Uudis

Miks me vabandame E-residentsuse meeskonna ja Taavi Kotka ees

E-residentsuse vaimne isa Taavi Kotka.Foto: Kai Kuusisto

Kirjutame täna riigikontrolli meediaaktsioonist, mille tulemusena jõudis avalikkuse ette valeinfo, mis seadis e-residentsuse meeskonna halba valgusesse. Ka meie Geeniuses kasutasime riigikontrollist laekunud infot piisava kriitilisuseta ja palume sellepärast vabandust.

Eelmisel nädalal avaldas riigikontroll auditi e-residentsuse programmi tulemuslikkusest. Sellega koos avaldati meediale eraldi auditi tulemusi selgitav info küsimuste ja vastuste vormis (need materjalid on siiani riigikontrolli lehel saadaval).

Ühe küsimusena päris riigikontroll iseendalt: “Riigikontroll on auditiaruandes öelnud, et e-residentsuse tulud ületasid 2019. aasta lõpuks kulusid ligi 10 miljoni euro võrra. E-residentsuse kodulehel on aga kirjas, et e-residentsus on toonud Eestile otsest majanduslikku tulu 42 miljonit eurot. Millest selline erinevus tuleb?”

Selle asemel, et vastata küsimusele, et need on kaks täiesti erinevat numbrit, mida ei saa omavahel võrrelda (42 miljonit on ainult tulud ehk käive, 10 miljonit tulude ja kulude vahe ehk kasum), selgitatakse vastuses, kuidas e-residentsuse meeskonna ja riigikontrolli metoodikad tulude ja kulude arvestamisel erinesid. Nii jäi mulje, et need on võrreldavad numbrid ja e-residentsuse programm on enda tulemusi ilustanud.

Riigikontroll väidab, et nad ei soovinud avalikkust eksitada ning jätta muljet, et e-residentsuse meeskond on projekti tulemust üle nelja korra paremana näidanud, kuid fakt on, et selline info mitmel pool meedias avaldati ja vähemalt Geeniuse toimetus ei saanud riigikontrollist ühtegi signaali, et tegemist on veaga ja sellist muljet kindlasti jätta ei soovitud, kuigi suhtlesime eelmisel nädalal auditi teemadel igapäevaselt.

Riigikontroll on põhiseaduslik institutsioon, mis oli e-residentsuse teemat ligi kaks aastat uurinud, aga tunnistame, et sellest hoolimata oleksime pidanud riigikontrolli materjale kasutades olema nende suhtes kriitilisemad. Vabandame e-residentsuse meeskonna ees, et levitasime infot, justkui oleksid nad näidanud projekti kasumlikkust neli korda suuremana, kui riigikontrolli auditis selgus. See ei vasta tõele.

Auditi teemal ilmus meil eelmisel nädalal veel mitu lugu. Küsisime kommentaari e-residentsuse programmi nõukogu esimehelt Taavi Kotkalt, kes auditi mitmetele punktidele vastu vaidles, ja andsime seejärel sõna ka riigikontrollile, kes omakorda Kotka väited ümber lükkas. Kotka ja riigikontroll olid mitmetes küsimuste eriarvamusel ja lükkasid üksteise juttu ümber, aga meil puudus igasugune alus väita, et Kotka vassib. Palume vabandust.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.