Abi on lähemal, kui arvata oskad: kuidas liuelda alustava ettevõtjana läbi lepingute õigusrägastiku?

Avokaado asutaja ja tegevjuht Mariana Hagström sõnab, et lepingud on ettevõtte vereringe ja kui vereringes on tõrked, läheb ka ettevõtte tervis korrast ära. Seetõttu tuleks kohe alguses läbi mõelda, kuidas saada dokumendiringlus tõrgeteta toimima.Foto: Avokaado

Muidugi suudad sa oma ettevõtte lepinguid hallata. Vähemalt esimese paari kuu jooksul kindlasti. Aga kui sinu äri on idufirma, mille kasv on paari-kolme kliendi asemel 225% kuus… Kas soovid tõesti oma uutest ägedatest ideedest tulvil pead vaevata sellega, missugune leping sõlmida või kelle käes on parasjagu selle viimane versioon? Abi ja lahendus on tegelikult lähemal, kui arvata oskad!

Oluline abi alustavatele ettevõtetele

Avokaado liitus Prototroni toetajatega 2021. aasta alguses ja aitab alustavaid ettevõtteid mängleva kergusega liulelda läbi lepingutega seotud õigusrägastiku.

Avokaado on digitaalne platvorm lepingute haldamiseks nende loomisest allkirjastamise ja säilitamise/arhiveerimiseni. Siin on mõned põhjused, miks alustaval ettevõttel on sellist asja vaja.

  • Avokaado pakutavas lahenduses saad valida juristide koostatud lepingupõhja ja lepingut koostades toetuda juba ettevalmistatud sisule ja loogikale. Pole vaja mõelda juriidilise sõnastuse ja seoste peale. Lähtu lihtsalt oma ideest ning ärilistest vajadustest ja ülejäänu teeb Avokaado.
  • Kogu lepingu koostamine toimub online’is ja koostöös saab anda edasi editori rolli. Lisaks toimib kiirete arutelude jaoks ka chat. Kujutage ette Google docs´i võimekust, millele on lisatud juristide oskus lepinguid ideaalseks vormida. Igal dokumendil on ka aktiivsuslogi ehk kõik tegevused ja tegijad on näha ning saad alati hüpata tagasi varasema versiooni juurde.
  • Digitaalne allkirjastamine toimub samal platvormil. Ükskõik, kas on vaja allkirjastada leping partneriga Singapurist või kolleegiga Lätist – enam ei pea leiutama lahendusi, kuidas vajalikule dokumendile allkiri saada ja laadida dokumente ühest süsteemist teise. Kõik toimub ühes ja samas kohas.
  • Kõik lepingud on ühes kindlas kohas ja kõikjalt ligipääsetavad – sellega oled vabanenud kadunud lepingute otsimise needusest. 

Avokaado asutaja ja tegevjuht Mariana Hagström sõnab, et lepingud on ettevõtte vereringe ja seetõttu tuleks kohe alguses läbi mõelda, kuidas toimiks dokumendiringlus nii, et see oleks kontrollitav, läbipaistev ja skaleeritav nagu teisedki funktsioonid. Näiteks, kui igal kuul sõlmida kasvõi 10 lepingut, siis teeb see aastas juba 120 lepingut, mis omakorda tähendab vähemalt 120 tähtaega, mida silmas pidada.

“Muidugi võib mõelda, et ahh, pole vahet, küll tegeleme sellega siis, kui oleme suured, saame investoritel raha ja teised vabandused, mis aitavad vajadust süsteemse lepinguhalduse järele ignoreerida. Aga kui vereringes on tõrked, siis läheb ka ettevõtte tervis korrast ära,” arutleb Hagström. 

Ta toob välja, et töötajad vahetuvad ja koos sellega lahkub ka info, mis jäi nende e-kirjadesse, lisaks kaasnevad riskid, mis tulenevad dokumentide õiguslikust sisust. Ja hiljem on segadust korrastada palju keerulisem kui alustada läbimõeldult kohe alguses.

Soovitused värske idee käimalükkajale

Non disclosure agreement ehk NDA on leping,  mida (idu)ettevõtted kasutavad ulatuslikult, alustades lepingulisi läbirääkimisi. Seda tehakse eesmärgiga kindlustada, et vahetatav info ja plaanid jäävad konfidentsiaalseks ka siis, kui lepinguni ei jõuta. Kasuta NDA-d iga kord, kui asud läbi rääkima teenuse ostmist arendajalt, turundajalt, disainerilt, edasimüüjalt; alustad partnerlus- või koostöö läbirääkimisi või värbad töötajaid. NDA ei ole töötajaga mittekonkureerimise kokkulepe, IP üleandmist reguleeriv kokkulepe vms, vaid reguleerib poolte konfidentsiaalsuskohustusi.

NDA peaks sisaldama selgitust lepingu eesmärgi osas (miks pooled selle sõlmivad) ehk kokkulepet, mis on konfidentsiaalne informatsioon ja mis ei ole; kaua tuleb vahetatavat infot konfidentsiaalsena hoida, kellel ning mis juhul ja ulatuses on lubatud seda avaldada ning mis juhtub, kui lepingut rikutakse.

Kui oled alustav start-up, valmista oma tiimile NDA ette kasutamiseks kohe äriga alustades ja selgita, mis juhtudel see alati sõlmitakse. Mõtle läbi, mis on konfidentsiaalne informatsioon ja edasised soovitused saad juba Avokaadost.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla