Magus pakkumine reisigurmaanidele: vali riik, paki kohvrid ja lenda kuudeks mujale tööle

Tänapäeval ei ole kontor ainult koht, kus laua taga tööd tehakse ning koosolekuid peetakse. Kontori moodustavad inimesed ise, nende omavaheline suhtlus, kultuur, kogemuste vahetamine, tiimiüritused.Foto: Wise

Koroonapandeemia lõi kogu senise arusaama töökorraldusest pea peale ja inimesed ei tööta enam ainult suurtel büroopindadel vaid sisuliselt kõikjal, kus on internet. Multikultuurne ettevõte Wise on läinud kodukontori mõistega veelgi kaugemale ja pakub võimalust, mis peaks kõditama iga tõsisema reisiselli meeli.

Igapäevane koostöö maailma eri otstes asuvate kontorite vahel on alati olnud osa Wise’i töökultuurist ning seetõttu toimus ka pandeemia alguses kodukontorisse ümberkolimine kiirelt ja sujuvalt. Tänaseks on kontorid taas avatud ning Wise’i Tallinna kontori rohkem kui tuhatkond töötajat saavad valida, kas eelistavad veeta rohkem aega kodukontoris või ettevõtte Eesti kodus Veerenni tänaval.

“Tuleviku töökorralduses jääb kindlasti läbivaks märksõnaks paindlikkus ning näeme, et suurema kaugtöö osakaaluga hübriidtöö on tulnud, et jääda,” räägib Wise’i kontorijuht Laura Teras.

Kui täna mõistetakse hübriidtöö juures peamiselt võimalust töötada vabalt valides kas kodust või käia kontoris, siis Wise võimaldab lisaks eelpool mainitule oma inimestel 90 päeva aastas teha tööd mõnes vabalt valitud riigis. Selline lähenemine lubab siduda omavahel reisimise töökohustustega ning laseb näiteks mõnest teisest riigist pärit töötajal oma välismaal elava perega rohkem aega veeta.

Kontorisse kolm korda nädalas

Tänapäeval ei ole kontor ainult koht, kus laua taga tööd tehakse ning koosolekuid peetakse. Kontori moodustavad inimesed ise, nende omavaheline suhtlus, kultuur, kogemuste vahetamine, tiimiüritused. 

“Usume, et näost näkku aruteludel ja koosviibimistel on väärtus, mida Zoom täielikult ei asenda, kuid pandeemia on näidanud, et virtuaalne koostöö võib olla sama tulemuslik kui füüsiliselt koos töötamine,” arutleb Teras. Näiteks suutis Wise suures osas virtuaalselt viia ettevõte Londoni börsile ning ka 2021. aasta algul nime vahetada. Siiski ei suuda virtuaalne töökeskkond täielikult asendada kontoris käimist. Kodus töötamisel jääb kõige enam puudu vahetust suhtlusest kolleegidega, seda eriti enda tiimist väljaspool tegutsevate töökaaslastega.

Kontoris käivad inimesed töökaaslastega eelkõige koostööd tegemas ja mõtteid vahetamas.Foto: Wise

Videolahendusel, kus kõik kõnega kodukontorist liituvad on aga ka positiivne külg. “Kui varem peeti koosolekuid tihti nii, et viis inimest viibisid koos samas ruumis ning üks liitus Zoomi kaudu, siis nüüd ühinevad kõik virtuaalselt, mis toob koosoleku dünaamikasse tasakaalu,” kommenteerib Laura Teras. 

Täna, kui kontoris käimine on mõningal määral taastunud, on näha, et reeglina eelistavad Wiserid keskmiselt kaks-kolm päeva nädalas kontoris töötamist ning ülejäänud aja tegutseda kodukontoris. “Kindlasti räägib kodukontori kasuks ka mugavus — kes meist ei naudiks mõnusates pehmetes dressides töötamist,” naerab Teras.

2800 töötajat ja kõigi soovid loevad!

Aja jaotamine erinevate töölahenduste vahel on iga inimese jaoks individuaalne ning selle paremaks mõistmiseks on Wise läbi viinud mitmeid ettevõttesiseseid küsitlusi. Kodukontorite suurimate plussidena toodi välja näiteks aja- ning raha kokkuhoidu, mis muidu oleks näiteks transpordile kulunud. 

Individuaalsete lahenduste pakkumine eri sihtgruppidele on 2800 töötajaga ettevõtte jaoks võtmetähtsusega. Näiteks tuli siseküsitlustes välja, et lapsevanematel oli pandeemia alguses vaja senisest veelgi paindlikumat tööaega, mida neile kohe ka pakuti. Lisaks tõid vanemad kodukontori juures positiivsena välja võimaluse veeta rohkem aega lastega, kuid negatiivsena jällegi keskendumisvõime kergema kadumise.

Wise’i kontorites leiab väga erinevad nii tööks kui lõõgastumiseks mõeldud alasid.Foto: Wise

Ruumid keskendumiseks ja saun lõõgastumiseks

Wise’i Veerenni tänava kontorit sisustades on arvestatud eri profiilidega töötajate vajadustega. “Oleme lisanud eraldatud vaikse töötamise alasid, ruume keskendumiseks ja sotsiaalset suhtlust toetavaid tööalasid,” loetleb Teras. Parema töökeskkonna loomiseks on ettevõttes olemas näiteks ka massaažitoolid lõõgastumiseks ning võimalus pärast pingelist tööpäeva koos kolleegidega kiirelt saunast läbi hüpata.

Lisaks kontorile võttis Wise pandeemia ajal prioriteediks ka töötajate kodukontori, et sealgi oleks võimalikult mugav. Selleks sai iga töötaja eelarve, mille raames koju ergonoomilisi töövahendeid osta. Kes tahtis, sai välispartnerilt töölaudu rentida.

Ülemaailmne pandeemia on lisaks füüsilise töökeskkonna olulisusele tõstnud esile ka inimeste vaimse tervise eest hoolitsemine. Kui Eestis pidime kodus olema mõned kuud, siis näiteks Brasiilias on olukord ja reeglid olnud nii karmid, et inimesed on pidanud elama lukus ühiskonnas pea poolteist aastat, mis on vaimse tervise teemad eriti kriitiliseks muutunud.

Vaimse tervise toetamiseks on Wise teinud märkimisväärseid pingutusi. “Koostöös välispartneriga pakume töötajatele tugiprogrammi ning ettevõttesiseselt on välja koolitatud vaimse tervise eksperdid, kelle poole saab töötaja iga murega pöörduda — olgu selleks stress, raskus toime tulla muutustega, tasakaal töö ja eraelu vahel või suhtlus laste ning lähedastega,” räägib Teras.

Hea toit ja mängud toidavad tiimivaimu

Wise korraldab kaks korda aastas Heaolukuud, mis pandeemia kõrghetkel toimus sajaprotsendiliselt virtuaalselt. “Kutsume nii ettevõtte seest kui ka väljast eksperte töötube korraldama ning rääkima teemadest, mis meie töötajaid sel keerulisel perioodil aitaksid,” märgib Teras. 

Programmis on nii toitumis- ja terviseteemasid kui ka produktiivsuskoolitusi ja finantsloenguid. Aktiivsematest tegevustest toimuvad Zoomi vahendusel joogatunnid ning liikuvustreeningud. 

Tiimivaimu ülalhoidmiseks on Wiseritel igakuine tiimiürituste eelarve. Selle eest käiakse näiteks koos sportimas, kultuuri nautimas, restoranis või põgenemistubades. Koroonaajal asendati füüsilised kokkusaamised põnevate virtuaalsete koosviibimistega, näiteks nauditi üheaegselt kullerite poolt kohale toimetatud toitu Zoomi vahendusel ja mängiti veebipõhiseid seltskonnamänge.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.