Mis on pilvevarunduse hind ehk kui kaua taluda andmete puudumist?

Kui sind pole pilves, siis võid veel olemas olla, aga kui sinu andmed pole varundatud ja õnnetus juhtub, siis suure tõenäosusega ettevõtet enam väga kauaks pole. Pea kõigi äride kõige olulisemaks osaks on saanud info. Selle hoidmine peab olema hästi korraldatud, väga oluline on selle juures varundus ja varukoopiate taastamise kiirus. Kui teha varukoopiad pilve, siis pole see alati lihtsalt niisama andmete iga natukese aja tagant kopeerimine – teenusel on ka muid tahke.

Näiteks sõltub varundus nii masinate arvust, andmemahust kui ka sellest, kui kiiresti ja kui pika aja tagant andmed taastatakse, kui õnnetus juhtub. Erinevatel ettevõtetel on siin erinevad taluvuspiirid ja vastavalt sellele kujunevad ka pilvevarunduse tingimused.

Mis on pilvevarunduse hind?

Varundusteenuse puhul on olemas ka mitmeid tasuta teenuseid, mis tulevad pilveteenusega kaasa, kuid teatud mõistlikust tasemest keskmise ärikasutaja kohta hakkab teenusepakkuja ka tasu küsima. Selleks, et igaüks maksaks täpselt selle eest, mida tarbib, on loodud erinevad hinnastamismudelid.

Üks võimalus on maksta virtuaalmasina eest – iga masin, mille andmetest tehakse pilve varukoopia, läheb teenusesse kuutasuga. Mõnel juhul erineb hind ka salvestusmahu järgi. Alates teatud mahust (näiteks üle 50 GB) lisandub suurem kuutasu või vastupidi, mingist väiksemast tasemest on virtuaalmasina varundus tasuta.

Teiseks hinnastamise variandiks on tasuda näiteks varundatavate andmete mahu eest. Sel juhul küsitakse tasu näiteks iga gigabaidi andmete eest, vastavalt mahule esitatakse kuu lõpus arve.

Muidugi võib teenus sisaldada ka kombineeritult kuutasu iga masina eest ja tasu iga kuu varundatud andmete mahu eest. Ettevõttel võib olla kasulik paljude kasutajate, kuid vähemate andmemahtudega valida teenus, mis maksustab andmemahte, kuid väheste kasutajatega on võib-olla mõistlikum hoopis teenus, mis küsib kuutasu kasutajate virtuaalmasinate arvu pealt.

Hinnad on oluliselt kõrgemad, kui soovitakse võimalikult lühikese seisuga minevikust andmete varukoopiaid või peab taastamine toimuma võimalikult kiiresti. Need kaks vajalikku aega pilvevarunduses on RPO ja RTO.

RPO ja RTO – mis need on ja kuidas neid eristada?

Tihti leiab varunduse pilveteenustest lühendid RPO ja RTO. Need on ettevõtte jaoks eriti olulised siis, kui soovitakse võimalikult värskeid andmeid kiiresti taastada.

Recovery Point Objective (RPO) on hetk, millest saab andmeid minevikust peale õnnetust ehk andmete kadumist. Näiteks kui varundusteenuses on lubatud RPO kaks tundi, siis see tähendab, et andmed saab alati taastada vähemalt kaks tundi tagasi olnud seisust. Kui ettevõttel on ajakriitilisi andmeid, mille taastamine võimalikult värskelt on oluline, siis tuleb valida RPO aeg lühem. Mõne teenusega saab valida isegi viieminutise intervalli – ükskõik millal miskit ka ei juhtuks, alati on võimalik andmed taastada seisuga viis minutit tagasi.

RPO pikkus määrab selle, kui palju andmeid on ettevõte valmis kaotama, ilma et see tekitaks olulist kahju. Kas viimase viie minuti töö, viimase tunni töö või viimase 24 tunni töö kaotus on talutav? Vastavalt sellele saab varunduses määrata lubatud RPO.

Recovery Time Objective (RTO) on aeg, mille jooksul andmed taastatakse alates õnnetuse toimumise hetkest. Siin sõltub muidugi palju ka andmemahtudest. Kuid teenuses saab fikseerida taastamise aja ehk RTO. Näiteks võib lepingus olla kirjas, et andmed taastatakse alati poole tunni jooksul.

RTO määrab selle, kui kaua võib ettevõte nii-öelda seista, oodates andmete taastamist. Mida kriitilisemad on värsked andmed, seda kiiremini peab taastamine toimuma.

Pilvevarunduse lõplik hind sõltub palju sellest, millised on RPO ja RTO. Mida kiiremini on vaja andmed kätte saada, seda kallim. Samas aitab see ettevõttel võimalikult lühikest aega seista ja võimalikult vähe andmeid kaotada.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.