Kas agiilses maailmas tehakse analüüsi?

Süsteemi- ja ärianalüütik Kaja Trees ütleb, et kui iga arendaja teeb analüüsi oma arendusülesande kohta ise, võib lahendus olla ebaühtlaselt läbimõeldud, nn küürakas süsteem.Foto: Tarvo Tammeoks

“Meil ei olegi analüütikuid!” ja “Ma ei taha enam ühtegi analüütikut oma projektides näha!” on IT-projektides aina levinumad fraasid. Ometi oli enne agiilse arenduse võidukäiku analüütikul IT-arenduse ettevalmistamisel kriitiline roll. Kuidas seda siis nüüd tehakse?

Teemat avab rohkem kui 20-aastase kogemusega süsteemi- ja ärianalüütik Kaja Trees, kes jagab oma kogemusi ka koolituste näol. Ta on pakkunud konsultatsiooniteenuseid erinevates ettevõtetes.

Analüütiku asukoht IT-tiimis

Kaja sõnul jaotub praktikas IT-tiimide ülesehitus ja analüütiku asukoht neis umbes nelja rühma:

1. Meeskond, kus analüütikuid tõesti ei ole. Iga arendaja teeb aga analüüsi oma arendusülesande kohta. Seetõttu võib lahendus olla ebaühtlaselt läbimõeldud, nn küürakas süsteem. Sellised süsteemid võivad sisaldada duubeldust, tehnoloogilist võlga ja skaleerimise probleeme. Kasutajad on tihti rahulolematud UXiga ja IT-arhitektid tehnilise ülesehitusega.

Probleemiks on üldise pildi koos hoidmine, kui seda teeb nn hivemind ehk taru-mõistus, mitte keskne roll. Loomulikult on olemas tarkvaraarendajaid, kes suudavad ühiselt suurt pilti koos hoida ja vajalikud vestlused kliendiga peetud saada, kuigi väga paljud neist eelistavad keskenduda tehnilisele poolele. Agiilsetes metoodikates on ka palju praktikaid, mis aitavad seda riski maandada. Kaja kogemuses on siiski siin vajalik analüüsi rolli teadvustada, et probleeme vältida.

2. Meeskond, kus analüütik on olemas, kuid teise nimega. Tooteomanik, IT-arhitekt või isegi Scrum Master võib seda rolli täita, kui tal on vastavad oskused. See on nagu “salaja” analüüsi tegemine, et mööda hiilida rangetest piirangutest.

Ohukohaks on see, et tema muud tegevused võivad saada ebapiisavat tähelepanu, kuigi need on samuti olulised. Kui siin on arendajate ja muude rollide tasakaal paras, siis võib selline meeskond aga väga hästi toimida.

3. Meeskond, kus analüüsi teeb tellija. See tähendab, et kliendi poolel on tugev ärianalüütik, kes hoiab skoopi ja lahenduse loogilist kooskõla, valmistades ette arendusülesanded (näiteks kasutajalugude kujul) ja jälgides, et lahendus oleks tellija ja kasutaja vaatenurkadest parim võimalik. Ideaalis on tal ka infotehnoloogiline taust, et ta oskaks ära kasutada IT pakutavaid võimalusi ja ei teeks asju liialt keeruliseks. Arendustiimini jõuab juba tööülesanne, mis on arendaja jaoks mõistetav, ta saab keskenduda tehnoloogilisele poolele.

Suurim ohukoht ongi see, kui analüütik ei saa päriselt aru, kuidas IT-süsteemid päriselt toimivad. Siin aitab avatud dialoog IT-arhitekti või arendajatega, kes kaasa mõtlevad ja vajadusel soovitavad väljapakutud lahendusele alternatiive.

Teisalt peab sellises meeskonnas olema kas IT-arhitekt või väga hea arendajate koostöö, et lahenduse kõik osad töötaksid ühtse tervikuna ka tehnilisest vaatepunktist. Kui siin puudub suur visioon, siis võidakse näiteks alustada arendust platvormil, mis on lõpliku lahenduse jaoks ebapiisava skaleeruvusega vmt.

4. Meeskond, kus analüütik on osa arendustiimist. Analüütiku ülesanne on ette valmistada pileteid samamoodi nagu arendaja ülesanne on neid arendada ja testija ülesanne on neid testida.

Kui tellija poolel puudub tugev tehnoloogiaga kursisolev ärianalüütik, siis peab projektimeeskond selle rolli täitma. Kaja on paljudes projektides sellisel kohal olnud ja näinud, et see võib väga hästi toimida. Siiski näevad stiilipuhta agiilse arenduse toetajad seda kui pühaduseteotust, sest nende arvates peaks arenduspilet olema algusest lõpuni ainult ühe inimese käes.

Analüüs on kriitilise tähtsusega

Oluline on mõista, et analüüs on kriitilise tähtsusega osa igas projektis, olenemata sellest, kes seda teeb. Vaidluste vältimiseks läheneb Kaja analüüsi vastutusele tihtipeale ametinimetustest ja määratletud rollidest mööda vaadates – leides inimese, kes selle vastutuse enda kanda võtab. Analüütik on tema jaoks see inimene, kes teeb analüüsi, sõltumata tema ametinimetusest või meeskonna struktuuris “istumise” kohast. Arusaam, et ainult ametliku “analüütiku” tiitliga inimesed saavad seda tööd teha, on piirav ja vastuolusid tekitav.

Samamoodi on mõeldud Kaja õpetatav “Äri- ja süsteemianalüüsi kursus” kõigile äri- või süsteemianalüüsiga tegelevatele rollidele – lisaks analüütikutele ka arendajatele, tooteomanikele, Scrum Masteritele, testijatele ja projektijuhtidele. See õpetab analüüsi oskusi läbimõeldud teooria ja tagasisidestatud praktika abil ning on investeering isiklikku ja ettevõtte arengusse.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.