Pilveteenuse käitumisreeglid: klient on kuningas siis, kui käitub kuninglikult

Kuigi klientide vajadustele tulevad teenusepakkujad pea alati vastu ja proovivad kohaneda nende tavalisest keerulisemate erinõuetega, on ka klientide jaoks käitumisreeglid, mida pilveteenust kasutades tuleb järgida. Ükski teenusepakkuja ei saa pakkuda täiuslikku pilveteenust, kui klient rikub häid allpool ära märgitud käitumisnorme.

Siin on mõned olulised piirid, mida ületada ei tohiks. Muidugi võib teenusepakkuja mõnel juhul vastu pidada ka siis, kui klient käitub valesti, näiteks koormab oma tegevusega ühendused või riistvara üle, kuid olgem siiski viisakad ja kursis etiketiga, mida võrgus olijatelt oodatakse. Sellest me ei räägigi, et serverit kasutades peab kinni pidama ka kehtivatest seadustest, mis on iseenesestmõistetav — näiteks lapspornot ei levita, vägivallale üles ei kutsu ja sihilikult serverisse sisse ei häki.

  1. Rämpsposti ei levita. Digiturundust saab teha igati eetiliselt, kui oled omapostiloendid kokku kogunud legaalselt — kasutajatelt enne nõusolekut saades, et nad on huvitatud e-teateid saama. Rämpspost moodustab juba valdava enamuse meililiiklusest ja ükski teenusepakkuja ei taha veel lisakoormust soovimatule spämmile, mis pealegi põhjustab spämmifiltrites musta nimekirja sattumise ja teenusepakkuja töö häirimise. Spämmireeglid on pilveteenuste pakkujatel karmid ja võivad rakenduda juba üsna lühikesele nimekirjale soovimatu reklaamkirja saatmises. Tavaliselt ei aita ka see, kui klient teeb spämmipostituse kuskil mujal, kuid jäljed viivad ikkagi teenusepakkuja juures asuva kliendini (linkide või kirja sisuga). Meililist või uudiskirja hea tava näeb ette, et sealt peab olema võimalik lihtsasti lahkuda.  
  2. Loata serverisse ei sisene. Häkkimine ja turvaaukude ärakasutamine või võõra kontoga sisenemine pole vastuvõetav ühelegi serveriomanikule.
  3. Pettustega tegelemine. Loomulikult pole pilveteenustes hoitav sisu teenusepakkuja asi, aga kui see heidab halba varju kogu teenusele ja ärile, ei saa seda taluda.
  4. Andmete lekitamine. Euroopa Liidus on üsna range andmepoliitika ja klientide privaatsete isikuandmete lekitamine kas tahtmatult või kogemata toob kaasa trahvid ja sanktsioonid. Selliseid sekeldusi ei taha keegi.
  5. Võõra vara loata kasutamine. Võõra intellektuaalomandi näppamine, sealhulgas autoriõiguste, kaubamärgi, patentide loata kasutamine on vargus ja sel juhul võivad juba sekkuda ka vastavad võimuorganid.
  6. Piraattarkvara hoidmine, kasutamine ja levitamine. Sama lugu — klient võib loomulikult oma virtuaalserverisse paigaldada programme omal vabal valikul, aga piraattarkvara ei ole tolereeritav.
  7. Ülekoormusründe esilekutsumine. Teenused, mis kutsuvad esile DoS või DDoS ründeid ja segavad teistele klientidele pakutava teenuse toimimist, ei ole lubatud. Siin ei pruugigi olla kliendil endal mingit otsest süüd, vaid tegemist võib olla õnnetu kokkusattumusega. Teenusepakkujad võivad sellise kliendi ajutiselt isoleerida, et tagada teiste klientide teenuste töö.
  8. Oma konto ja ressursside jagamine teistega. Väljastpoolt kliendi ettevõtet kõrvaliste isikutega ligipääsu jagamine on üsna tihti lepinguga keelatud. Muidugi võib sõlmida pilveteenuse pakkujaga ka edasimüüki ja konto jagamist lubavaid lepinguid, aga tavaliselt on leping seotud ühe kliendiga ja see ei luba teistele sama ligipääsu jagada või seda kõigile avalikuks teha.
  9. Turvareeglite ignoreerimine. Näiteks salasõna hoidmine piisava keerukuse tasemel või selle regulaarsest uuendamisest möödahiilimine võib olla käitumine, millele hästi ei vaadata või mis on suisa keelatud.
Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.