Pilveteenuse anatoomia: iga pilv pole iCloud ja kõik muu, mida vaja teada

Mis asi see pilveteenus lõpuks ikkagi on?Foto: Shutterstock

Pilveteenused võimaldavad klientidel kasutada ressursse platvormi kaudu, kus vajalik riist- ja tarkvara ei asu mitte kliendi ruumides, vaid “pilves”. Tegelikkuses on pilv teenusepakkuja hallatav süsteem, millele lõppkasutajad pääsevad ligi interneti kaudu.

Pilveteenused, näiteks arvutiressursid rakenduste majutamiseks, võimaldavad arendajatel tellida teenuseid vastavalt oma vajadustele (pay-as-you-go-mudel). See hõlmab salvestusruumi, võrku, analüütikat ja muud. Pilveplatvormid annavad kasutajatele võimaluse kiiresti ja hõlpsasti kasutada ressursse vastavalt vajadusele, selle asemel et investeerida oma riistvarasse ja infrastruktuuri.

Pilveteenuse platvormi anatoomia

Kodumaise Pilvio näitel võib pilveteenust kirjeldada kui teenusepakkuja poolt välja töötatud ja hallatavat platvormi, mis võimaldab klientidel hõlpsasti luua ja hallata ressursse pilves. Pilvio pakutavate ressursside hulka kuuluvad eelkõige virtuaalmasinad ja salvestusruum.

Ka laialt kasutatavad iCloud ja Google Drive on pilveteenused, aga need on mõeldud peamiselt isiklike andmete, nagu fotode, dokumentide ja muu sarnase salvestamiseks ning nende kasutamine on piiratud nende konkreetsete platvormidega. Võiks öelda, et Drive ja iCloud on siin kontekstis kui jäämäe veepealne osa ega anna pilveteenuste olemusest tegelikult eriti head ettekujutust.

Pilvio teenus pole mõeldud reisipiltide talletamiseks, vaid spetsiaalselt arendajatele ja arendusmeeskondadele. See on turvaline ja skaleeritav. Platvormi eesmärk on pakkuda intuitiivset kasutajakogemust, mis võimaldab kasutajatel kiiresti luua pilvekeskkondi ja juurutada rakendusi. Pilvio kasutajasõbralik kasutajaliides (UI või API) lihtsustab virtuaalmasinate ja arvutiressursside haldamist. Lisaks võimaldab platvorm kasutajatel oma tegevust kiiresti ja vaevata skaleerida, pakkudes vajaduse korral juurdepääsu vajalikele ressurssidele.

Tuntuimad pilveplatvormid

Tänapäeval on kõige populaarsemad platvormid nn kolm suurt. Ei, mitte iCloud, Google Drive ja Dropbox, vaid Amazon AWS, Microsoft Azure ja Google Cloud Platform (GCP). Kõik need platvormid pakuvad laia valikut pilveteenuseid.

Azure on Microsofti pilveplatvorm, mis pakub kasutajatele erinevaid teenuseid, sealhulgas virtuaalmasinaid, salvestusruumi, analüütikat ja muud. Azure on võimas platvorm, kuid selle kasutamine võib olla keeruline.

AWS on Amazoni pilveplatvorm, mis pakub kasutajatele erinevaid teenuseid, näiteks virtuaalmasinaid, salvestusruumi ja koodibaase. AWS on populaarseim platvorm, kuid selle hinnakujundus ei ole läbipaistev.

GCP on Google’i pilveplatvorm, mis pakub kasutajatele erinevaid teenuseid, sealhulgas virtuaalmasinaid, salvestusruumi ja erinevaid Google’i teenuseid. GCP on suurepärane platvorm, kuid see ei pruugi sobida kõigile oma kõrgema hinna ja keerulise kasutamise tõttu.

Kuna enamik pilveplatvorme on üles ehitatud virtuaalmasinatele ja objektimälule, pakub Pilvio platvorm ideaalset võimalust neid teenuseid hõlpsasti kasutusele võtta. Platvormi eesmärk on pakkuda kasutajatele intuitiivset kasutajakogemust, mis võimaldab neil kiiresti luua ja kasutusele võtta rakendusi pilves. Samuti võimaldab see kasutajatel oma tegevust kiiresti ja lihtsalt laiendada, pakkudes vajaduse korral juurdepääsu vajalikele ressurssidele. Nende ressursside hulka kuuluvad:

Virtuaalmasinad 

Virtuaalmasin (VM) on tarkvaraprogramm või operatsioonisüsteem, mis tegutseb iseseisva arvutina suurema füüsilise serveri sees. See võimaldab kasutajatel käivitada samal füüsilisel serveril samaaegselt mitu operatsioonisüsteemi ja rakendust. Virtuaalmasinaid kasutatakse erinevatel eesmärkidel, sealhulgas testimiseks, turvalisuse tagamiseks, arendamiseks ja ressursside optimeerimiseks.

Testimise seisukohast võimaldavad virtuaalmasinad tarkvaraarendajatel testida rakendusi erinevates operatsioonisüsteemides, ilma et oleks vaja mitut füüsilist arvutit. See on kasulik, kuna vähendab aega, raha ja füüsilist ruumi, mida on vaja riistvara salvestamiseks.

Virtuaalmasinaid kasutatakse turvalisuse eesmärgil. Kasutades virtuaalmasinaid, saavad arendajad luua turvalise keskkonna, mis on ülejäänud võrgust isoleeritud. See aitab kaitsta tundlikke andmeid ja rakendusi pahatahtliku tegevuse eest ning võimaldab ettevõtetel katsetada uut tarkvara enne kasutuselevõttu.

Virtuaalmasinaid kasutatakse lisaks ka arendustegevuseks. Mitme virtuaalmasina käivitamisega saavad arendajad luua ja testida rakendusi erinevates operatsioonisüsteemides ilma täiendavat füüsilist riistvara ostmata ja paigaldamata.

Samuti kasutatakse virtuaalmasinaid ressursside optimeerimiseks. Mitme virtuaalmasina käivitamisega ühes füüsilises arvutis saavad ettevõtted vähendada oma riistvarakulusid ja parandada olemasoleva riistvara kasutamist. See on kasulik neile, kellel on piiratud eelarve ja vajadus vähendada IT-kulusid.

Kokkuvõttes on virtuaalmasinad võimas vahend, mida kasutatakse erinevatel eesmärkidel, sealhulgas testimiseks, turvalisuse tagamiseks, arendamiseks ja ressursside optimeerimiseks. Kasutades virtuaalmasinate võimsust, saavad organisatsioonid vähendada oma riistvara kulusid ja parandada olemasoleva riistvara kasutamist.

S3 salvestusruum (objekti salvestusruum)

Objektipõhine salvestusruum on meetod, mille puhul andmeid hoitakse ja hallatakse pigem objektidena kui failide või plokkidena. S3 on üks populaarsemaid objektipõhiseid salvestuslahendusi, mida kasutavad igas suuruses ettevõtted oma andmete salvestamiseks ja haldamiseks pilvepõhises keskkonnas.

S3 on turvaline, vastupidav ja väga hästi skaleeritav andmesalvestussüsteem, mis suudab töödelda praktiliselt kõiki andmemahte. See pakub ka mitmesuguseid funktsioone ja vahendeid, mis lihtsustavad tööd andmetega ja nende haldamist, sealhulgas versioonikontrolli, krüpteerimist, juurdepääsu kontrolli ja elutsükli haldamist.

S3 abil saavad arendajad salvestada ja otsida mistahes andmemahtu igal ajal ja igal pool maailmas ning seda murdosa võrra odavamalt kui traditsiooniliste salvestuslahendustega. Samuti võimaldab see andmeid salvestada mitmel tasemel redundantsi ja turvalisusega, tagades, et andmed on alati kättesaadavad ja kaitstud volitamata juurdepääsu eest.

S3-e kasutatakse erinevatel kasutusviisidel, alates varukoopiate säilitamisest ja andmete arhiveerimisest kuni rakenduste ja veebisaitide majutamiseni. Seda kasutatakse ka katastroofide taastamiseks, meediafailide salvestamiseks ja andmepaigana suurandmete analüüsiks.

Lühidalt öeldes on S3 võimas ja kuluefektiivne vahend andmete säilitamiseks ja haldamiseks. Tänu oma skaleeritavusele, kiirusele ja turvaomadustele on see ideaalne lahendus igas suuruses ettevõtetele.

Pilveta enam ei saa

Võib julgelt öelda, et pilvandmetöötlus on muutnud kaasaegsete ettevõtete toimimist, võimaldades neil kiiresti ja hõlpsasti ligi pääseda vajalikele ressurssidele, kui neid on vaja. Õige pilveplatvormi valimine on oluline ettevõtete jaoks, kes soovivad maksimeerida oma pilvandmetöötluskogemust.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Pilvio on suurepärane pilveplatvorm ettevõtetele, kes soovivad oma pilvekogemusest maksimaalset kasu saada. Eesti ettevõtete jaoks on hindamatu väärtusega kohaliku pilveteenuse pakkuja poolt pakutav täiendav meelerahu ja turvalisus. Pilvio teeb asjad “puust ja punaseks”.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.