Kes saab Allan Martinsoni hääle? Ettevõtja pani idusõbralikud kandidaadid ritta

Allan MartinsonFOTO: Xolo

Tuntud ettevõtja ja tehnoloogiafirma Xolo juht Allan Martinson küsis Tallinna linnapeakandidaatidelt, millisele erakonnale ja miks peaks oma hääle andma “temasugune tehnoloogiaettevõtja”. Kuus erakonda võttis väljakutse vastu.

Martinson postitas üleskutse oma Facebooki seinale ja avaldab sotsiaalmeediakanalis ka kuuelt erakonnalt tulnud vastused. Ettevõtja möönab, et ehkki kahel juhul olid vastajateks linnapeakandidaadid isiklikult, ei teinud tulemus tema valikut siiski eriliselt lihtsamaks.

Mida Martinson siis näha lootis?

“Vastus, mida ma oleks tahtnud kuulda, oli umbes selline: “Kui me linnas või riigis midagi ära ei käki, on Tallinnal ajalooline shanss saada nelja aasta jooksul Läänemere piirkonna vaieldamatuks tehnoloogia-liidriks. Meist saab linn, kus asutatakse kõige enam idufirmasid ja kus on parim keskkond nende suureks kasvatamisel,” kirjutab ettevõtja.

“Kuigi Eesti idusektor on juba saavutanud imelisi tulemusi, näeme järgmise nelja aasta jooksul selle mastaabi ja mõju plahvatuslikku kasvu, mida keegi enam ignoreerida ei saa. Idu-plahvatus on ühe linna jaoks määratu võimalus, kuid samas ka väljakutse. Linnapeana on mu esmane ülesanne garanteerida parim ja dünaamiliselt arenev elukeskkond, et ettevõtjad ei kahtleks hetkegi, kuhu nad töökohti looma tulevad,” jätkab ta.

Martinson lootnuks näha vastuseid, mis lubanuks näiteks, et nelja aastaga lisandub Tallinna 15-20 000 kõrgepalgalist töökohta ja et tänaseid trende vaadates vaadates võiks neist umbes kolmandik tulla välismaalt.

Sellised majandus-demograafilised muutused võiksid tema sõnul tähendada ka vajadust kiirelt arendada uusi elamispiirkondi, avada uusi koole ja lasteaedu, sealhulgas ka uutele eestimaalastele. “Ümber tuleb mõtestada pealinna transport ja linnaruum, soodustada kirevat kultuurielu ja restorani-skeenet, kindlustada kompromissitu turvalisus ja tervishoiuteenuse kättesaadavus,” unistab ettevõtja.

Lisaks sooviks ta näha hüpet hariduses, linna eelarve kasvu tänu tehnoloogiasektorist tulevatele maksutuludele ja Suur-Tallinna kui ühiselt planeeritud ja majandatud omavalitsuskogumi loomist.

Mida erakonnad lubasid?

Sotsiaaldemokraatlikust erakonnast vastasid ettevõtjale Raimond Kaljulaid ja Siim Tuisk, kes olid Martinsoni sõnul “konkurentsitult kõige kirglikumad ja soojemad tervikliku elukeskkonna eesmärgi kirjeldamisel”.

“Nad eriti ei mõelnud, kuidas raha seina sisse saab, aga kui ta juba seina sees on, siis selle kulutamisel sõbraliku linna ehitamiseks on nad arvestatavad tegijad. Nende koalitsioon mõne paremerakonnaga võiks täitsa lahe olla,” võtab ettevõtja kokku.

Reformierakonnast üleskutsele reageerinud Kristen Michal ja Pärtel-Peeter Pere rääkisid Martinsoni sõnul iseenesest õiget juttu, aga neis puudus tema jaoks vajalik tulihingeline kirglikkus.

Eesti200 poolt võttis sõna Martinsoni “hea sõber” Luukas Kristjan Ilves, kelle postitus oli ettevõtja sõnul sümpaatne, aga vaevles sama sündroomi käes nagu paljud teised parteidki. “Keski ainuvõimu lõpetamine oleks nagu eesmärk omaette. Ei ole! Kui see eesmärk täidetud saab, on neli aastat vaja midagi jalustrabavat ehitada. Seega E200 tundus nagu Reform-light,” kommenteerib ta.

Isamaa eest läks tulle teine sõber Tõnis Palts, kes suutis Martinsoni hinnangul imekombel välja plopsatada kõige haaravama loosungi ehk “Tallinn Euroopa diginabaks!”. “Aga ta lisas, et “see võiks olla kellegi loosung”, millest ma järeldan, et see ei ole Isamaa loosung. Mida Isamaa parteina arvab, no idea,” lisas ettevõtja.

EKRE-st postitas noorpoliitik Andrus Viirg, kelle puhul Martinson ei saanud enda sõnul lõpuni aru, kuidas “atraktiivne globaalsele ärile” ja “EKRE” ühte lausesse kokku mahtus. 

Roheliste leerist vastas Liina Freivald, kes leidis Martinsoni parafraseeringul, et (neo)liberaalne majandusmudel on oma võlu kaotanud, mistõttu oleks järgmised loogilised valikud paremäärmuslikud erakonnad või kliimamuudatuse tingimustes just rohelised. “Rääkimata sellest, et ma ei ole nõus liberaalse mudeli surma osas, olen kummastatud, et rohelised justkui EKRE-t valima kutsuvad, kui rohelisi ei taha,” sõnas ettevõtja.

Kuna Keskerakonnalt jäi panus tulemata, saadab Martinson erakonnale virtuaalseid lehvitusi.

“See küsitlus vedas mu valitavate ringi koomale RE, E200 ja sotside ringi. Rakendades “targa valimise” põhimõtteid ja arvestades, et RE saab sisse nagunii, oleks ilmselt nutik aidata üle ääre E200 või sotse, et laiem koalitsioon tõesti ka sündida suudaks. Aga see otsus jäägu igaühe enda teha,” võtab Martinson oma valimiskompassi kokku.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla