Migrevention: toetusprogrammi läbimise kogemus aitab lahendust edasi arendada

Migreventioni eesotsas seisab Katrina Laks (paremalt teine), kes võttis migreeni käes vaevlejatele mugava lahenduse loomise ette seetõttu, et ka teda ennast on peavalud saatnud enam kui 15 aastat.Foto: Prototron

Migrevention on maailma esimene täielikult digitaalne peavalukliinik, mis sisaldab peavalupäevikut, vajaduspõhiselt kasutatavat moodulit patsientidele ning töölauda spetsialistidele, millelt on võimalik oma patsientideravitulemusi jälgida ning neile erinevaid ülesandeid määrata.

Migreventioni eesotsas seisab Katrina Laks, kes võttis migreeni käes vaevlejatele mugava lahenduse loomise ette seetõttu, et ka teda ennast on peavalud saatnud enam kui 15 aastat. 

Migreventioni lugu sai alguse 2018. aastal toimunud sündmusel “Migraine Innovation Challenge and Hack”. Katrina oli seal patsientide esindaja, mentor ja žüriiliige. Lisaks temale osalesid teiste seas neuroloog dr. Mark Braschinsky (Migrevetnioni teadusjuht) ja kliiniline psühholoog Triinu Niiberg-Pikksööt (Migreventioni finantsjuht).

“Vajadus patsiendi- ning spetsialistisõbraliku migreeni ravilahenduse järgi sai juba tol hetkel tõestatud, kuid kuna ükski osalenud tiimidest lahendusega reaalajas välja ei tulnud, asusime ise 2020. aasta alguses tegutsema,” räägib Katrina Laks digilahenduse sünnist. Nüüdseks on meeskond tegutsetud aasta jagu. 

Lahendus sündis patsientide ja spetsialistide koostöös

Migrevention koosneb kahest osast: patsiendi rakendusest ja spetsialisti töölauast. Praegu on kasutamiseks valmis patsiendirakendus koos peavalupäevikuga, kuhu patsient saab märkida migreenihood.

Selline tegevus aitab mõõta ravimite tõhusust ning koguda andmeid, et muuta ravi tõhusamaks. Migreventioni digitaalse peavalukliiniku juurde kuuluv peavalupäevik loodi koos Eesti patsientide ning peavalu spetsialistidega ning selles on arvestatud mõlema vajadusi.

Katrina Laks selgitab, et peavalupäevik on korrektse peavaluravi kõige olulisem osa. Ilma õige diagnoosi ja ravi jälgimiseta ei saa ka ravi olla kuigi efektiivne. “Praeguseks on teaduskirjandusest ka teada, et paberpäevikute täitmine on sageli ebatäpne, kuna seda tehakse tagantjärgi, kui migreenihoo ajal ei ole paberpäevik kaasas või mugavas kohas,“ nendib Laks, kes on ka Eesti migreeni ja peavalu patsientide ühingu üks asutajaliikmeid.

Esmane pilootuuring on tehtud

Järgmise sammuna arendatakse ravimoodul, mis sisaldab õe nõustamist, füsioteraapia ja kognitiiv-käitumusliku teraapia moodulit, patsiendi testimisvõimalusi ning aktiivset ravisekkumist audio- ja videomaterjalide abil. 

Laks toov bälja, et migreen on sageduselt kolmas kõige levinum haigus maailmas, kuid tänase päevani väga aladiagnoositud ja alaravitud. “Meie kaugem eesmärk on tuua turule selline migreeni distantsravi lahendus, kus kasutaja saab ravi kodust lahkumata. Praegu oleme lahendusega prototüüpimise faasis ning viisime Tartu Ülikooli Kliinikumis edukalt läbi esmase kliinilise pilootuuringu kümnel patsiendil,” ütleb Laks ja lisab, et ainuüksi Eestis on umbes 200 000 migreenipatsienti.

Kuigi 2020. aasta sügisvoorus Prototronis osalenud meeskond rahastust ei saanud, jõuti 12 parema sekka ja programmi läbimise kogemus aitab lahendust edasi arendada. 

Digitaalse peavalupäeviku saab oma telefoni laadida sõltuvalt seadmest siit (Apple) või siit (Android). 

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.