Elumuutev pakkumine: saa lisaks palgale osa ettevõtte aktsiatest!

Aktsiaoptsioone jagatakse eranditult igale liitujale ning saadav pakett sõltub töötaja rollist ning Wise’is veedetud ajast.Foto: Wise

Tehnoloogiaettevõte Wise usub, et ettevõtte edu koosneb iga töötaja loodud väärtusest ning seepärast on nad juba Wise’i algusaegadest pakkunud töötajatele pikaajalise väärtusega aktsiaoptsioone. “Kui Wise 2011. aastal lansseeriti, oli selline lahendus Eesti turul midagi täiesti uut,” räägib Wise’i aktsiaoptsioonide spetsialist Merilin Randmaa.

Wise’il on üle maailma 17 kontorit ning ning on näha, et teadlikkus optsioonipakkumiste osas on riigiti väga erinev. Vastupidiselt Tallinnale ollakse näiteks New Yorgis aktsiaoptsiooniga harjutud ning seda peetakse kohati isegi olulisemaks kui igakuist palgasummat.

“Tallinnas on teadlikkus aktsiaoptsioonide süsteemist veel pigem madal, kuid töötame pidevalt selle tõstmise nimel,” märgib Randmaa. 

Aktsiate rahaline väärtus võib kujuneda elumuutvaks

Aktsiaoptsioone jagatakse eranditult igale liitujale ning saadav pakett sõltub töötaja rollist ning Wise’is veedetud ajast. Mida pikemalt töötaja ettevõttes on ning rollides edasi liigub, seda rohkem on võimalik saada ka aktsiaoptsioone. “Iga kandidaat saab töövestluse käigus oma optsioonide kohta infot ning kõik detailid on lisatud ka tööpakkumisse, täpselt nagu töötasu,” räägib Randmaa.

Wise’i jaoks on optsioonide pakkumine võimalus jagada töötajatega ettevõtte edulugu. “Töötaja poole pealt on kasu selge — kui ettevõttel läheb hästi, võib tulevikus optsioonide eest saadavate aktsiate rahaline väärtus olla elumuutev,” lisab ta.

Wise’i optsioonipaketti tutvustav video.

Aktsiaoptsioonid on pikaajaline väärtus

Aktsiaoptsioonide maailm võib algul tunduda üpris keeruline, seega töötab Wise selle nimel, et optsioonidega seonduv informatsioon oleks võimalikult kättesaadav ning lihtsasti mõistetav.

Osana sisseelamisprogrammist korraldatakse tutvustavaid töötube ning optsioonipakkumise detailsed juhendid on lisatud Wise’i siseveebi. Lisaks saab kõikidele küsimustele vastused ka ettevõtte suhtlusplatvormi kaudu.

Oluline on meeles pidada, et aktsiaoptsioonid on pikaajaline väärtus — neil on nelja-aastane vesteerimisperiood üheaastase cliff’i ehk siduvusperioodiga. See tähendab, et töötaja optsioonipaketi esimesed 25 protsenti vesteerivad ühe aasta möödudes ning korraga. Neid optsioone saab soovitud hetkel aktsiatena välja osta ning siis omakorda börsiturul edasi müüa. 

Pärast aastase siduvusperioodi möödumist vesteerivad töötaja optsioonid kord kvartalis kuni nelja-aastase tööperioodi täitumiseni.

Tuleb arvestada erinevate maksusüsteemidega

Wise’i kasvades liigub töötajaid ehk Wisereid ettevõtte eri asukohtade vahel, kolides kas lühemaks või pikemaks perioodiks mõnda teise riiki, kus Wise’i kontor asub. Sellistel juhtudel peab töötaja arvestama eri riikide maksusüsteemidega, kuid Wise’i optsioonitiim toetab relokeerujaid kogu vajaliku infoga.

“Hoolitseme selle eest, et töötajad oleksid kursis kõigi nüanssidega, mis nende optsioonipaketti puudutada võivad,” selgitab Randmaa. Nii ei pea ettevõtte sees positsioone vahetavad inimesed või pikemalt töölainelt eemal olevad Wiserid, sealhulgas näiteks ka vanemapuhkusel või kuuenädalasel palgaga vahepuhkusel sabbatical’il olevad töötajad muretsema, et nad olulistest uudistest ilma jääks.

Kandidaatidele aitab Wise’i optsioonipaketi olemust ja väärtust tutvustada ka selgitav blogipostitus.

Märksõnad: , ,
Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.