Ambitsioonikas ülesanne: Eesti iduettevõte arendab tööriista dementsusega võitlemiseks

Ilmselt on pea igaüks meist kas ise mõelnud või kuulnud kedagi ütlemas, et vananemine oleks üsna talutav, kuid peaasi, et ei jääks dementseks. Nüüd arendatakse just siinsamas Eestis välja tööriista dementsuse varajaseks avastamiseks magnetresonantstomograafia (MRT) uuringu abil. 

Väljakutse on ambitsioonikas, kuid kui kõik õnnestub, muutub aju muutuste uurimine märkimisväärselt kättesaadavamaks, sest see on ligi 2 korda odavam ja 5 korda kiirem kui seni kasutusel olevate MRI piltide puhul. 

Sarnaselt vähi sõeluuringutele saaks sellise uuringuga tuvastada dementsuse riske võimalikult varajases faasis, enne veel kui sümptomid tekivad. Juba praegu on maailmas juhtumeid, kus erinevate tegevuste, näiteks elustiilimuutuse abiga, on suudetud dementsuse sümptomeid leevendada ja ka ravida. 

Lahendus läheb piloteerimisse

Üks meeskonna Neurosalience liikmetest, Ksenia Sokolova rääkis, et Lääne-Tallinna keskhaiglas viiakse läbi pilootprojekt, mille põhjal selgub, kuidas saaks ehitada lahendust diagnostilisse protsessi ja kas saadud andmetest piisab, et hankida tegutsemiseks vajalikud load.

“Paljude tehisintellekti kasutavate lahenduste puhul on probleem selles, et reeglistik ei ole veel lõpuni selge. Meil seda muret ei ole, seega peaks olema võimalik kõik load kiiresti kätte saada,” avaldas Sokolova lootust, et Prototronilt 10 000 eurose arendustoetuse saanud idee käiku laskmisega muret ei teki. 

Turg on väga suur

Sokolova arvab, et viie aasta perspektiivis võiksid mitmed riigid võtta Neurosalience lahenduse skriiningus kasutusele sarnaselt vähiuuringute sõelkontrolliga. Ta viitab, et väga paljud riigid on juba otsustanud, et ajuskriining peaks olema üks tervisekontrolli osadest. Näiteks Soomes käib selle üle tuline arutelu.

“Ilmselgelt sellisele asjale turgu on. Inimesed elavad kauem ja nii on vanu inimesi järjest enam. Prognoosi järgi on 2030. aastaks maailmas üle 75 miljoni inimese, kellel on diagnoositud dementsus. Sellises olukorras oleks dementsuse skriining ja varajane diagnostika väga suur asi,” võttis Sokolova teema kokku. 

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla