Mis teeb Net Groupi arendajate igapäevatöö huvitavaks?

Neli arendajat jagavad oma kogemusi ja räägivad, mida amet endast kujutab ning mis teeb nende töö ägedaks. Foto: Mikk Mihkel Vaabel

Huvitavad projektid, pidevalt arenevad tehnoloogiad ja tugev meeskonnatöö – selline on Net Groupi tarkvaraarendajate igapäev. Neli arendajat jagavad oma kogemusi ja räägivad, mida amet endast kujutab ning mis teeb nende töö ägedaks. 

Töö sisu saad ka ise kujundada

Peamiselt pöörleb Net Groupi arendajate tööelu ümber erinevate projektide, mille kallal kas paar kuud või pikemalt, isegi üle aasta, töötatakse. Pea viis aastat arendajana töötanud Kerttu Liis ja neli aastat progenud Heleri said just projekti purki – nad kirjutasid ühele Soome ettevõttele äpi tarkvara. Net Groupi innovatsioonivaldkonnas tegutsevale Henrikule meeldivad aga projektid, kus saab nullist pihta hakata ja ise midagi üles ehitada. Selliseid võimalusi on ettevõttes mitmeid. 

Arendajad toovad välja ka selle, et tööl igav ei hakka. “Nelja aasta jooksul olen saanud teha mitmeid eri ülesandeid ning kui tekib tunne, et mingi asi hakkabki igavaks kiskuma, siis on võimalus suunda muuta,” ütleb Henrik. Kõik on nõus, et keegi sind ühtegi projekti tegema ei sunni. “Kui tunned, et oled ühe projekti kallal juba liiga kaua tegutsenud ja soovid hoopis midagi uut õppida, siis antakse sulle see võimalus ja vaadatakse üle, mis veel laual on,” lisab Kerttu Liis. 

“Mina olen aga praegu selles faasis, et võtan vastu kõik projektid, mida pakutakse. See on teistmoodi lähenemine – nii saan uusi kogemusi, mida ise võib-olla ei valiks. Aga need on arenguteel kindlasti vajalikud,” sõnab veidi üle aasta Net Groupis töötanud Jaanus. Kuigi tema kogemus arendajana ei ole kuigi pikk, on ta saanud proovida eri ülesandeid ning saanud seeläbi ametist väga hea ülevaate. 

Heleri (vasakul) ja Kerttu Liis (paremal) hindavad võimalust teistelt kolleegidelt nõu küsida, sest nii jõutakse parima tulemuseni.Foto: Mikk Mihkel Vaabel

Üksi ei jää keegi!

Arendajate päev algab enamasti n-ö stand-up’iga, kus räägitakse läbi probleemid, mis parasjagu edasi liikumist takistavad, ning antakse väike ülevaade, mis järgmiseks plaanis. Nii on kindel, et keegi ei jää murega üksi ning tööpäev algab hea hooga. 

Arendajad korraldavad aeg-ajalt ka omakeskis arutelusid, kus jagatakse üksteisele, millised on parasjagu suuremad tööalased väljakutsed, ja vastu saadakse head nõu, kuidas neid lahendada. “Kui enda tiimist keegi aidata ei oska, siis võib minna nõu küsima ka teistelt tiimidelt. Tiimidevaheline suhtlus on väga avatud ning küsimused on alati teretulnud,” märgib Kerttu Liis. “Küsimine on alati soositud, kokku saame hea lahenduse,” lisab Heleri. 

Net Group kummutab müüdi, et arendajad istuvad kaheksa tundi arvuti taga, kirjutavad ainult koodi, ja ei ole päeva lõpuks ühegi elusa hingega sõnagi vahetanud. “Lisaks silmast silma suhtlusele jagub meil tiimis suhtlust ja ühiseid tegevusi ka peale tööaega. Sotsialiseerumisest puudust ei tule,” räägib Jaanus. Ja kui keegi on Net Groupist edasi liikunud, lisatakse ta teise keskkonda, ning vestlus jätkub. Sotsialiseerumisest puudust ei tule. 

Programmeerimisoskuseta siiski arendajana välja ei vea, aga koodi kirjutamisele eelneb palju muud: ideede põrgatamine, tehtud töö analüüsimine ning uute tehnoloogiate õppimine. Pidev arenemisvõime on Kerttu Liisi sõnul üks tähtsamaid oskusi, mida vaja läheb. 

Jaanus (vasakul) ja Henrik (paremal) peavad lugu heast meeskonnatööst.Foto: Mikk Mihkel Vaabel

Jaanus toob välja, et tema jaoks on kõige oluline suhtumine ning tiimisisene sünergia. Tähtis on see, et koos töötades osataks teha kompromisse ja keegi ei hakkaks liialt enda põhimõtet peale raiuma. “Eelkõige otsime kolleege, kes oleksid head suhtlejad. Kui veedad inimesega päevi koos ühes ruumis, siis tahaksid koos oldud aega ka nautida,” lisab Henrik. 

Seetõttu nõustuvad kõik neli arendajat, et üks olulisemaid aspekte nende töös on meeskonnatöö. Väärt kolleeg on ka hea meeskonnamängija. “Meie tiimis on nii, et mõni on aktiivsem suhtleja, teine vaiksem. Loeb aga see, et kõik üksteist mõistaksid ja suhestuda oskaksid,” märgib Jaanus. Siis läheb kogu tiimil hästi. 

Kui arvad, et oled hea meeskonnamängija, entusiastlik probleemide lahendaja, sind huvitavad põnevad projektid ning tahad end proovile panna, siis anna endast teada! Vaata lähemalt siit

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla