2020. aastal loodud Prototron Junior on 13-19-aastastele noortele mõeldud hariduslik võistlusformaat, kus noortel on mentorite abiga võimalus oma ideid katsetada ja ellu viia.
Kohe esimesel aastal tõestas Junior edukalt oma potentsiaali, sest ettevõtlus- ja innovatsiooniprogramm tõi kokku kümneid ideid noortelt, kel on selge siht ettevõtlusturul tegusid tegema asuda.
Finaali jõudis 5 toimekat finalisti ja 1500 euro suuruse auhinnaraha pälvis meeskond Ultralink, mis on pälvinud suurt tähelepanu ja arenenud jõudsate sammudega.
Esimene võitja lendab kohe kõrgelt
Vaevalt oskasid kolm Tartu Jaan Poska Gümnaasiumi noormeest Prototron Juniorisse kandideerides arvata, et pool aastat hiljem on neil käes programmi võit, loodud ettevõte UV Link OÜ, sisse antud patenditaotlus, taskus koostööleping maineka lukutootjaga AS Valnes ja plaan taotleda arengutoetust EASist. Täpselt nii on aga läinud.
Meeskonda kuuluvad Jaagup Jagomägi – Ultralink idee autor ja ettevõtte suhtekorraldusjuht; Anton Berik – tegevjuht ja tootearendaja ning Mihkel Mart Liim, kelle kanda on turundus- ja finantsjuhi amet.
Vastloodud ettevõtte missioon on takistada viiruste levikut kontaktpindadel, näiteks ukselinkidel. Nende esimene toode on ukselink, mis desinfitseerib ennast ise ja mille abiga saab vältida viiruste ja bakterite levikut avalikes ja privaatsetes ruumides.
Eriolukord tõi lahenduse
Noormehed sai kokku Noorte Ettevõtlikkuse Labori mentorklubis, kus soovitati tegeleda millegi päevakohasega. Et just oli välja kuulutatud riiklik eriolukord, otsustati teha midagi koroona raames. Maskid ja desovahendid ei tundunud väga põnevad ja nii jõuti isepuhastuva ukselingini. Kuigi algselt tundus lahendus liiga raske ja tehniliselt keeruline, võttis Anton kätte ja tegi valmis esimese prototüübi, millega mindi ka Prototron Juniorisse.
Prototron Junior tuli meeskonna teele just õigel hetkel, sest prototüüp oli valmis ning vajati raha ja motivatsiooni, et edasi tegutseda. Koos Prototroni võiduga tuli ka suurem meediatähelepanu, mille peale võttis meeskonnaga ühendust AS Valnes, kes oli huvitatud koostööst.
Alguses olid noormehed koostöö osas kõhkleval seisukohal, kuid pärast paari Zoomi-kõnet saadi aru, et Valnes tõesti tahabki koostööd teha ja see oleks mõlemale poolele kasulik. Ultralink oli leidnud arvestatava koostööpartneri ja see on alles nende eduloo algus.
Noortel peab olema võimalus kogeda innovatsioonikeskkonda
2012. aastal lõid Swedbank, TalTech ja Tallinna Teaduspark Tehnopol nutikate ideede elluviimiseks rahastu Prototron. Üsna ruttu sai selgeks, et eraldi ettevõtlusalast programmi, koolitusi ja tuge vajavad ka hakkajad koolinoored. Selleks käivitas Prototron 2020. aasta lõpus just koolinoortele suunatud programmi Prototron Junior, et anda neile tehniliste lahenduse elluviimise kaudu praktiline ettevõtluskogemus.
Prototroni tegevjuht Jana Budkovskaja sõnab, et innovatsioon ja ettevõtlus ei ole vaid täiskasvanute pärusmaa. Ta selgitab, et Prototron Junioris tutvustatakse noortele, kuidas saab tänapäevase tehnoloogia abil ja erinevaid ettevõtluse viise kasutades ellu viia väga ägedaid ideid.
“Anname järeltulevale põlvele võimaluse kogeda ehedat innovatsiooni keskkonda ja eduelamust. Usume, et seeläbi inspireerime rohkem noori suunduma tulevikus tehnoloogilistele aladele ja ettevõtlusesse,” lausus ta.