KPMG energiasektori juht Sten Aan: kõrged elektrihinnad on tootjatele lühiajaline rõõm

KPMG energiasektori juht Sten Aan.Foto: KPMG

Kõrgete elektrihindade tuules saavutasid elektritootjad eelmisel aastal rekordilisi äritulemusi. KPMG energiasektori juht Sten Aani sõnul tähendab tootmisvõimsuste lisandumine, et nii see edaspidi ei jää, kuid tarbijatele ei too see pikas perspektiivis kaasa elektrihinna langust. Iga Eestisse lisanduv päikese- ja tuulepark kärbib elektritootjate kasumlikkust, kuid ilma energiasalvestuse võimaluseta jääb tarbijatele elektrihind jätkuvalt kõrgeks. 

Kümnekordne elektrihind

Viimase pooleteise aastaga kasvas elektrihind kohati kümnekordseks. Kui 2020. aastal oli aasta keskmine Nordpooli elektrihind Eestis 34 eurot megavatt-tunni kohta, siis 2021. aastal tõusis see 87 ning 2022. aastal juba 192 euroni. “See tekitas optimismi energiasektori ettevõtetes ja selge investeerimislaine taastuvenergiasse – suuremate turuosaliste tulevikuarenduste mahud ületavad juba tänast Eesti elektritarbimist. Küll aga realiseeruvad need mahud ainult siis, kui investeerimisotsusteni tegelikult ka jõutakse,” märgib Aan. 

Poolteist aastat valitsenud kõrge elektrihind on seni piisavalt ärgitanud elektritootjaid investeeringutele, kuid iga lisanduva päikese- ja tuulepargiga väheneb projektide kasumlikkus ja seega ka ettevõtete investeerimisvalmidus. “Seda põhjusel, et päikese- ja tuulepargid toodavad samaaegselt. Kui päike paistab, siis toodavad kõik päikesepargid ning nendel tundidel viib suurem energiatootmine elektri turuhinna alla,” toob Aan välja. 

“Kuigi neil tundidel naudivad tarbijad soodsamat hinda, jäävad nad ikka kõrge hinna lõksu tuulevaiksel või pilvisel päeval,” ütleb Aan. Just siis tekivad palju tähelepanu saanud ülikõrged hinnad nagu 4000 eurot megavatt-tunni kohta 17. augustil 2022. Suurem hinnakõikumine tähendab kokkuvõttes ikka tarbijale kõrget hinda.

Allikas: Nordpool

Tarbija maksab kõrget elektrihinda ka siis, kui Eesti taastuvenergia tootmine märgatavalt suureneb – tootmise lisandumisega suureneb oluliselt hinna volatiilsus. Tuuleparkide toodangumaht kõigub aasta lõikes, ning seda mõjutavat tuulevaikust võib esineda mitmeid päevi järjest. Päikeseparkidel on hooajalisus veel suurem, sest 80-90% energiast toodavad nad märtsist septembrini ning seda vaid päevasel ajal. 

Seetõttu on elektri hinna tasakaalustamiseks ja ühtlustamiseks vajalik toodangu nihutamine, tuuleparkide puhul päevade lõikes ja päikeseparkide puhul tundide lõikes. “Taastuvenergia tootmine tuleb ühildada energiasalvestusega, seda nii lühiajaliselt kui ka pikemaajaliselt,” sõnab Aan. 

Brittide kogemus: ületootmine tõstab elektrihinda

Seda, mis juhtub siis, kui energiasalvestust päikese- ja tuuleparkide kõrval ei ole, saame õppida teiste riikide kogemusest. Suurbritannias tõi taastuvenergiasse investeerimise laine kaasa suured probleemid energiasüsteemis. Tuule- ja päikeseparkide toodangut on hakatud jõuga piirama ning sageli ei võeta toodangut võrku vastu. Kuigi elektrit on justkui sageli üle, on samal ajal elektri bilansienergia hinnad tõusnud hüppeliselt ning ulatusid 2021. aastal üle 2,3 miljardi naelsterlingi ainult tasakaalustamise tagamiseks.

See on toonud kaasa olukorra, kus tuule- ja päikesepargid ei saa oma toodangut väga tuulistel või päikeselistel päevadel võrku müüa ning tootjate jaoks on muutnud väga keerukaks kasumlikkuse tagamine. Rohelist elektrit toodetakse, aga elektrivõrku seda ei lasta ja kuskile seda panna ei ole. “Seetõttu pööravad britid suurt tähelepanu energiasalvestusele ning ilma selleta uusi tootmisvõimsusi praktiliselt ei planeerita,” põhjendab Aan. “Eestis saab seda kõigile turuosalistele kallist probleemi vältida, kui koos päikese- ja tuuleparkidega hakatakse aegsasti arendama energiasalvestust.”

UK bilansielektri hind

Allikas: UK National Grid ESO, Elering

Energiasalvestus on järgmise paari aasta keskne kasvusuund Eesti energiasektoris 

Kõrgetest elektrihindadest tulenev elektritootjate ja -müüjate kasumlikkus ning hiljutine investeerimisvalmidus ei jää kindlasti selliseks ning pole alust arvata, et nii lahenevad kiiresti kõik Eesti energiamured. Kavandatavad investeeringud vajavad lisaks tootmisele energiasalvestust ning julgen väita, et energiasalvestus on järgmise paari aasta keskne kasvusuund Eesti energiasektoris.

Energiasalvestus annab võimaluse tasandada elektrihindade kõikumist, balansseerida elektrisüsteemi ning annab hinna- ja investeeringukindluse investoritele, et päikese- ja tuuleenergiat on võimalik jätkuvalt kasumlikult toota. “Hetkel hoiab energiasalvestuse arengut veel tagasi selge ärimudeli ja turu puudumine Baltimaades, kuid selle vajadus muutub iga päevaga asjakohasemaks,” märgib Aan.

Salvestuse puudumine tabab ühtemoodi valusalt nii elektritootjaid kui ka -tarbijaid, sest esimeste kasumlikkus väheneb ja teised maksavad liiga kõrget hinda. Kui 2020. aasta taastuvenergia toetusskeem käivitas päikeseenergia võidukäigu Eestis, siis loodetavasti annab viimase pooleteise aasta kõrge elektrihind hoo sisse energiasalvestusele. See aitab meil 2030. aastaks tõeliselt täita taastuvenergiale täieliku ülemineku eesmärki.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.