Pilvio pilveblogi

Pilv vallutab maa. Neid trende pead teadma, kui tahad aastal 2023 konkurentsis püsida

Mida tuleb pilve kohta tänavu teada?Foto: Shutterstock

2023 on muutumas aastaks, mil pilvandmetöötlus saavutab oma haripunkti. Ettevõtted ja tööstusharud sõltuvad üha enam pilvepõhistest lahendustest, kuna pilvandmetöötluse rakendused ja tehnoloogiad on saamas normiks. Selle tulemusena nõudlus pilvetehnoloogiate ja -rakenduste järele aina kasvab.

Pilve valdkonna kiire arengu tõttu on väga oluline olla kursis kõige viimaste suundadega. Seepärast teeme kodumaise pilveplatvormi Pilvio ekspertide abiga selgeks, millised tuuled tänavu pilvandmetöötluses puhuvad ja kuidas need võivad ettevõtete käekäiku mõjutada. Uurime uute trendide võimalikku mõju tööstusele ja ka seda, kuidas nende teadmine võib aidata saavutada konkurentsieelist.

1. Hübriidsete pilvelahenduste laialdasem kasutamine

Viimastel aastatel on hübriidpilvelahendused muutunud üha populaarsemaks, sest need pakuvad paindlikkust, on hõlpsasti skaleeritavad ja odavad. Hübriidpilve abil saab iga ettevõte kasutada nii avaliku kui ka privaatpilve parimaid omadusi. See võimaldab parandada IT-infrastruktuuri ja üldist äritegevust. Kuna üha rohkem ettevõtteid liigub digitaalse transformatsiooni suunas, muutuvad hübriidpilvelahendused tõenäoliselt veelgi populaarsemaks.

2. Tugevam keskendumine turvalisusele ja nõuetele vastavusele

Mida tõhusamaks muutub tehnoloogia, seda olulisemaks muutuvad turvalisus ja vastavus, et hoida tundlikku teavet turvaliselt ja peatada küberrünnakuid. Ettevõtted investeerivad tugevamatesse turvameetmetesse ja rangetesse vastavusreeglitesse, et tagada tööstusstandardite täitmine ja klientide turvalisus. Kaugtöö ja pilvepõhiste süsteemide levikuga on tähtsam kui kunagi varem, et turvalisus ja vastavus oleks kõigis äritegevuse aspektides tagatud.

3. Edge computing

Edge computing on üsnagi uudne viis, mis toob arvutiressursid andmeallikale lähemale. See vähendab viivitusi ja parandab jõudlust. Kuna IoT ehk asjade interneti seadmed muutuvad üha populaarsemaks ja vajadus reaalajas andmete töötlemise järele kasvab, muutub edge computing järjest olulisemaks. See võimaldab kiiremat otsuste tegemist, paremat turvalisust ja tõhusamat ressursikasutust. Kuna järjest rohkem ettevõtteid kasutab edge-lahendusi, on oodata suurt muutust andmete töötlemises ja vaatlemises.

4. Jätkuv konteinerite kasutamine arenduses

Tarkvaraarenduse ja juurutamise maailmas muutuvad konteinerid ja Kubernetes üha populaarsemaks. Konteinerid on teisaldatav ja kerge viis rakenduste pakkimiseks ja kasutuselevõtuks. Kubernetes seevastu on võimas konteinerite rakendus töökoormuse haldamiseks ja koordineerimiseks. Kui neid tehnoloogiaid koos kasutada, muudavad need ettevõtete jaoks rakenduste loomise ja juurutamise kiiremaks ning lihtsamaks. Ühtlasi muudavad nad rakendused paremini skaleeritavaks ja töökindlamaks. Seetõttu lisavad paljud ettevõtted konteinerid ja orkestratsiooni oma plaanidesse.

5. Suurem keskendumine automatiseerimisele ja orkestreerimisele

Automatiseerimine ja orkestreerimine muutuvad ettevõtete kasvades ja laienedes üha olulisemaks. Ettevõtted saavad korduvate ülesannete automatiseerimise ja keeruliste töövoogude koordineerimise abil tõhusamaks muutuda. Seeläbi saavad ettevõtted vigu vähendada ja anda töötajatele rohkem aega tähtsamate projektidega tegelemiseks. Automatiseerimise ja orkestreerimise võimalused arenevad lähiaastatel tänu tehisintellekti ja masinõppe edusammudele veelgi.

6. Suurenenud toetumine mitme pilve strateegiatele

Multicloud-strateegiad muutuvad üha populaarsemaks, kuna ettevõtted kasutavad jätkuvalt pilvandmetöötlust. See strateegia hõlmab mitme pilvepakkuja kasutamist korraga, et rahuldada erinevaid ärivajadusi, näiteks vähendada kulusid, kaitsta andmeid ja tagada töökoormuse toimimine. Kasutades erinevate pilveteenuse pakkujate tugevaid külgi, saavad ettevõtted parandada oma IT-operatsioonide paindlikkust, vastupidavust ja kiirust.

7. Plokiahela tehnoloogia suurem kasutuselevõtt

Kui plokiahela tehnoloogiat hakatakse laialdasemalt kasutama, muudab see tõenäoliselt selliseid valdkondi nagu rahandus, tervishoid ja tarneahela juhtimine. Plokiahela detsentraliseeritud olemus tagab, et andmed oleksid puhtad, turvalised ja muutumatud. Seetõttu on see suurepärane lahendus ettevõtetele, kes soovivad oma tegevust ühtlustada. Plokiahela kasutamise kasvades võime oodata, et protsessid muutuvad paljudes tööstusharudes efektiivsemaks ja kulutõhusamaks.

8. Rohkem tähelepanu jätkusuutlikkusele ja rohelistele pilvemajutuslahendustele

Kuna inimesed kogu maailmas saavad teadlikumaks sellest, kuidas tehnoloogia mõjutab keskkonda, kasvab nõudlus keskkonnasõbralike pilvemajutuslahenduste järele. Nende lahenduste puhul pööratakse suurt tähelepanu energiatõhususele, taastuvatele energiaallikatele ja CO2 heite vähendamisele. Kasutades keskkonnasõbralikku pilvehostingu pakkujat, saab ettevõte aidata keskkonda, säästa raha ja saada kvaliteetset teenust. Kuna jätkusuutlikkuse trend jätkub, muutub keskkonnasäästlik pilvemajutus tõenäoliselt pigem tavaks kui erandiks.

9. Tehisintellekt ja masinõpe

Tehisintellekt ja masinõpe (ML) on kaks kõige põnevamat ja kiiremini arenevat tehnoloogiavaldkonda. Neid saab kasutada mitmesugustel eesmärkidel, näiteks kõnetuvastuse, loomuliku keele mõistmise ja otsuste langetamise vallas. Seevastu masinõpe (ML) on tehisintellekti alaliik, mis hõlmab masinate õpetamist andmete põhjal õppima ilma selgesõnalise programmeerimiseta.

Tehisintellekti kasutatakse juba praegu ärimaailmas, et automatiseerida rutiinseid ülesandeid, parandada klienditeenindust ja optimeerida tarneahelaid. Kindel on see, et need tehnoloogiad kerkivad üha enam esile ja lõpuks muudavad meie maailma. Viimase aja suurimaks tehisintellekti võidukäiguks võib vabalt lugeda OpenAI turuletulekut. See on kõigile kättesaadav tehisintellekt, mis muudab maailma meie ümber.

10. Tulevases regulatiivses keskkonnas tekivad jätkusuutlikud ja turvalised lahendused

Kuna inimesed kogu maailmas teadvustavad üha enam kliimamuutuste mõju, kehtestavad valitsused ja reguleerivad asutused rangemaid eeskirju, et vähendada CO2 heitkoguseid ja edendada säästvust. See on toonud kaasa säästvate ja turvaliste lahenduste suurenemise, mis aitavad ettevõtetel neid eeskirju täita ja samal ajal vähendada keskkonnamõju.

Üldiselt sunnib tulevane regulatiivne keskkond ettevõtteid võtma kasutusele säästvamaid ja ohutumaid lahendusi. Nii saavad nad mitte ainult järgida eeskirju, vaid ka vähendada oma keskkonnamõju ning takistada häkkerite juurdepääsu nende andmetele ja süsteemidele.

11. Kasvav nõudlus vähese koodiga ja koodita lahenduste järele

Low-code– või no-code-lahenduste esilekerkimine on oluliselt muutnud tarkvaraarendustööstust, tehes tarkvaraarenduse kättesaadavaks laiemale publikule. 

Võib öelda, et low-code– või no-code-lahendused on avaldanud märkimisväärset mõju. See on muutnud ettevõtete jaoks rakenduste loomise lihtsaks ja odavaks. Kuna need lahendused on alles lapsekingades, siis võime oodata veelgi rohkem uusi ideid ja fundamentaalseid muutusi tarkvaraarendustööstuses.

Kokkuvõtteks võib öelda, et pilvandmetöötlus on pidevalt arenev tööstusharu ja 2023. aasta suundumused ei ole erandiks. Pilvandmetöötluse võimalused laienevad iga päevaga, alates tehisintellektipõhistest pilverakendustest kuni uudsete lähenemisviisideni andmeturbele.

Konkurentsieelise saavad need, kes on kursis viimaste suundumustega ning kasutavad neid arenguid oma kasuks ära. Ettevõtted saavad neid suundumusi ära kasutada, et jääda edukaks ja konkurentsivõimeliseks pidevalt muutuval digitaalsel maastikul, kui neil on õiged strateegiad ja teadmised.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.