Ookeanipõhja puhastamine – võimatu missioon? Lootuskiir on siiski paistmas

Maailmas on palju reostunud meresid ja ookeane, mida on väga keeruline puhastada. Lootuskiir on aga paistmas.Foto: Prototron

Maailmas on palju reostunud meresid ja ookeane, mida on väga keeruline puhastada. Lootuskiir on aga paistmas, sest Tomski Riikliku Ülikooli teadlased on patenteerinud süvavete taastamise tehnoloogia, millega on võimalik eemaldada 98% merepõhja reostusest. 

Meskonna PurOcean ühe asutaja Alona Stepanova sõnul näitavad uuringud, et 60% kemikaalide ja naftaleketest vajub otse merepõhja ja jõesängi, põhjustades pikaajalist keskkonnakahju. Traditsioonilised ookeanide puhastussüsteemid võivad kaevamisprotsesside ja keemiliste töötluste tagajärjel tekitada taimestiku ja loomastiku ökosüsteemile ulatuslikke ja pöördumatuid kahjustusi. PurOcean aga ei kasuta keskkonda kahjustavaid lahendusi, selle asemel seistakse jätkusuutlikkuse eest läbi innovatsiooni.

Kuidas töötab süvavee taastamine?

Alona Stepanova selgitab, et PurOceani patenteeritud tehnoloogia viib hapniku mullide kujul ookeani kõige madalamale sügavusele, kus need kinnituvad looduslikus keskkonnas leiduvatele keemilistele saasteainetele. Kui kemikaalid on lukustunud, tõmbab ujuvusjõud reostuse pinnale. Sealt kogutakse, töödeldakse ja muudetakse mürgised jäätmed puhastatud veeks, filtreerides reostuse spetsiaalsete paakidega välja.

Lahenduse hindasid töötavaks ka Prototroni Ekspertkogu liikmed, kes rahastasid ideed 15 000 euroga. 

Olemasoleva prototüübiga saab vett puhastada umbes 12 meetri sügavusel, seega saab seda kasutada pigem järvedes. Järgmine prototüüp peaks suutma puhastada ka ookeane. “Prototroni toetus ei kata kõiki arendusega seotud kulutusi, seega oleme otsimas lisarahastust,” avaldab Stepanova.

Sellise tehnoloogia turg on suur, sest maailmas on palju reostunud meresid ja ookeane ning naftatööstus ei näita mingeid vähenemise märke.

Kui sul on äge idee, siis pane see teele, sest Prototroni uus taotlusvoor on avatud. Esita oma idee www.prototron.ee hiljemalt 15. novembriks. 

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.