Windowsit saab nüüd pilves kasutada arvutisse installimata

Windowsi operatsioonisüsteemi on ikka PC-dega seostatud, kuid keegi ei keela enam uut Microsofti pilveteenust Windows 365 jooksutada mistahes masina peal – kasvõi Mac-iga, kui seda peaks vaja olema või miks mitte Linuxiga masinast. Nimelt on Microsofti uus pilveteenus viinud operatsioonisüsteemi pilve ja sa saad seda kasutada kõigist seadmetest, millel on internetiühendus.

Windows 365 pilvearvutit tutvustati 14. juulil, kuid läks mõni nädal aega, enne kui see sai saadavaks kõigis regioonides, sealhulgas Eestis. Praegu küll mainitakse Microsofti lehel, et “suure nõudluse tõttu ei saa praegu rohkem Windows 365 prooviversioone välja anda”, kuid samas on “päris” versioon juba Eesti ettevõtete jaoks müügil.

Tegemist on siiski ärikasutajale suunatud teenusega, koju pole enamasti mõtet omale “virtuaalset” Windowsit osta. Ärikasutajad saavad aga ühtlustada Windowsiga töökohad, tekitada neid pilves hetkega juurde nii palju kui vaja ja sellise konfiguratsiooniga, nagu vaja ning loomulikult ka hetkega kustutada. Kui firma pole varem väga pilveteenuseid kasutanud, siis on see hea võimalus virtuaalse töökoha mugavusi juba tuttava keskkonnaga järgi proovida ning miks mitte edaspidi juba teisigi pilve-ärilahendusi kasutama hakata.

Windows 365 pilveteenusel on kaks põhiversiooni – Business ja Enterprise. Esimene on mõeldud pigem väiksematele, teine suurettevõtetele. Eesti oludes on enamus firmasid siiski Microsofti määratluse järgi pigem väikesed, kuni 300 töötajaga ettevõtted.

Kui vaadata Business versiooni odavaimat standardpaketti, siis selle saab kätte Eestis 28 euroga, kuid hind võib kerida Premium teenuse puhul ka 60 euroni kuus kasutaja kohta. Soodsam variant sisaldab serveri poolt eraldatud riistvararessurssi 2 vCPU-d ehk virtuaalprotsessorit, 4 GB kasutatavat (serveri) muutmälu ning 128 GB salvestusruumi. Kui aga konfiguraatoris ise riistvaraseadetega natuke mängida ja nõudeid veelgi vähendada, tundub olevat absoluutne miinimum 18 eurot kuus kasutaja kohta (1 protsessor, 2 GB mälu jne).

Seda kõike saab pilveteenuses kasutada nagu tavalist Windowsiga arvutit, kuhu installida oma rakendused ja salvestada vajalikud tööfailid. Muuhulgas saab virtuaalsele töölauale paigaldada ka kõiki Microsofti Office´i kontoritarkvara nii-öelda töölauaversioone ehk installitavaid programme. Vahet pole, Windows 365-ga pilvearvuti on enamasti nagu üks tavaline lauaarvuti, suuri erinevusi ei märka.

Detailides on muidugi töölaua pilveteenus siiski natuke teistsugune, kui oma arvutisse paigaldatud Windowsiga. Näiteks võivad olla kõik kiiremat graafikat nõudvad tegevused nagu mängimine või kõrgekvaliteedilise video striimimine veidi “uimased”, kuid see sõltub palju ka internetiühendusest. Kasutaja seadmesse kantakse üle ju ainult ekraanipilt ja siin ei saa eeldada, et server paneb teele sama kiire videostriimi, nagu mõne mänguriarvuti graafikakaart. Kuid kontoritööks on tavaliselt juba üsna keskpärasest internetiühendusest küll, et saaks tööd teha just samamoodi, nagu istuks oma arvuti taga, installitud Windowsiga masinas.

Microsoft ise põhjendab oma virtuaalse Windowsi väljatulekut sellega, et praeguseks juba enam kui poolteist aastat kestnud koroonapandeemia ajal on ettevõtetel aina enam vaja paindlikke töökohti, kus osad töötajad on oma seadmetega kodus, osad kontoris ja samas on kõigil vaja kasutada samu korporatiivseid töövahendeid. Selliseid paindlikke töökohti soovivad koguni 73% töötajatest, selgus World Trend Indexi uuringust. Seega on kõigil pilveteenustel ees väga lai tööpõld. Tavaliselt on ettevõtetel kasutusel ka äritarkvara, mis töötab Windowsis ning virtuaalse Windowsiga võib lahendada Mac-i kasutajate probleemi tarkvara ühilduvusega. Selleks, et IT administraatorid saaksid keerulises olukorras kõiki töökeskkondi hallata, ongi just pilveteenus sobiv oma automaatsete haldusvahendite ja kasutajate kodusest riistvarast sõltumatu paigaldusega.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.