Investeering: miks seob rahvusvaheliselt edukas IT-ettevõte oma tuleviku Eestiga?

Playtech kolis Baltikumi kõige rohelisemasse andmekeskusesse, Tallinna külje all asuvasse Greenergy Data Centersisse.Foto: Foto: Tõnu Tunnel

Ajal, kui mitmed ärid vaatavad pigem Eestist välja, teatas globaalselt 1,6 miljardilise käibega Playtech investeeringust just siia. Täpsemalt tegi ettevõte avalikuks oma arenduskeskuse ulatusliku tehnilise uuendamise ning kolimise Baltikumi kõige rohelisemasse andmekeskusesse, Tallinna külje all asuvasse Greenergy Data Centersisse. Investeeringud taristusse on tänapäeval suured ning serverite ja süsteemide kolimisele kulub Playtechi näitel miljoneid eurosid. See tähendab, et ettevõte seob ennast pikemalt ja tugevamalt ka Eestiga ning teeb olulise sammu oma ökoloogilise jalajälje vähendamiseks.

Miks olla Eestis kohapeal?

1999. aastal Tartus asutatud Playtech on hasartmängutööstuse juhtiv tehnoloogiaettevõte, mis pakub tarkvara, teenuseid, sisu ja platvormi klientidele üle maailma. Ettevõttel on 24 riigis enam kui 7000 töötajat, Tartu ja Tallinna kontorites töötab kokku üle 700 spetsialisti. Greenergy Data Centers (GDC) valiti partneriks mitmel põhjusel, jätkusuutlikkuse kõrval on oluline turvalisus ja töökindlus. “Playtechi toode tähendab, et inimesed usaldavad oma raha meie süsteemi – oleme nagu omamoodi pank. Nagu pankadelegi, kehtivad meile ülikõrged nõuded,” selgitab Playtech Eesti direktor Ivo Lasn. “Stabiilsus, töökindlus, varustuskindlustus – kõik see on meie jaoks ülioluline ja tagab meile unerahu,” lisab ta.

Nimetatu eest kannavadki nüüd ja tulevikus hoolt GDC spetsialistid. “Siiamaani oli meil palju riistvara keskkondasid meie enda kontori serveriruumis Tartus. Otsisime professionaalset andmekeskuse teenust pakkuvat ettevõtet, kes riistvara majutuse eest hoolt kannab, lastes meie oma infrastruktuuri inimestel keskenduda raua, mitte serveriruumi haldamisele. See oli meie jaoks põhiline argument,” tunnistab Lasn. GDC andmekeskus laseb Playtechil rahus keskenduda oma põhitegevusele ning vabastab ressurssi, et teenuseid laiendada.

Playtechi jaoks on oluline andmekeskuse asupaik Eestis, kuna siin töötab 95% grupi infrastruktuuri osakonnast. Eestis on väga head tehnilise taustaga töötajad ning seda taset plaanitakse hoida ning laiendada.

Eestis asub ka ettevõtte suurimaid arenduskeskusi. “On väga suur väärtus, et meie süsteemi halduse ja arenduse eest vastutavad inimesed saavad kohapeal agiilselt toimetada, sest võimalus kiirelt tänapäeva maailmas reageerida on edu võti,” ütleb Lasn. 

Julgeoleku osas Lasn muret ei tunne, kuna GDC andmekeskus on Baltikumi turvalisim. “See on meie jaoks oluline garantii,” kinnitab Lasn ja rõhutab samas backup-lahenduste rolli. See tähendab, et ettevõtte jaoks ärikriitilised andmed on igal juhul dubleeritud. 

Miljonitesse ulatuv investeering

Kolimine GDC andmekeskusesse on Playtechi jaoks oluline, aga ka keeruline samm, mis nõuab aega ja suuri väljaminekuid. “Investeeringud infrastruktuuri on suured, räägime mitmest miljonist,” avaldab Lasn. See ei pruugi olla ainult ühekordne investeering. “Aja jooksul on meil võimalus siin kasvada. Täna on veel vara öelda, kuhu see välja viib – kui suureks me laieneme,” selgitab ta.

Playtech Eesti direktor Ivo Lasn ja Greenergy Data Centersi tegevjuht Tõnu Grünberg koostöö väljakuulutamise sündmusel.Foto: Andres Oolberg

Kolimine parandab ka Playtechi teenuste kvaliteeti nii sisemistele kui välistele klientidele. “See võimaldab meil paremini oma teenuseid pakkuda, ehitada üles uued süsteemid, mis põhinevad viimasel tehnoloogial. Kui kolid ühest kohast teise, on hea võimalus jätta maha ajalooline pärand. See kogu meie tiimile ülihea võimalus,” räägib Lasn. Samas avaldub siin ka kolimise keerukus – selle taga on arenduskeskuse põhjalik tehniline uuenduskuur, ent töö ei tohi vahepeal katkeda.

Teekond süsinikuneutraalsuse suunas

GDC on tuntud oma kõrge energiaefektiivsuse ja keskkonnasõbralikkuse poolest. Andmekeskuse efektiivsusnäitaja (PUE ehk power usage effectiveness) sihttase on 1,2, mis on tunduvalt parem kui tööstusharu keskmine 1,5 – 1,6. Viimane on juba praegu saavutatud ning ühes koormuse kasvuga suureneb ka energiaefektiivsus. Lisaks kasutatakse 100% sertifitseeritud rohelist energiat.

Viimase viie aastaga on Playtech vähendanud oma CO2 jalajälge 40 protsendi võrra. 2032. aastaks plaanitakse seda vähendada veel poole võrra, 2040. aasta sihiks on täielik süsinikuneutraalsus. “GDC abikäsi on meie jaoks ülioluline, et selleni üldse jõuda,” kinnitab Playtech Eesti direktor. Roheline mõtteviis pole tähtis ainult vastutustundliku maailmavaate seisukohalt, vaid annab ka konkurentsieelise. Säästes energiat, vähendades jäätmeid ja optimeerides ressursside kasutust langevad kulud, suureneb klientide lojaalsus ning tõuseb maine.

Kokkuvõttes on Playtech astunud märkimisväärse sammu oma andmetöötluse taristu kaasajastamisel, kolides oma seadmed Greenergy Data Centersi andmekeskusesse. Nii saab ettevõte keskenduda oma põhitegevusele, suurendada energiaefektiivsust ja vähendada keskkonnamõjusid, toetades seeläbi nii Playtechi ärilisi kui ka jätkusuutlikkuse eesmärke.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.