Uudis

Ukrainlastest e-residendid koguvad kaasmaalastele humanitaar- ja militaarabiks toetust

Eesti e-residendid Nazar Hembara (fotol vasakult neljas) ja Eugene Ursalov (vasakult kaheksas) Dnipro ja Kryvyj Rih regioonidele annetatud kiirabiautode ja humanitaarabiga.Foto: Erakogu

Ukrainlastest Eesti e-residendid Eugene Ursalov ja Nazar Hembara olid kuni tänavu 24. veebruarini tüüpilised IT-fookusega ettevõtjad, kes nägid oma tulevikku helgetes toonides. Venemaa poolt intensiivistunud sõjategevuse järel jätsid nad aga oma igapäevatöö kus see ja teine ning keskendusid kaasmaalaste abistamisele. 

Esmalt kasutati oma IT-alaseid oskusi ehk loodi juturobot, mis aitas sõjapõgenikel leida Lääne-Ukrainas turvalistes ööbimispaikades peavarju. Loodi ka mäng, mis aitab ilmestada, kui raske on sõjakoldesse pomme, rakette ja hävituslennukeid tõrjudes humanitaarabi kohale toimetada. 

Tiim korraldab täna kell 19.00 vebinari, kus nad räägivad oma tegemistest lähemalt ning ootavad kõiki huvitatuid nende kaudu ukrainlasi toetama.

Juba mainitute kõrval kuulub tiimi Eestis elav prantslasest fotograaf Arnaud Lafeuillade. Kui muidu leidis tema Instagrami kontolt napis pesus modellide, jaanipäeva tähistavate Kihnu naiste ja muidu kunstiküllaseid pilte, siis praegu on ta keskendunud sõjakoleduste dokumenteerimisele. 

Järk-järgult liiguti üle humanitaarabi osutamisele ravimite ja meditsiinitarvikute soetamise näol ning evakuatsioonibusside organiseerimisel. Täna on Ursalov ja Hembara olukorras, kus nad näevad, et sõjaväsimus on inimestele kohale jõudnud, seega otsitakse rahvusvaheliselt e-residentide kogukonnalt ukrainlaste jaoks toetust. 

Kiidavad Eesti e-residentsust taevani

Tõendamaks, et neil on abistamisega tõsi taga, on nad oma isiklikest säästudest humanitaar- ja militaarabiks annetanud juba 150 000 eurot. Hembara ütles DigiPROle, et nad on hakanud märkama sõjaväsimuse tekkimist, mis on vähendanud annetatud rahasummade suurust. 

Tänasel vebinaril üritab tiim kaasata inimesi annetama Harkivisse saadetava kiirabiauto soetamiseks. Vebinar on kuulamiseks ja vaatamiseks avatud kõigile huvilistele ning seal võtab sõna ka e-residentsuse programmi juht Lauri Haav. 

“Suured rahvusvahelised mittetulundusühingud ei keskendu praegu neile piirkondadele, mis on sõjast enim kannatada saanud. Kohalikele annab see eluvaimu juurde, kui nad kuulevad, et inimesed, kel ei ole varasemat humanitaarabi tausta, on selliseid projekte algatanud,” ütles Hembara.

E-residentsusest rääkides jagasid nad vaid kiidusõnu, öeldes, et just Eesti hea maine aitab potentsiaalsetelt investoritelt rahastust kaasata. 

E-residentsust kasutasid nad abistamiseks ka sel viisil, et asutasid MTÜ Refuge, mida nad ei oleks saanud Eestisse muul moel teha. Eestis loodud MTÜ on osa suuremast projektist, mida nad on seni majandanud isiklike pangakontode alt Ukrainas

Kokku on nad tänaseks oma kaasmaalasi aidanud 10 tonni humanitaarabi näol ning 2500 inimese evakueerimisega. 

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.