Ehitusvaldkonna innovatsioonitiitel läks Nordeconile tehisintellekti kasutamise eest

Tehnopoli AI arenguprogrammist tuule tiibadesse saanud pilootprojekt tõi Eesti ühele suurimale ehituse peatöövõtu ettevõttele Nordecon AS erialaliitudelt innovatsiooni peapreemia.

29. novembril toimunud konverentsi Ehitus 2024+ raames tunnustasid ehitusvaldkonna erialaliidud aasta tipptegijaid. Digitaalehituse Klastri poolt välja antava tiitli aasta innovatsiooniprojekt 2023 pälvis Nordecon projekti eest kasutada ehitusobjektil progressi hindamiseks tehisintellekti abi.

Nordecon testib ja rakendab erinevaid andmepõhise ehitusjuhtimise digitaalseid töövahendeid, et muuta ehitusprojektide juhtimine täpsemaks ja efektiivsemaks. Tallinnas asuval ehitusobjektil kasutab Nordecon ülemaailmse tehnoloogiapartneri Buildots poolt välja töötatud uuenduslikku platvormi, mis kiirendab ja lihtsustab oluliselt suurte ehitusmahtude edenemise jälgimist.

„Piloteerida ja võtta esimesena Eestis ning ühena esimestest ka Põhjamaades kasutusele innovatsiooni absoluutne tipptase, nõuab ikka teatud määral julgust ja igal juhul selget visiooni. Oleme järgmised projektid juba töösse võtnud ja loodetavasti innustame oma kogemusega ka teisi ettevõtteid tehisintellekti võimekust oma valdkonnas katsetama,“ sõnas Nordeconi digilahenduste projektijuht Risto Vahenurm.

Ehitustiim jäädvustab süsteemselt hoone kogu ehitusprotsessist 360-kraadiseid pilte, mis on mugavalt ja asukohapõhiselt süstematiseerituna kättesaadavad kogu ehitustiimile. Platvorm võimaldab täpset ja sujuvat ehitusprogressi hindamist, andmete kohest ja kiiret võrdlemist hoone BIM-mudelite (ehitusinfo mudel) ning objekti ajagraafikutega. Tehisintellekt automatiseerib pildiinfo mahuka töötlemise ja annab kasutajale hetkega väärtuslikku informatsiooni hoone erinevate osade ehitusvalmiduse osas. Süsteem analüüsib fotomaterjali ning suudab koheselt markeerida erisused projektmudeli ja tegelikkuse vahel.

Tavaliselt on sellisesse protsessi kaasatud mitmed inimesed, seega on võimalikud inimlikud eksimused, ent tehisintellekti abiga saab analüüs tehtud kiiresti. Suure ehitusprojekti puhul on ka ajavõit ja andmete objektiivsusest tõusev kasu kohe tuntav. Lahendus lihtsustab koostööd ja vähendab erimeelsuste riski ehitusobjektil toimetavate paljude osapoolte vahel, sest kõigil on selge visuaalne ülevaade olukorrast.

6-kuuline pilootprojekt viidi läbi teadus- ja ärilinnaku Tehnopoli AI arenguprogrammi raames. Tehnopoli nutitehnoloogiate valdkonna juht Anu Puusaag ütles, et Nordeconi edulugu avab loodetavasti ukse ja julgustab ka teisi ettevõtteid innovaatilisi lahendusi kaaluma. “Meie jaoks oli kõige olulisem see, et ehitus on üldjuhul jäänud valdkonnaks, kus innovatsiooni on keeruline ellu viia. Seega kui keegi tuleb ja raputab ehitussektorit, siis on see igati teretulnud ja meil on väga hea meel, et tehisintellekt on jõudnud ehituse valdkonda,” ütles Puusaag.

Juba jaanuaris toimub järgmine AI töötuba, kuhu on oodatud tööstusettevõtted, kes soovivad oma protsessidesse kaasata tehisintellekti. Täpsem info ja registreerimine: ai.tehnopol.ee.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.