KPMG Venture Pulse raport: kolmandas kvartalis tehti tehinguid rekordilise 145 miljardi euro eest

Helen VeetammFoto: KPMG Baltics

KPMG Venture Pulse raporti järgi oli selle aasta kolmas kvartal globaalselt tehingutes kõige suuremate tehingumahtudega. Kokku tehti tehinguid üle 145 miljardi euro eest. See on umbes 86 miljardit eurot rohkem, kui aasta varem. Ka Euroopas on kolm viimast kvartalit olnud suurimate riskikapitali investeeringute mahtudega läbi ajaloo. Kolmanda kvartali tulemusi võtavad pulkadeks lahti KPMG spetsialistid Helen Veetamm, Triin Ahlberg ja Dmitri Ševoldajev.

Mis on Venture Pulse? 

Venture Pulse on kvartaalne raport, mida KPMG eraettevõtete kohta koostab, võtmaks kokku riskikapitali investeeringute turgu. Raportis on näiteks nii globaalselt kui ka erinevate maailmajagude kohta eraldi välja toodud suurimad tehingud, peamised trendid, võimalused ja väljakutsed riskikapitali turgudel. “Tegemist on mahuka, peaaegu sajaleheküljelise lugemisega, kust igaüks saab endale sobiva info välja otsida. Meid kindlasti huvitab kõige rohkem Euroopa ja Põhjamaade osa,” rääkis KPMG Baltics OÜ direktor ja vandeaudiitor Helen Veetamm

2021. aasta kolmas kvartal on Veetamme sõnul kahtlemata väga rekordiline kvartal. Riskikapitali ettevõtetega seotud rahatõstmisi tehti kokku üle 145 miljardi euro eest ja kokku toimus üle 8600 tehingu.

Vähem tehinguid, kuid rohkem raha

Tehingute arv oli küll väiksem, kui tänavu esimeses ja teises kvartalis, kuid väärtuste mõttes oli tegemist kindlasti uue rekordiga. 

“Neist Euroopa maht on umbes 16 protsenti või 23.3 miljardit eurot, mis on 82% rohkem kui Q3 2020.” lisas Veetamm.

KPMG Baltics OÜ M&A valdkonnajuht Dmitri Ševoldajevi sõnul võivad mõned lugejad välja tuua, et 2020. aastal raputas maailma COVID-19 pandeemia ning see ei ole parimaks võrdlusbaasiks. Kui vaadata aga tagasi aastasse 2019, siis selle aasta kolmanda kvartali tulemus on veel muljetavaldavam, kasv on olnud üle 156 protsendi. 

Dmitri Ševoldajev Foto: KPMG Baltics

Samas COVID-19 pandeemia mõjule ei olnud immuune ka riskikapitali turg ning tekkinud ebakindlus tulevikku osas pidurdas 2020. aasta investeeringu mahtude kasvu. “Mõnes mõttes see esimene ehmatus pandeemiaga pani tehingud pausile või lükkas need edasi,” pakkus Veetamm.

“2020. aasta kolmandas kvartalis, mis kaasas endas suvekuud mil enamus riike piiranguid maandasid, oli märgata, et investorite aktiivsus suurenes koos üleüldise majandusolukorra taastumisega. Samas mõningane ebakindlus ja ettevaatlikkus säilis, kuna esmased uudised vaktsiinide osas jõudsid laiema avalikkuseni alles 2020. aasta nejandas kvartalis. Seda on märgata ka kahe aasta ülemaailmsete investeeringu mahtusid võrreldes – kui 2021. aasta kolmanda kvartali kogumaht oli 145 miljardit, siis 2020. aasta kolmanda kvartali kogumaht oli aga 59 miljardit. “Üle 80 miljardi eurone vahe, siin on ikkagi tunda, et turg oli alles hoogu kogumas” selgitas Ševoldajev. 

KPMG Baltics OÜ M&A vanemekspert Triin Ahlberg lisas, et vahe oleks olnud palju väiksem kui COVID-19 pandeemiaga seotud ebakindlust ja segadust ei oleks olnud, kuna osad investeeringud, mis olid algselt planeeritud 2020. aastasse lükkusid edasi ja viidi lõpule alles tänavu. 

Veetamme sõnul suunasid tänavust rekordit eelkõige just megatehingud ehk miljardeid ületavad tehingud. 

“Kui tehingute arv ei olegi rekordiline, siis tehingud ise on väga suurtes summades. Julgus suuri tehinguid teha on kindlasti tagasi tulnud ja kasvanud. Ja seda nii Ameerikas kui ka Aasia poolel,” sõnas ta. 

Ševoldajev lisas, et suuremat pilti vaadates on näha, et iga järgnev aasta on toonud kaasa korraliku kasvu. 2019. aastal oli tehingute maht 41 miljardit, 2020. aastal 59 miljardit ja 2021. aastal 145 miljardit. Märkimisväärse kasvu taga on suurenev investorite hulk ja teadlikkus riskikapitali investeerimisest ning tahtmine olla osaline järgmise ükssarviku eduloos.  

Triin Ahlberg Foto: KPMG Baltics

Suurimate megadiilide hulgas ka mitu Eesti ettevõtet

Top kümme tehingut moodustasid kümme protsenti kogu globaalsete riskikapitali tehingute mahust. 

Euroopa top kümme tehingut moodustasid 20 protsenti, ehk suurtehingute osakaal oli võrdlemisi suurem Euroopas. 

“See on päris suur osakaal. Selle aasta suurima megadeali taga on India ettevõtte Flipkart (e-kaubandus), mis kaasas 3,1 miljardit eurot,” selgitas Ahlberg. 

USAs tegi suurima raha kaasamise Rivian (elektrisõidukite tootja) kogusummas 1,8 miljardit eurot. Euroopas tegid suurimad tehingud Gorillas (805 miljonit eurot, kullerteenuste platvorm) ja Londonis baseeruv Revolut (678 miljonit eurot, digitaalbank).

Euroopa top kümne hulgas oli aga ka näiteks Bolti raha kaasamine, mis eestlased kindlasti uhkeks teeb. 

Edetabelisse jõudis veel ka Skeleton, mille üle võib samuti uhkust tunda.

“Skeletoni rahastusvoor on kindlasti väga tähtis, sest tegemist on ühe suurima potentsiaaliga Eesti ettevõttega, mis tegutseb rohetehnoloogia valdkonnas,” lausus Ševoldajev. 

Tema sõnul on hea, et Skeleton sai täiendavat rahastust, kuid kahju on muidugi sellest, et tehas ehitatakse Saksamaale mitte Eestisse. 

“Samas on see äriliselt poolelt väga ratsionaalne otsus, kuna tootmisettevõtetel ongi vaja olla seal, kus on olemas vajalik infrastruktuur ja raha. Saksamaa on nii öelda tööstusriik, kus on see traditsioon olemas ja ka vajalik finantsvõimekus, sealhulgas ka valitsuse tugi,” tõdes Ševoldajev.

Tegelikult võiks aga siinkohal öelda, et eks see olegi kõigi soov, et ka Eesti ettevõtted oleksid globaalsed. 

“Nagu kolmas kvartal näitas, siis on Saksamaa kindlasti ka kõigi nende riskikapitali investeeringute puhul Euroopas see riik, mida jälgida ka edaspidi ja mis on fookuses,” lisas Veetamm.

Mida toob lähitulevik?

Lähitulevikku kommenteerides tõi Ahlberg välja, et Euroopas on KPMG analüüsi järgi olnud järjest kolm rekord kvartalit ning võib oodata, et see jätkub veel mõnda aega samamoodi. Ševoldajev lisas, et ka Euroopa riskikapitali fondide viimaste aastate kapitali kaasamise võime viitab sellele, et lähiajal ei ole oodata suuremat suunamuutust. Euroopa VC fondid on 6 aasta järjest kaasanud üle 15 miljardi euro ning see aasta saavutati seda juba ainuüksi esimese kolme kvartaliga. Kui arvestada ka seda, et riskikapitali investeeringutest näitavad üles üha suuremat huvi ka seda investeeringu klassi vältinud investorid, nt pensionifondid, siis kapitali puudust lähitulevikus ei tohiks esineda.     

Kõik raportis olnud summad on ümber arvestatud eurodesse. KPMG Venture Pulse Q3 raportiga saab lähemalt tutvuda SIIN.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.