Tippu jõudmiseks ei piisa ainult heast mõttest: kuidas kasvatada ideedest edulugu?

Tippude vallutamiseks, ei piisa ainult geniaalsest ideest. Et turule jõuaks just tarbija ootustele ja vajadustele vastav toode, peab iga ideed ka testima ja arendama. Veel üheksa aastat tagasi oli Eesti turul idee ja sellega investoriteni jõudmise vahel suur tühimik. Nii lõid Swedbank, Tehnopol ja TalTech 2012. aastal Prototroni – Eesti esimese ja jätkuvalt ainsa osalusvaba prototüüpimise rahastu. 

Üheksa aasta jooksul on Eesti start-up maastik väga kiiresti arenenud ja sellest tulenevalt on Prototron kohendanud ajale vastavaks ka kandideerimistingimusi, programmi ja rahastust. Näiteks sai üsna ruttu selgeks, et lisaks rahastusele vajavad meeskonnad tuge selles osas, kuidas oma ideed arenda. Aastate jooksul on Prototroniga liitunud ligi 50 mentorit eri valdkondadest (näiteks finants, õigusabi, turundus).

Oma ala ekspertidest mentorid, asjatundlik ekspertkomitee ja tugisüsteemid ongi üks Prototroni peamisi tugevusi. Paljud Prototroni taotlusvooru läbinud meeskonnad on öelnud, et juba programmi läbimine on väärt kogemus, sest kohtumistel mentoritega saab oma ideele vahetut tagasisidet ja edasisi samme on võimalik vastavalt selle tõhusamalt planeerida.. 

Tugevad mentorid

Kaks korda aastas toimuvate Prototroni kandideerimisvoorude ülesehitus on väga lihtne ning selleks ei epa olema sugugi firmaomanik – oma idee saab esitada iga huviline. Programmi vältel läbivad meeskonnad koolitusi eri valdkondades, kohtuvad mentoritega, arendavad oma ideed ja loovad investoritega kohtumiseks vajalikke materjale. Igast voorust pääseb ekspertkogu ette ideed esitlema 10–12 meeskonda. Seejärel langetab ekspertkogu otsuse, kelle idee väärib rahastust ja milline meeskond on valmis vallutama turgusid. 

Igas taotlusvoorus võivad paremad meeskonnad saada kuni 35 000eurose rahastuse. Seni on kõige suurema rahastuse – 30 000 eurot saanud meeskond Triumf Health, mis tegeleb krooniliselt haigete laste psühholoogiliste probleemide vähendamisega läbi innovatiivse mobiiliplatvormi.

Prototroni partnerid annavad välja ka eripreemiaid, kui mõni idee nende valdkonnaga väga hästi haakub. Samuti pakutakse meeskondadele oma ettevõtteid testplatvormidena ja meeskonnad saavad investorite võlumise ja investeeringute leidmise oskust riskivabalt arenda ühisrahastusplatvormil Fundwise. 

Osalusvaba rahastus

Erinevalt teistest sarnastest programmidest ei võta Prototron alustavates ettevõtetes osalust ning annab võitjatele tarka raha – rahalise võiduga kaasneb võimalus inkubatsiooniks Tehnopoli Startup Inkubaatoris, õigusabi Hedman Partnersilt ja investorite kontaktid.

Prototron aitab meeskondadel ideid kasvada. Igast voorust on ette näidata tugevaid meeskondi, kes on oma idee kasvatanud edulooks nii kohalikul tasandil kui rahvusvaheliselt. Teiste seas näiteks keeleõppeprogramm Lingvist, Eesti esimene päikeseenergial töötav auto Solaride või coModule, mis sai rahastuse Prototroni esimesest taotlusvoorust ja on nüüd liitunud Prototroniga kui rahastaja ja mentor. 

Prototroni 2020. aasta numbrites

Prototroni 2020. aasta näeb numbrites välja järgmine:

  • 2 vooru
  • 822 taotlust
  • 57 eelhindajat
  • 20 mentorit
  • 296 mentor-sessiooni ehk 150 tundi mentorlust
  • 13 toetatud meeskonda
  • 170 000 eurot suunatud prototüüpimisse
  • 13 361 eurot on kaasatud läbi Fundwise&Prototron ühisrahastuse.
Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla