Teistmoodi probleemilahendus võib kasvada edukaks äriks: üks eestlasest teisitimõtleja on jõudnud lausa nimekirja “Forbes´i 30 edukat alla 30aastast inimest”

Themo asutaja Madis Uuemaa on jõudnud nimekirja "Forbes´i 30 edukat alla 30-aastast inimest.Foto: Prototron

Eesti esimese nutikate ideede prototüüpimist ja arendamist toetava rahastu Prototron igasse taotlusvooru jõuavad meeskonnad, kes on oma leiutatud lahenduse edukaks ettevõtluseks kasvatanud.

Kõikide nende lugude taga on asutajate pühendumus ja võime vaadata traditsioonilistest lahendustest kaugemale. Seistes silmitsi mõne probleemiga oskavad Prototroni jõudvad meeskonnad olemasolevate vahenditega kokku panna seadme, süsteemi või lähenevad probleemile täiesti uut moodi. Nad otsivad võimalusi, kuidas probleem iseenda jaoks ära lahendada. Nendest kasvavadki järgmised edulood.

Testi, osale, arenda

2014. aastal tegi Madis Uuemaa koos vend Märdiga Tallinna Tehnikaülikoolis (TTÜ) mehhatroonika magistriõppe lõputööd. Tekkis idee luua nutikas algoritm elektrituru börsihinna jälgimiseks, mille abil saaks kulusid kokku hoida. Teadustöö järeldus oli, et sellise lahenduse abil saab elektrikulusid kokku hoida u 20% võrra. See on arvestatav muutus ja viis mõtted ärile – milliseid lahendusi saaks pakkuda ettevõtetele, kes tarbivad tootmises palju elektrit ning mida võiks pakkuda kodumajapidamistele?

Prototronilt saadud 8500 euroga ehitatigi 2014. aastal valmis prototüüp, mis läks testimiseks ühte Eesti hüdroelektrijaama. Prototroni järel tulid juba teised konkursid ja meediasse hakkasid jõudma sõnumid eestlase loodud targast süsteemist, mille abil saab elektrikulusid kontrolli all hoida.

Kui kaks esimest aastat tegeles meeskond suurte tööstusettevõtete ja hüdroelektrijaamadega, siis eratarbijate suur huvi sundis neid välja töötama ka kodudesse sobivat lahendust. 

Huvitav fakt! Madis Uuemaa on jõudnud nimekirja “Forbes´i 30 edukat alla 30-aastast inimest.

Nutikas termostaat Themo

Kui kõik suurettevõtetele pakutavad teenused on custom made ehk täpselt selle ettevõtte vajadustele arendatud lahendused, siis kodutarbijatele arendati seade, mis sobiks kõikidele ühtmoodi.

Nutitermostaat Themo arvestab reaalajas börsihinda ja jälgib ilmaprognoosi ning valib nende kahe näitaja järgi kõige soodsamad hetked, millal küte tööle lülitada. See on omakorda kasulik ka elektrivõrgule, sest vähendab koormust tipu tundide ajal. Nüüdseks on Themo jõudnud põrandakütet reguleerima nii Eestis kui kodudes üle maailma ja annab keskmiseks energiakokkuhoiuks 32%.

Meeskonna ambitsioon on suur: muuta kõik elektrikütted keskkonnasõbralikuks ja CO2-neutraalseks. Kui see on saavutatud, võib uue lahenduse kallal tööle asuda. 

Themo eelised teiste põrandakütte termostaatide ees:

  • automaatne elektrihinna põhine optimeerimine
  • ilmaennustuse ning masinõppe tehnoloogia kasutamine
  • hind
  • tarbimisajaloo salvestumine koos elektri hindadega
  • tasuvuse aeg alla kahe aastapuhtalt kodumaine toode. 
Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla