Prototroni edulood

Hobist edukaks ettevõtteks: kuidas Saunum jõudis vanaisa suitsusaunast Tallinna Börsile?

Andrus Vare jaoks oli saun lapsena tõeline piinakamber. Ometi sai Varest Saunumi asutaja ja maailmas hinnatud saunatehnoloogia looja.Foto: Prototron

Kui mõnus peresaun lapsepõlvekodus on paljude jaoks sulnis mälestus, siis saunatehnoloogia ettevõtte Saunum asutaja ja juht Andrus Vare räägib, et tema jaoks oli see tõeline piinakamber. Ometi sai Varest maailmas hinnatud saunatehnoloogia looja ning tema ja Saunumi lugu annab suurepäraselt edasi selle, kuidas hobist võib kasvada edukas ettevõte ning et kogenud nõuandjate abist võib seejuures olla palju kasu.

“Käisime saunas igal laupäeval ning isa viskas sajakraadises ruumis leili: õhku polnud, kuum leil põletas kõrvu, lava kõrvetas tagumikku nii, et istuda oli valus. Ma ei saanud aru, kuidas saab seda nautida. Ma ei saanud aru, miks inimesed ennast nõnda karistavad. Aga siis sain ma päranduseks vanaisa talu, kus oli 100 aastat vana suitsusaun,” meenutab Vare.

Kuna selles hoones on sündinud Vare ema, onu ning tädi, siis austusest selle asjaolu vastu sai ette võetud hoone renoveerimine. “Kui seal esimese leili tegin, avastasin senisest hoopis erineva saunakogemuse: leil oli pikk ja mõnus ning ei tekkinud tahtmist saunast kohe välja joosta. Mul tekkis trots, kas suudan koju ehitada sama hea sauna nagu vanaisa talus,” räägib Vare. 

Saun, kus saab istuda pikalt ja mõnuga

Vare on õppinud TalTechis soojusenergeetikat ning tema hasart uut tüüpi leilikogemuse loomiseks aina kasvas. Pärast mitmeid katsetusi jäi vastuseta ainult üks küsimus – kuidas vabaneda kuuma ja külma õhu kihistumisest? Nii leiutas ta lõpuks lahenduse, mis loob pehmema saunakliima tekitades õhuringlusega soojuskihtide segunemine.

“Nüüd tehakse minu saunas nalja, et mis asi see on – tundub nagu 40–50 kraadi, aga tegelikult on 80–90 kraadi. Arvatakse, et see ei ole võimalik. Uskuge või mitte, kuid Saunumi saunas saab istuda pikalt ja väsimata, rääkida juttu ning kui leili visatakse, ei jää kõik vait,” kinnitab Vare.

Mentorprogramm andis jõud ja tahet edasi liikuda

Vare ja Saunumi lugu annab suurepäraselt edasi selle, kuidas hobist võib kasvada edukas ettevõte ning et kogenud nõuandjate abist võib seejuures olla palju kasu.

Nimelt jõudis Saunumi meeskond 2016. aastal Prototroni nutikate ideede konkursi finaali ja pälvis 5000 euro suuruse toetuse. Prototronist saadud tugi juhendamise ja tagasiside osas andis Varele ja tema meeskonnale tahet ja jõudu ideega edasi minna.

“Õppisime, kuidas Saunumi idee konkreetseks formuleerida. Kuigi mul on all mitme ettevõtte loomise ja juhtimise kogemus, oli Prototroni programmis osalemine asendamatu osa Saunumi teekonnal,” tõdeb ta.

Praeguseks on Sunum üliedukalt käima tõmmatud ja vallutatakse nii kodumaad kui ka välisriike. 2020. aasta detsembris viis Vare Saunum Group AS-i Tallinna börsile ja mitte niisama, vaid aktsiad märgiti IPO käigus rohkem kui kümnekordselt üle. “Tundub, et see saunaasi läheb eestlastele ikka sügavalt korda,” märgib Vare. 

Lisaks võeti Saunum Grupp AS First North aktsia nimekirja ning nüüd on tegu avalikult kaubeldavate aktsiatega börsiettevõttega.

Mis on Saunum? 

2014. aastal asutatud Eesti saunatehnoloogia ettevõte, mille peamiseks tegevusalaks on sauna sisekliimaseadmete ja sisseehitatud sisekliimaseadmega kombi-elektrikeriste arendamine, tootmine ja müümine.

Ettevõtte ja selle toodangu teeb unikaalseks asjaolu, et kõikides Saunumi seadmetes kasutatakse maailmas ainulaadset sauna õhukihte segavat ning ühtlustavat mehhaanilist lahendust, millega saab tagada ühtlase ja tervisliku saunakliima kogu leiliruumis ning mille uudse patenteeritud tehnoloogiaga saab tekitada leiliruumis soolase õhu keskkonna.

Saunumi lahendusega saad “viis ühes” – tavasauna ühtlase kliimaga, sanaariumi, soolasauna, aroomisauna ja koduse kuuma aurusauna. Kõik Saunumi ja ettevõtte partnerite koostöötehased asuvad Eestis.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.