Sisuturundus

Piilume tulevikku – milline võib välja näha meie tulevane kodu?

Mõnus on päeva tervitada kodus, kus kõik on nutikalt korraldatudShutterstock

Kujuta ette hommikut, kus äratuskell reguleerib äratusaega vastavalt eesootavale päevale. Pimendavad kardinad, mis tagasid hea ööune, tõusevad automaatselt akende eest, et päikesevalgus sisse lasta. Vannituppa jõudes on dušš soojenenud sinu eelistatud temperatuurini, kööki astudes ootab värskelt valminud kohvijook. 

Ulmelised lahendused tulevad meie igapäevaellu

Lambid lülituvad sisse ja välja vastavalt sellele, kus ruumis seda parasjagu vaja on. Ka nutikatest kõlaritest mängitav muusika või taskuraadio saade käib sinu järel ühest ruumist teise. Tööle või kooliminekuks on sul võimalus kasutada isesõitvat autot, mille jaoks sai võetud autolaen, või tellida ukse ette isesõitev takso.

Tööpäeva jooksul saab kodu automaatselt puhtaks. Robot on põrandast üle käinud nii tolmuimemise kui mopi funktsiooniga, tänu aknapesurobotile on aknad säravalt puhtad. Töölt koju jõudes on eelnevalt programmeeritud õhtusöök just valminud. 3D printer, mille soetamiseks võib praegusel ajal olla vajalik järelmaks, on tulevikus muutunud nii odavaks, et see on igaühel kodus olemas. Tänu sellele saad printida ükskõik mida vajalikku. Seda muidugi juhul, kui sa ei saa seda kiirelt tellida internetist, misjärel droonkuller selle sulle otse koduukse taha toob.

Kuidas selline kirjeldus kõlab? Ühel hetkel võivad eelpool loetletud asjad olla meie elus sama tavalised, kui praegu elekter, köögimasinad ning õhksoojuspump. Kes oleks 1990. aastate alguses osanud arvata, et robottolmuimeja pole mitte haruldane nähtus, vaid aina tavalisemaks muutuv kodumasin. Sama kehtib ka kodust eemal viibides juhitava õhksoojuspumba, nutika termomeetri ning sõrmejäljelugejaga lukusüsteemide kohta.

Nutikad lahendused tähendavad mugavust

Väga paljud nutikad lahendused ei muuda mitte lihtsalt elu mugavamaks, vaid aitavad säästa – nii raha kui energiat. Reguleerides küttesüsteemi töötama vaid ajaks, kui seda päriselt vajad, saad oluliselt vähendada kasutatavat elektri hulka. Roheline mõtteviis, mis teeb ka rahakoti rõõmsaks!

Tulevikku vaadates ongi oodata just nutikate kodutoodete aina jõulisemat esile kerkimist. COVID-19 pandeemia aitas valdkonnal suure sammu edasi astuda. Paljud inimesed, kes enne isegi ei mõelnud nutika kodu lahendustele, leidsid nüüd, et sellel on elus oma roll. Üks uuring näitas, et 2020. aastal kerkis seitsmes Euroopa Liidu riigis nutikate toodete müük lausa 24% võrra!

Samamoodi on oodata nutikate kodumasinate paremat suhtlust. Endiselt on suurimaks väljakutseks eri firmade tooted ja nende omavaheline suhtlus. Tulevikus see loodetavasti siiski paraneb oluliselt. Seni on parimaks lahenduseks väiketootjate valitud toodete kasutamine, mis integreeruvad paremini ka teiste toodetega või siis ühe kindla brändi ja selle toodete eelistamine.

Kust alustada?

Nutikas kodu on kodu, kus kasutatakse seadmeid ja kodumasinaid, mis on ühendatud internetti ning mida saab kontrollida ka ise kaugemal viibides. Sellised seadmed ja kodumasinad suudavad efektiivselt säästa aega argiste rutiinsete ülesannete täitmisel. Alates koristamisest ja kokkamisest, lõpetades temperatuuri kontrolli ning pesupesemisega.

Nutika kodu loomisel võib muidugi kõik muutused korraga teha, aga kui see on liiga suur samm, võib alustada pisitasa, ühe valdkonna parendamisest või muutmisest. Väikeste sammudega liikudes on ka kulutuste eelarvesse lisamine palju lihtsam. Samamoodi saab enda kasuks panna tööle tõsiasja, et ajaga muutuvad ka kõige uuemad lahendused aina paremaks ja aina odavamaks. 

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.