Kardad IT-maailma nagu tuld, aga õppida tahaks seda küll! Viis soovitust, kuidas hirmust üle saada ja astuda otsustav samm

Selle aasta teises kvartalis oli Statistikaameti andmetel kõige rohkem vabu töökohti just info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkonnas. Võrreldes eelmise aastaga, kui valdkonnas oli vabu töökohti 437, oli selle aasta samaks ajaks vabade töökohtade arv kasvanud juba 889-ni.Foto: Shutterstock

IT-valdkond pakub ohtralt põnevaid väljakutseid ja palka, mis võiks olla ahvatlev paljudele. Ometi kummitab sektoris tööjõupuudus, mis on viimase aastaga plahvatuslikult kasvanud. 

Nii nagu teised, otsib uusi tiimiliikmeid ka IT-ettevõte Singleton, pakkudes abi neile, kes vajavad julgustust ja väljaõpet IT-maailma sisenemiseks.

Selle aasta teises kvartalis oli Statistikaameti andmetel kõige rohkem vabu töökohti just info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkonnas. Võrreldes eelmise aastaga, kui valdkonnas oli vabu töökohti 437, oli selle aasta samaks ajaks vabade töökohtade arv kasvanud juba 889-ni.

Loo teeb veel kurioossemaks asjaolu, et samas sektoris on ka riigi kõige kõrgem keskmine brutokuupalk, ulatudes 2761 euroni. Võrdluseks, Eesti keskmine kuutasu jääb 1538 euro juurde. Selline erinevus paneb nii mõnegi inimese kulmu kergitama.

Kas ikkagi tasuks oma tööalane pilk suunata hoopis infotehnoloogiasse? Kas selline kannapööre on tehtav ning millised on need esimesed sammud, mis tuleks astuda, et saada jalg IT-maailma ukse vahele?

1. Kõige olulisem on huvi valdkonna vastu

Pea ükski valdkond ei saa tänapäeval hakkama ilma infotehnoloogiata. Kuid IT-d õppima asudes ei pea tulevikus tingimata mõnesse IT-ettevõttesse tööle asuma. Ükskõik millise karjäärivaliku kasuks inimene lõpuks otsustab, on siiski kõige olulisem huvi valdkonna vastu. 

Nii on ka IT-sektoris. Kõik teadmised on võimalik omandada õppimisega, kuid huvi teema vastu ja kirge õpetada ei saa. Kui juba alguses puudub huvi valdkonda süvitsi kaevuda, siis on keeruline ka hiljem motivatsiooni tekitada.

2. Otsi võimalusi ümberõppeks

Elukestev õpe tähendab enda pidevat täiendamist ning võimalusi ümberõppeks leidub pea igas valdkonnas. Seega peab inimene lihtsalt ise härjal sarvist haarama ning leidma sobiva koolituse.

Ümberõppeks võimalusi otsides tasub eelnevalt uurida, millised tingimused üks või teine kursus õppuritele seab. Leidub programme, kus on oluline mõnel teisel erialal omandatud kõrgharidus, kuid samuti leidub võimalusi, kus piisab ümberõppeks vaid põhiharidust tõendavast dokumendist.

Kindel on see, et ümberõppeprogrammides ei eeldata õppuritelt eelnevat programmeerimistausta ega muid valdkonnaga seotud teadmisi.

Seega tasub ümberõppe võimalusi otsida nii kõrg- kui kutsekoolide juurest. Lisaks leidub mitmeid erinevaid koolitusettevõtete programme, millega vajalikke teadmisi omandada saab.

Ümberõppe vajadus võib sõltuda väga palju ka sellest, milline on sinu senine kokkupuude valdkonnaga. Kui oled juba eelmisel töökohal mingil määral IT-teemadega kokku puutunud, siis teistega võrreldes ei vaja sa ilmselt nii põhjalikku algkoolitust.

Etteruttavalt ei tasu kohe alguses hakata mõtlema, millisele konkreetsele ametikohale soovid tulevikus IT-maailmas asuda, sest tugevused ja eelistused kujunevad tavaliselt välja õppimise ja praktika käigus. Oluline on saada endale tugevad põhiteadmised, mida saab hiljem kogemuste abil täiendada.

3. Praktikal ole julge

Kui sobiv ümberõppeprogramm on läbitud, tuleb järgmise sammuna läbida praktika, mis on tihti ka  ümberõppeprogrammi kohustuslik osa.

Ettevõtteid, kes endale erinevate ümberõppe programmides osalenute hulgast praktikante võtavad, on mitmeid, nende hulgas ka Singleton. Seega pole põhjust karta, nagu firmad ei sooviks enda juurde tööle võtta alles teadmisi omandavaid spetsialiste.

Vastupidi, tööandjate senised kogemused näitavad, et ümberõppe programmide kaudu praktikale jõudnud inimesed on tihti kõrgema motivatsiooni ja teotahtega. Ühe põhjusena saab siin välja tuua tõsiasja, et sageli osalevad ümberõppes täiskasvanud inimesed, kes on juba vähemalt ühe eriala oma elus omandanud. Kui nad on nüüd kindlalt otsustanud oma elus kannapöörde teha, siis on ka nende tööalane areng väga kiire.

Ei ole isegi harvad sellised juhud, kui kogemused eelmises töökohas tulevad ka IT-maailmas kasuks.

Kõige olulisem on praktika käigus küsimise julgus, sest kindlasti ei suudeta ümberõppe käigus kõiki teemasid kohe omandada. Kui leidub motivatsiooni, siis on kõik võimalik. Julget pealehakkamist ja teotahet hindavad kõrgelt ka tööandjad.

4. Ära unusta CV-s mainida, miks tegid kannapöörde

Kui oled jõudnud oma enesetutvustuse ehk CV kirjapanemiseni, siis pea meeles, et see peab teiste hulgast silma paistma. Muidugi on kõige olulisemal kohal teadmised ja oskused, kuid oma CV-d koostades tasub mõelda n-ö kastist välja.

Ühelt poolt annab see sulle võimaluse teiste kandidaatide hulgast eristuda. Teisest küljest jätab nutikalt ja huvitavalt tehtud CV sinust tööandjale hoopis parema mulje. Ta näeb sinu julgust iseseisvalt mõelda ja oskust pakkuda välja teistsuguseid lahendusi. 

Muidugi ei tasu CV efektse välimuse kõrval unustada ka sisu ehk oma oskuseid. Kui sul puudub vastav haridus, siis tasub seda kindlasti kaaskirjas selgitada, miks otsustasid elus nii suure karjäärialase kannapöörde teha ning ümberõppe kasuks otsustada

Tööandja jaoks on kõige olulisem näidata, et oled just selleks positsiooniks valmistunud ning panustanud enda parimasse esitlusse.

5. Pidev õppimine jätkub ka uues töökohas

Kui oled kõik eelnevad sammud edukalt läbitud, siis pole enesetäiendus kaugeltki veel läbi. Käes on aeg uues töökohas alustada, kuid vajalik on meeles pidada, et sellega õppeprotsess veel ei lõppe. Tehnoloogiavaldkond on kiiresti arenev ning nõuab töötajatelt pidevat enesetäiendust. Seega juba tööl olles on viiendaks sammuks ümberõppel uuendustega kursis olemine ja õppimise jätkamine.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.