Ekspert: mis tegelikult juhtub, kui kontorit varustab internetiga suvaline koduruuter?

Elisa tootejuht Kristjan Kuru
Elisa tootejuht Kristjan Kuru.Foto: Elisa

Ettevõtted on pidevalt otsimas viise äri efektiivsemalt ja tulusamalt ajada, mistõttu üritatakse leida viise vähendada kulusid ning muuta tänased protsessid kiiremaks ja lihtsamaks.

Elisa tootejuht Kristjan Kuru sõnab aga arvamusloos, et sageli jäetakse efektiivsuse otsimise käigus tähelepanuta täna kasutuses olev IT-taristu, või kui sellele mõeldaksegi, siis enamasti on tulemiks vaid töötajate kiiremate arvutitega varustamine.

Arvutipargi regulaarne uuendamine on nii turvalisuse ja efektiivsuse vaatest selgelt oluline, kuid sellega ei saa tänapäevase ettevõtte IT-taristu värskendamine ja korrastamine piirduda. Isegi kui töötajate käsutuses on kõige kiiremad-vingemad arvutid, mis lubaks teoorias kõike varasemaga võrreldes 20% kiiremini teha, on sellest üksi vähe kasu, kui kontorivõrk venib kui tigu ning iga lehe laadimiseks tuleb mitu sekundit kannatust varuda.

See on aga midagi, mis on tegelikkus paljudes tänastes kontorites. Ja mitte üldse seetõttu, et valitud oleks liialt aeglane internetiühendus, vaid pelgalt seepärast, et võrguseadmed ja -taristu on amortiseerunud, või on kontorivõrk üles seatud kasutades lahendusi, mis pole selle jaoks loodud. Pealtnäha on küll ruuter ruuter, kuid reaalsuses on võimalik üsnagi lihtsalt iga töötaja igapäev tüütumaks ja aeglasemaks muuta, kui korraliku äriklassi lahenduse asemel on pandud kontori internetiga varustamise eest vastutama kappi peidetud kodukasutajatele mõeldud ruuter.

Kui paari inimesega ettevõttes on see veel aktsepteeritav lahendus, siis piisab kontorisse kokku kutsuda kümme või natuke peale inimest, et kodukasutajatele loodud lahendused alla vannuks. Internet lihtsalt ei jõua sinna, kuhu ta peaks; suur hulk inimesi ummistab võrgu ning kogu halduslik pool muutub tõeliseks peavaluks. Profiseadmed on turule paisatud põhjusega ning neid ei tasu karta.

Tehnoloogia areneb meeletu tempoga

Samas ei tekita probleeme üksnes vale kasutusotstarbe jaoks loodud seadmete valimine. Oluliste probleemide otsa on võimalik koperdada ka juhtudel, kui seadmepargil lastakse lihtsalt liialt vananeda. Mida päev edasi, seda mahukamaks igapäevane internetitegevus muutub ning seda nutikamaks ja võimekamaks muutub nii riistvara kui ka neis kasutatavad standardid. Jättes need rakendamata, kaotab parimal juhul potentsiaalses efektiivsuses, hullemal juhul hakkab libisema ka juba see efektiivsus, mis varem kätte võideti.

Heaks näiteks on siin Wi-Fi standardid, mis pidevalt uuenevad ning millest kindlaid kõik ruuterid toetavad. Mida uuem on ruuter, seda uuemaid standardeid see toetab. Ja mida uuem on standard, seda võimekam on kontoris püsti pandud võrk. See ei tähenda ainuüksi seda, et internet on kiirem, vaid ka seda, et võrk on töökindlam. Uuemad standardid töötavad teistel sagedusvahemikel ning enamasti tähendab see, et signaal peab konkureerima vähemate segajatega.

Kõik see annab kokku olukorra, kus uuemad-moodsamad standardid ja seadmed suudavad tagada parema töökindluse, efektiivsema töö ja oluliselt vähem frustratsiooni. Lisades sinna juurde uuemate seadmete parema turvalisuse ja mugavama hallatavuse, on lihtne mõista, kuidas on võimalik enda ärile tehnoloogia arenguga kaasas käimata jalga tulistada. Ja seda isegi ilma, et uusi tuuli oleks ignoreeritud liialt pikalt – 5-7 aastat viimasest seadmepargi uuendusest on piisav, et juba märkimisväärsed võidud lauale jätta. 

Sestap tasubki kogu ülejäänud äri arenemise ja kasvamise kõrval tähelepanu pöörata ka kõigele sellele virtuaalsele, mis igapäevategevust toetab. Seda valdkonda on lihtne teadmatusest või mugavusest ignoreerida, kuid see on viga: tehnoloogia areneb meeletu kiirusega ning tihedas konkurentsikeskkonnas võib ikka väike eelis tähendada erinevust edu ja põrumise vahel. Ei maksa sellega riskida.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.