Keeruline küsimus: kuidas valida õige pilveteenuse pakkuja?

Pilveteenuse valimisel on ülesanne lihtne – valida endale õige teenus ja õige teenusepakkuja. Kui aga teooria saab praktikaks, tekib mitmeid küsimusi. Kuidas siis ikkagi leida see õige teenusepakkuja? Siin on võimalikud vastused.

Kas rahvusvaheline gigant või kohalik teenusepakkuja?

Esimene suurem teelahe, kus õige suund valida, on teenusepakkuja suurus.

Amazon, Google, Microsoft – kõik on tuntud nimed ja laia tooteportfelliga. Kas tasub nende seast oma vajadustele sobiv võtta ja otse suurettevõtte poole pöörduda?

Serveripargi suuruse ja teenuste valiku poolest võib see tõesti olla hea valik. Samas on ka nende teenuste kohalikke pakkujaid ja ka oma pilveteenuse üles ehitanud kohalikke tegijaid, kellel on omad eelised. Näiteks saab siinse teenusepakkuja käest reeglina kiiret ja eestikeelset kasutajatuge, paindlikumat lähenemist juhul, kui mõni soov valmispaketi alla ei kuulu ja mis paljudele samuti väga oluline – saad ise serverikeskust oma silmaga näha ja veenduda selle turvalisuses.

Ka võib Eesti pilveteenuse pakkuja suuta pakkuda tuge mõnele spetsiifilisele Eesti e-riiki puudutavale liidestusele või lahendusele.

Kas on olemas oma sertifitseeritud ja turvaline andmekeskus?

Kui tahad serverikeskusesse sisse vaadata, siis pilt võib olla küll ilus, aga andmeid turvatakse lisaks nähtavale turvalisusele ka muude vahenditega. Ainult lukud, läbipääsusüsteemid ja turvamehed pole veel kõik.

ISO standard 27000 on üks üsna kindel näitaja andmeturvalisuse tagamisest ettevõtte teenustes. Lisaks võib küsida ka varunduse ja andmesideühenduste turvalisuse kohta – kas olulised sõlmed on dubleeritud, mis juhtub siis, kui elekter ära kaob? Jahutus on samuti praegu uudistes kuum teema – korralikus serveriruumis on ka jahutussüsteemid dubleeritud.

Milliste ettevõtetega teeb teenusepakkuja koostööd?

Äriklassi pilveteenuseid enam päris põlve otsas ükski kohalik teenusepakkuja algusest lõpuni valmis ei tee. Seega on oluline, milliste tuntud teenuste ja tootjatega on firma kursis või sõlminud lepingud ja millistele teenusetasemetele nende silmis vastab. Kas on näiteks ette näidata mõni kuldpartneri sertifikaat? On olemas kohaliku esindaja tunnistus? Samuti tuleb kasuks pikemaajalisem koostöö, sest siis on teenusepakkuja oma pakutavate lahendustega põhjalikumalt kursis ja teab neid peensusteni.

Hinnastamisega ei keerutata

Üks keerulisemaid küsimusi pilveteenuse pakkumisel on hinnastamine ja palju see kõik ettevõttele lõpuks maksma läheb. Ühelt poolt pole miskit parata – pilveteenus ongi veidi laialivalguva ressursside ja teenuste hulgaga, mis on ka üks pilveteenuse eesmärke – pakkuda muutuvate vajadustega äridele paindlikku tehnoloogilist lahendust, mis ei sõltuks kontori tagaruumis või laua all asuva riistvara võimekusest. Paindlikkuse näitamine hinnakirjas on aga teenusepakkuja suur pluss. Mida selgemalt see on esitletud, seda parem on kliendil võimalik hinnata oma võimalikke kulusid.

Hinnakirjas märgitakse tavaliselt ära riistvararessursi rendihind, aga ka selle kiire laiendamise võimalused, ühendustasu, lisateenuste kasutamise hind, varunduse hind sõltuvalt mahust ja kiirusest ning vajadusel ka miinimum- ja maksimumtasu, kui teenuse kasutaja soovib end kindlustada võimalike hinnaüllatuste vastu.

Mugav ja kiire teenuseplatvorm

Möödas on ajad, kui helistati serverikeskusse ja paluti protsessoreid või mälu juurde lisada. See kõik peab käima kiirelt ja automaatselt läbi iseteeninduskeskkonna, kus klient ise saab vastavalt vajadusele valida, mida tarbib. Teenuse keskkond peab olema lihtne ja arusaadav, võimalikult automaatne. Mida vähem on vaja pöörduda klienditeenindaja või spetsialisti poole, seda parem.

Enne pilveteenuse tellimist olekski mõistlik üle vaadata see kasutajaliides, mida hiljem klient kasutama hakkab oma teenuse seadistamisel.

Klienditeenindus peab olema kiire ja kohalik

Kindlasti tuleb ette olukordi, kus automaatselt iseteenindusest mõnda asja muuta ei saa. Sel juhul läheb vaja klienditeenindust ning tavaliselt kipuvad kõige ootamatumad probleemid tulema just siis, kui tööpäev on läbi.

Seega maksab üle vaadata võimalikud teenustasemed, mida teenusepakkuja võimaldab (24/7 tugi, küsimustele vastamine ettenähtud aja jooksul jne). Pilveteenuse osutajalt tasub küsida ka seda, kas vajadusel on võimalik otsesuhtlus ekspertidega.

Proovi tasuta

Põrsast kotis ei osteta, rääkimata siis pilveteenusest, mida pole võimalik isegi käega katsuda. Parima ettekujutuse sellest, mida konkreetne teenus endast kujutab, annab selle kasutamine. Pole mõtet maksta mitmele teenusepakkujale ja tellida teenus prooviks – alusta tasuta prooviperioodist ja teenusepakkuja enda huviks on pakkuda sel ajal võimalikult ehedat kogemust ilma piiranguteta, et kasutaja saaks täpselt teada, mis teda ees ootab.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla