Prototroni 2020. aasta sügisvoorust sai 20 000 euro suuruse rahasüsti start-up, mille meeskonnal on plaan lahendada üks maailma lämmatav probleem. Ettevõte toodab Raikut – puidutööstuse jääkidest valmistatud biolagunevat, naturaalset, kaunist ja peagi ilmselt maailma odavaimat alternatiivi mullikilele. Raiku taga seisavad idee autor Rain Randsberg ja Karl Pärtel.
Ajalooliselt on pakkematerjalina kasutatud puiduvilla ehk peenikesteks ribadeks saetud puitu, millel on aga palju puudusi: puiduvill ajab puru, selle käitlemiseks on vaja kindaid, sel puudub kaitsevõime ja see on kokkusurutav.
Rain Randsbergil tuli aga idee võtta spoonitööstuse jäägid ja lõigata need ribadeks. Tekkinud struktuur andis algmaterjalile painduvust ja suurendas selle mahtu 8–10 korda. Nii sündiski Raiku, mis on loodussõbralik ja suurepärane saadetiste kaitsja.
Raiku loojatele lisas entusiasmi ka lambavilla jääkidest pakkematerjali tootva Woola hiljutine suur edu, mis tõestas turu soovi liikuda jätkusuutlikuma majanduse poole. Lisaks tõi e-kaubanduse kasv tõdemuse, et on vaja leiutada alternatiiv mullikilele.
Põhjalik eeltöö
Prototronilt saadud toetus andis meeskonnale võimaluse ideed jõudsalt edasi arendada. Plaanis on tootmisliini arendus ja käivad uuringud, kui suur on turu vajadus tegelikult. Lisaks toimuvad testid Raiku tootmiseks nii jääkmaterjalist kui ka mittejääkmaterjalist. Viimast katsetatakse juhuks, kui jäägid peaksid otsa saama.
Meeskonna koostööpartnerite ridadesse on astunud väikese vineeritootmisvõimekusega TalTechi puidu ja metallilabor, kus juba tegeleti mõtlemisega, mida selliste jääkidega peale hakata. Sarnaselt on kambas ka üks suurimaid spoonitootjaid Valmas.
Raiku tegijate eesmärk on luua lähema viie aasta perspektiivis piisavalt suur konkurentsi mullikilele, ideaalis on aga vallutanud kogu maailm ja lisatud valikusse veelgi uusi tooteid.