Rahandusministeeriumi avalikustatud julgeolekumaksu seaduse eelnõu näeb ette, et 2protsendilise julgeolekumaksuga maksustatakse residendist äriühingu ja mitteresidendist äriühingu Eestis asuva püsiva tegevuskoha majandusaasta tulumaksueelne kasum. Artiklis annab täpsema ülevaate julgeolekumaksust KPMG Baltics OÜ maksunõustaja Einar Rosin.
Nimetatud kasumist on maha arvatud selles sisalduv dividend, mille aluseks olev kasum on maksustatud julgeolekumaksuga või välisriigis tulumaksuga ja mis on saadud selliselt äriühingult, kelle aktsiatest, osadest või häältest kuulub maksumaksjale dividendi saamise ajal vähemalt 10 protsenti. Kui saadud dividendi kasumiaruandes tuluna ei kajastata, siis mahaarvamist teha ei saa. Samuti arvatakse maha välisriigis asuvale püsivale tegevuskohale omistatud kasum.
Julgeolekumaks peaks olema ajutine ning kehtima 2026.–2028. aastani. 2026. aastal lõppeva ning 2028. aastal algava majandusaasta maksueelne kasum maksustatakse proportsionaalselt nende kuude arvuga, mis jäävad vastavasse aastasse.
Julgeolekumaksu tasutakse avansiliste maksetena ning esimene makse tuleb teha 10. septembriks 2026. Nimetatud aastal on avansiliste maksete aluseks pool 2025. aastal lõppenud majandusaastal teenitud maksueelsest kasumist. Sellelt summalt arvestatud maks tasutakse kahes võrdses osas, septembri ja detsembri 10. kuupäevaks.
Alates 2027. aastast on julgeolekumaksu esimene makse märtsis
Kui 2025. aastal lõppenud majandusaasta aruanne on esitamata, võetakse aluseks viimane esitatud aruanne. 2027. ja 2028. aastal tuleb avansilised maksed tasuda 10. märtsiks, 10. juuniks, 10. septembriks ja 10. detsembriks.
Krediidiasutused, nende filiaalid ja börsiettevõtted peavad edaspidi tasuma avansilisi makseid eelmises kvartalis teenitud maksueelselt kasumilt, millest on maha arvatud samas kvartalis saadud dividendid ja välismaal asuva püsiva tegevuskoha kasum.
Lõplik julgeolekumaksu summa, millest on maha arvatud avansilised maksed, deklareeritakse ja tasutakse hiljemalt järgmise majandusaasta üheksanda kalendrikuu 10. kuupäevaks.
Julgeolekumaksu pakett hõlmab ka käibemaksuseaduse muudatust, mille järgi käibemaksu standardmäär tõstetakse 24 protsendini 1. juulil 2025.
Ühtlasi lühendatakse sama ajani ka käibemaksuseaduses kehtestatud õigust rakendada 20%-list maksumäära.
Uuesti peaks käibemaksumäär langema 22 protsendile 2029. aasta jaanuaris.
Julgeolekumaksu seaduse eelnõuga saab tutvuda siin.