Väldi rooste minemist! 10 tegevust, mida teha puhkuse ajal koodioskuste värskendamiseks

Foto: Norma Mortenson, Pexels

Puhkus on hea aeg lõpuks arvuti tagant kaugemale põgeneda ja midagi muud teha. Kui aga puhkad pikemalt kui näiteks paar nädalat, võivad juba näpud klaviatuuri järgi igatsema hakata. Oma koodioskusi saab ka lõbusamalt lihvida, kui oled arendusprojektidest eemal. 

Siin on Singletoni soovitatud kümme võimalust, kuidas aeg-ajalt tarkvaraarenduse asjadega kursis olla ning samas puhkust nautida ja mitte töösse sukelduda.

1. Katseta mängulist programmeerimist

Proovi mängida mõnda põnevat programmeerimismängu. See mitte ainult ei hoia sind vormis, vaid pakub ka vahvaid väljakutseid ja võistlusmomenti. 

Arendajatele mõeldud mängudest ja keskkondadest võiks proovida näiteks selliseid:

  • Code Combat on veebimäng, mis õpetab programmeerimist läbi mängulise kogemuse. Mängija peab kirjutama koodi, et juhtida oma tegelast läbi erinevate väljakutsete.
  • Hacker Evolution on mäng, mis õpetab programmeerimist ja aitab samuti lihvida oma oskusi. Mängija peab kirjutama koodi, et võita oma vaenlasi.
  • Scratch on vabavaraline programmeerimiskeel ja keskkond, mis on mõeldud lastele ja algajatele. Scratchi abil saab luua interaktiivseid lugusid, mänge ja animatsioone.
  • Python Turtle sobib algajatele, kes pole Pythoniga varem kokku puutunud, isegi lastele. Seega on see hea asi ka oma noorematele pereliikmetele midagi programmeerimisest selgeks õpetada. Turtle on Pythoni programmeerimiskeele teek, mis aitab luua interaktiivseid jooniseid. Selle abil saab õppida Pythoni põhitõdesid, nagu muutujad, tingimused ja tsüklid või lihtsalt lõbusalt aega veeta.
  • Processing on veel üks hea keskkond oma loomingulise sõbra või laste programmeerimise imelisse maailma juhatamiseks. Avatud lähtekoodiga visuaalse kunsti ja interaktiivse meedia programmeerimiskeel on kasutatav oma kunstimeele arendamiseks ning samas ka programmeerimisoskuste arendamiseks. Processinguga saab teha animatsioone, graafikat ja interaktiivsed installatsioone.

2. Proovi lahendada programmeerimise mõistatusi

Leidub mitmeid põnevaid kodulehti, mis pakuvad erineva keerukusega programmeerimisülesandeid ja  väljakutseid. Proovi neid lahendada, et hoida oma loogikaoskused teravana.

Siin on mõned veebilehed, kust leiad lahendamist vajavaid ülesandeid:

  • LeetCode on üks populaarsemaid veebilehti programmeerimise harjutamiseks. See pakub head valikut ülesandeid erinevates programmeerimiskeeltes nagu Python, Java, C++ ja JavaScript.
  • HackerRank on veel üks populaarne koht programmeerimise harjutamiseks. Sealt leiab laia valiku ülesandeid paljudele populaarsetele programmeerimiskeeltele.
  • CodeWars on veeb, millel on programmeerimiskeele Python ülesanded. Suur valik ülesandeid on päris paljudel erinevatel teemadel algoritmidest andmebaasideni.
  • Project Euler pakub matemaatilisi peamurdmise ülesandeid. Need on mõeldud programmeerijatele ja annavad ideaalse võimaluse oma programmeerimisoskusi proovile panna just arvutusülesannetega.
  • CodeChef pakub programmeerimiskeelte Python, Java ning C++  ülesandeid. Veebist leiab peamurdmist väga erinevatel teemadel.

3. Proovi servast: tee mõni lihtne uuendus

Vali mõni oma varasem projekt ning tee sellele väike ja lihtne uuendus. See hoiab su käed korraks klaviatuuril, mille järgi võisid vahepeal igatsema hakata, kuid samal ajal saad mänguliselt uusi ideid katsetada ja mitte liigselt töösse sukelduda.

Kui selliseid pisiparandusi ei saa katsetada, vali hoopis mõni lühiajaline miniprojekt, mille saad ühe-kahe vihmase päeva jooksul valmis.

4. Panusta vabavaralistesse projektidesse 

Otsi mõni avatud lähtekoodiga projekt, mis sind huvitab ja anna sellesse oma panus. See mitte ainult ei hoia sind aktiivsena, vaid annab ka hea võimaluse õppida teistelt arendajatelt. Lisaks saad tegeleda oma meelisteemadega, mis ennast kõige rohkem huvitavad. 

Mõned veebilehed, kust leiab vabavaralisi projekte, on järgmised:

5. Õpi uut programmeerimiskeelt

Kunagi pole hilja õppida. Kui sul on alati olnud soov proovida mõnda uut programmeerimiskeelt, siis puhkus on selleks hea aeg. Vali keel, mis sind paelub ja alusta.

Kõige populaarsemad programmeerimiskeeled on praegu näiteks Python, Java, C++, JavaScript, PHP, SQL, Swift, Rust. Need on popid erinevatel põhjustel. Mõned neist on väga universaalsed ja neid saab kasutada erinevate rakenduste loomiseks, teised aga spetsialiseeruvad teatud tüüpi lahendustele, mida on arendajatel ikka ja jälle vaja.

Näiteks Python on aina enam kasutatav nüüd ka tehisintellekti rakenduste jaoks, Javat leidub palju veebirakendustes ning C++ on endiselt levinud mängude kirjutamiseks.

Uut programmeerimiskeelt valides mõtle ka sellele, kui palju aega oled valmis õppimisele panustama. Mõned keeled on lihtsamad õppida kui teised. Mõned on ka populaarsemad kui teised, seega on nende jaoks rohkem abimaterjale ja spetsialiste, kelle käest abi küsida.

6. Vaata järgi aasta jooksul toimunud tehnoloogiakonverentse 

Vaata veebist tehnoloogiakonverentse ja -seminare. See hoiab sind kursis uusimate arengutega oma valdkonnas ning annab juurde värskeid teadmisi. 

YouTube´is on palju häid videoid ka sellest, kuidas programmeerimises mõnesid keerulisemaid ülesandeid lihtsamalt lahendada. Need videod on hea viis näha asju uue nurga alt ja vaadata, kuidas teised programmeerijad töötavad. Otsi näiteks selliseid juutuubereid ja videokanaleid nagu Colt Steele (Pythoni õppevideod), Brad Traversy (JavaScripti, Reacti ja Node.js õppevideod), Net Ninja (JavaScript), Codecademy (online-platvorm tasuta kursustega), FreeCodeCamp (tasuta programmeerimiskeelte kursused).

Mida võiks veel lugeda-vaadata? Siin on mõned maailmakuulsad sündmused, mille kohta leiab Internetist huvitavat materjali:

  • Google I/O on Google’i iga-aastane arendajate konverents, mis toimub tavaliselt mais. Konverentsil tutvustatakse uusi Google’i tooteid ja teenuseid, samuti toimuvad töötoad ja koolitused arendajate jaoks.
  • Apple Worldwide Developers Conference (WWDC) on Apple’i iga-aastane arendajate konverents, mis toimub tavaliselt juulis. Konverentsil tutvustatakse uusi Apple’i tooteid ja teenuseid, samuti toimuvad töötoad ja koolitused.
  • Microsoft Build on Microsofti iga-aastane arendajate konverents, mis toimub tavaliselt aprillis. Konverentsil tutvustatakse uusi Microsofti tooteid ja teenuseid.
  • DevCon on Amazon Web Services (AWS) on iga-aastane arendajate konverents, mis toimub tavaliselt novembris. Konverentsil tutvustatakse uusi AWS-i tooteid ja teenuseid, samuti toimuvad töötoad ja koolitused.
  • Cloud Native Computing Foundation (CNCF) on iga-aastane konverents, mis keskendub pilvepõhiste tehnoloogiatele. Konverentsil toimuvad töötoad ja esinevad tipptasemel asjatundjad.
  • O’Reilly Software Architecture Conference on iga-aastane konverents, mis keskendub tarkvaraarhitektuurile.
  • INFOQ Conference on Software Development on iga-aastane konverents, mis keskendub tarkvaraarendusele.
  • ReedPop’s annual Game Developers Conference (GDC) ehk iga-aastane mänguarendajate konverents on maailma suurim mängutööstuse konverents.
  • Slush on Helsingis toimuv igasügisene idufirmade konverents, kus on kohal ka tehnoloogiamaailma suurtegijad Alphabeti, Microsofti, Amazoni ja teiste tuntud korporatsioonideni välja. Lisaks idufirmade etteastetele leiab hulga muid harivaid koolitusi ja esitlusi spetsialistidelt.

7. Õpi algoritme visualiseerima 

Otsi veebist võimalusi, kuidas vaadata erinevaid algoritme visuaalselt ehk pildiliselt töötamas. See aitab paremini mõista nende toimimist.

Siin on mõned kohad, kust alustada:

8. Täienda oma isiklikku kodulehte

Kui sul pole, siis tee oma isiklik koduleht, kuhu saab üles panna oma CV, tehtud projektid, oskused ja hobid. Sellest on palju abi töökohale kandideerimisel. 

Veebilehe tegemine on lihtne ja veelgi lihtsam, kui oled arendaja. WordPressi platvormil kodulehe saab serveriteenuse pakkujate juures üles tavaliselt vaid mõne hiireklõpsuga, edasine on juba arendamise ja seadistamise küsimus.

9. Alusta isiklikku tehnoloogiablogi

Kirjutamine on praegu samuti lihtsam kui kunagi varem. Peaasi, et teaksid, millest kirjutada tahad. Blogipostituse tooriku saab küsida mõnelt vestlusrobotilt (Bard, ChatGPT) ja edasine on juba täiendamise küsimus. Kirjuta oma kogemustest, läbielatud õppetundidest või uutest avastustest programmeerimise valdkonnas. See aitab sügavamalt mõista ja ka paremini sõnastada oma teadmisi.

10. Puhka ja ära tee mitte midagi

Kõige olulisem puhkuse ajal on muidugi puhata ja teha pause ka siis, kui otsustad oma koodioskusi natuke lihvida. Pausi ajal tee midagi sellist, mis laseb ajul puhata, nagu jalutamine, filmi vaatamine, miks mitte lihtsalt magamine. Unepaus aitab hiljem avastada uusi lahendusi värskema pilguga ja seegi võib aidata oma oskusi täiendada.

Puhkus ei pea seega tähendama, et programmeerimisoskus tasapisi ununeb või läheb rooste. Vastupidi, see on ideaalne võimalus hoida end kursis uute tehnoloogiate ja suundumustega ning samas mängulisemalt oma oskusi arendada. Vali endale sobivad tegevused ja nii saab nautida nii puhkust kui programmeerimist korraga.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.