Pilveteenused

Microsoft lubab: edaspidi on EL organisatsioonide andmed Euroopa pilves ja välja ei lähe

Rubriiki toetab

  • Wavecom - kõrgkäideldavad pilveteenused ärikriitiliste andmete majutamiseks
  • Vaata täpsemalt

Microsofti president Brad Smith vastas Euroopa Liidu üleskutsele ning lubab, et edaspidi toimub kõigi Euroopa Liidu firmade ja organisatsioonide andmete säilitamine ja töötlemine liidusiseselt ning neid väljaspoole ei salvestata. 

See kehtib kõigile EL-i kaubandus- või avaliku sektori klientidele kõigis Microsofti põhilistes pilveteenustes – Azure´is, Microsoft 365-s ja Dynamics 365-s. Kõiki andmeid saab liidusiseselt töödelda ja salvestada.

Siiski ei juhtu see kohe tänasest päevast, vaid vajab ettevalmistust ja serverikeskustes tehtavaid ümberkorraldusi. Lahendus saab valmis arvatavasti järgmise aasta lõpuks.

Mõned Azure’i pilveteenused on juba konfigureeritavad andmete töötlemiseks EL-i sees. Lisaks saab kasutada krüpteerimist ja tugevaid lockbox lahendusi, mis vastavad Euroopa Liidus kehtivatele pilveteenuste regulatsioonidele.

Peamised pilveteenused hakkavad salvestama ja töötlema vaid Euroopa Liidu sees kõiki äri- ja avaliku sektori klientide isikuandmeid siis, kui nad seda soovivad. Plaan sisaldab ka kõiki isikuandmeid diagnostilistes andmetes ja teenuse loodud andmetes ning isikuandmeid, mida kasutatakse näiteks tehnilise toe pakkumiseks. Selle plaani sisse lähevad samuti Šveitsi, Islandi, Norra ja Liechtensteini kliendid ning nende andmed. 

Sügisel korraldab Microsoft EL-i pilveklientide tippkohtumise, kus jagatakse juba rohkem infot, kaugele Euroopa Liidu andmepiiri lahendusega on jõutud. Microsoft plaanib lisaks luua Dublinis privaatsustehnika tippkeskuse, et Euroopa kliendid saaksid valida lahendusi andmekaitse ehitamiseks oma pilvelahendustele. 

Praegu on Microsoftil serverikeskused Austrias, Taanis, Prantsusmaal, Saksamaal, Kreekas, Iirimaal, Itaalias, Hollandis, Norras, Poolas, Hispaanias, Rootsis ja Šveitsis. Seega meile lähim Microsofti pilveteenuste server asub praegu Rootsis.

Euroopa Liidu mure on tekkinud niinimetatud “Snowdeni efekti” pärast, kuna Edward Snowdeni lekitatud andmetest selgus, nagu oleks USA valitsus laialt jälginud ettevõtteid ja teinud selles osas koostööd teenusepakkujatega. Microsoft on seepeale kinnitanud, et USA valitsuse taotlused andmete pilvest kättesaamiseks toimuksid ainult kliendi teadmisel ja sellest antakse kohe teada koos taotletud andmete väljavõttega. Valitsuste taotlused peavad olema seaduslikud ja põhjendatud.

“Snowdeni efektiks” nimetatakse 2013. aastal Edward Snowdeni poolt avalikustatud USA riikliku julgeoleku agentuuri (NSA) dokumentidest välja tulnud trendi, mis näitas, et toimus massiline andmete kogumine koostöös USA Internetiteenuste pakkujatega. Microsoft on hiljem eitanud, et andis NSA-le ligipääsu Outlook.com-i ja Skype´i andmevoogudele ning nimetab seda valesti tõlgendamiseks.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.