Microsofti HR-partner: eemaldasime töölepingutest kellaajalised piirangud, inimesed määravad oma tööaja ise

Merle Liisu Lindma.Foto: JP Hion

Kui juba enne koroonat oli kõrges hinnas võimalus ise otsustada oma tööaja ja -koha üle, siis pandeemia on märkimisväärselt muutnud inimeste arusaamu ideaalsest töökorraldusest. Kontorid on jäänud tühjemaks ja vaiksemaks ning nüüd lülitutakse tiimikoosolekutele hoopis kodust, suvilast või suisa palmi alt teisest maailma otsast.

Microsofti HR-partner Merle Liisu Lindma selgitab, kuidas Microsoft on suutnud luua töökeskkonna, mis jätab töötajale võimalikult palju vabadust ise oma aega planeerida. Jah, koju kaasa antavad ergonoomilised töövahendid on mõistagi jätkuvalt igihaljalt olulised, aga veel tähtsam on väärtustada inimeste vaimset tervist ning vabadust valida töötamiseks endale sobiv aeg ja koht.

Koroonapandeemia on oluliselt muutnud töötamise olemust nii töötajate kui ka tööandjate silmis. Millised on peamised õppetunnid, mida pandeemia on Microsoftile õpetanud?

Ma ei hakka rääkima, et koroona on õpetanud meid kodust töötama. Seda tegime juba enne pandeemiat. Pigem oleme õppinud olema varasemast suuremal määral kaasavamad. 

Hübriidselt töötades teed põhimõtteliselt sama tööd, mis varem, aga sinu kommunikatsioonistiil peab muutuma. Enda jaoks on vaja ümber mõelda, kuidas vahetad informatsiooni kolleegidega, kuidas osaled koosolekutel, kuhu sead piirid töö- ja vaba aja vahele ja mida teed, et eelkõige enda vaimse tervise eest hoolitseda.

Kaugelt töötades on muutunud ka kolleegide vaheline kommunikatsioon. Peab mõtlema näiteks kõnede ülesehitusele ja kestvusele ning e-kirjade sisule ja väljasaatmise ajale. Juhtide töökoormus on samuti tohutult kasvanud. Arenema on pidanud nende kommunikatsioonioskused ning võimekus inimeste vajadusi ja probleeme märgata. 

Meie igapäevatöö iseloom ei ole tegelikult muutunud. Me teeme jätkuvalt samu asju. Küll aga on pandeemia tingimustes arenenud informatsiooni vahetamine ning koostöö on liikunud edasi uutele avatumatele alustele.

Kuidas Microsoftis täna tööd tehakse? Kas inimesed tulevad kontorisse tagasi või eelistatakse ikka kodukontorit?

Me ei ole kaks aastat kontoris käinud. Täna on meil jätkuvalt soovituslik töötada kodust. Võime ju öelda, et Ukraina sõda on koroona lämmatanud, aga kui äkitselt suur hulk inimesi haigestub, siis on halvasti. Inimene on kõige olulisem. Üksteist peab hoidma ja austama.

Täna käib kontoris kindlasti alla poole meie inimestest, võib-olla umbes kolmandik. Mina olen kahe aasta jooksul kontoris käinud neli või viis korda. Olen sinna sattudes ikka teisi ka näinud, aga mitte eriti palju.

Microsoftis otsustab täna inimene ise, millal ta töötab. Me võtsime oma töölepingutest kellaajalised piirangud välja. Tööaeg on 40 tundi nädalas ning arvestades oma vajaduste ja tiimisiseste kokkulepetega otsustab inimene ise, millal ta oma tööle keskendub. Kontoris käima ei pea ja Eesti vabariigi piires võib töötada vabalt valitud kohas. Meil on tööl ka välismaalasi ja liikuvaid inimesi ning juhiga kokkuleppel on võimalik tööd teha ka teisest riigist.

Meie töökultuuri keskmes on inimese võimalus valida. Ta peab saama töötada enda soovitud kohas ja ajal, mil ta tunneb ennast kõige produktiivsemana. Töö peab saama tehtud ja asjad peavad korras olema. Kui ei ole, siis hakkame mõtlema, kuidas saame inimest aidata nii, et kõik uuesti joonele saada. 

Hübriidtöö edukas juurutamine eeldab enamat kui inimese arvutiga koju saatmist. Milliste vahenditega Microsoft hübriidselt töötavaid inimesi toetab?

Sellest teemast rääkides tuuakse tavaliselt välja, et töötajatele anti koju kaasa lauad ja ergonoomilised toolid. Muidugi me võimaldame inimestele kõige elementaarsemad töövahendid, aga laud ja tool ei tee tööd.

Tänasel päeval on oluline keskenduda töötajate vaimsele heaolule, sest väga lihtne on läbi põleda. Me hakkasime juba enne koroonat töötajatega rohkem rääkima just vaimsest heaolust. Kui pandeemia algas, siis rõhutasime, et on oluline tõmmata selge piir töö ja eraelu vahele. Räägime ka tervisliku söögi, spordi ja korralikult magamise olulisusest.

Paneme oma töötajate vaimse heaolu säilitamisele väga palju rõhku. Näiteks kui meie töötaja tunneb, et peab eraelule rohkem tähelepanu pöörama ja tal on alla 14-aastane laps, siis tal on võimalik välja võtta kuni 12 nädalat tasustatud puhkust, et oma elu rööbastele saada.

Oma inimestele oleme üritanud olla hea kaaslane vaimse tervise hoidmisel. Meie sõnum on olnud, et on täiesti okei olla mitte okei. Kui seni oleme pakkunud aastas kolme vaimse tervise päeva, siis aprillist kasvab see arv kümnele. Ei pea olema palavik, et koju jääda. Tööst võib eemale astuda ka vaimsetel põhjustel.

Milline saab olema tööturu tulevik? Kas inimesed tulevad lõpuks ikka tagasi kontoritesse või jääb domineerima hübriidtöö?

Kõik oleneb tööst, mida tehakse. Ma arvan, et elame maailmas, kus inimesed ning nende soovid on pöördumatult muutunud. Digitaliseerimine annab muutustele vaid hoogu juurde. Uuringud näitavad, et me ei lähe kunagi kontoritesse tagasi, vähemalt mitte pandeemiaeelse ajaga võrreldaval määral. Üha enam on inimesi, kes soovivad valida ja ise otsustada, kuidas oma tööd teha. Oluline on, et kõik vajalik oleks lihtsalt tehtud. 

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.