakkuja või turvamoodulit ise hallata.

Kiirem ja soodsam lahendus on aga kasutada juba valmis digitembeldamise teenust. Näiteks Dokobiti portaal pakub keskkonda kvalifitseeritud digitempli kasutamiseks ning pilvepõhist turvamoodulit hoiustamaks täiustatud digitemplit kvalifitseeritud sertifikaadiga. 

Samuti pakub Dokobit digitembeldamist integreeritud lahendusena, mis võimaldab lisada digitempli kasutamise võimekuse ettevõtte oma infosüsteemi. E-templi lahendus aitab protsesse automatiseerida ja tembeldada korraga suurt hulka dokumente. Teenus pakub kõike, mida digitembeldamiseks vajad: pilvepõhist turvamoodulit, kvalifitseeritud ajatempleid ja templi sertifikaati partneritelt. Dokobiti e-templi teenusega puudub vajadus lisatarkvaraks ja -seadmeteks.

Dokobiti digitembeldamise lahendustega saad täpsemalt tutvuda SIIN. Kui sul tekib küsimusi, võta ühendust Dokobiti klienditoega aadressil kasutajatugi@dokobit.com.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla