Diginomaad: unistuste elu reisiva arendajana või üksildane uitamine?

Puhkus on reisimise aeg, aga aina rohkem on neid, kes rändavad ja teevad tööd samal ajal. Nii-öelda diginomaadide elu võib tunduda reisihimuliste jaoks unistuste maailm. Singleton annab nõu, kuidas tarkvaraarendajana ränduriks hakata ning millised võivad olla selle eluviisi plussid ja miinused.

Digitaalne nomaadlus on ihaldusväärne elustiil, kus inimesed töötavad kaugtööd tehes erinevates maailma paikades ja saavad korraga nii reisida kui tööd teha. Palk jookseb, millest oluline osa kulub muidugi ka kohe reisikuludeks, aga tarkvaraarendajana ei peagi alati kindlal kohal paigal püsima, et koodi kirjutada. Võimalik, et paljude jaoks on eksootiline ümbrus ja uued elamused koguni suuremaks inspiratsiooni allikaks.

Kui tahad digitaalseks nomaadiks ehk digimaailmaränduriks hakata, siis siin on mõned soovitused, kuidas alustada.

Leia kaugtöökoht

Kõigepealt tuleb muidugi leida selline amet, mis lubab reisida ja tööd teha ilma iga päev kontorisse minemata. Tarkvaraarenduses on sellised töökohad täiesti olemas. Ehkki palju on ka meeskonnatööd, saab seda teha üle interneti erinevaid suhtluskeskkondi kasutades, mis jätavad mulje, nagu tiim olekski ühes kohas koos. Mitmed arendustöökohad on aga üsna iseseisvad, nii et diginomaad võib ka teises ajavööndis mitmeid päevi oma koodijuppide kallal üksi nokitseda, tehes vahetevahel öösiti, kui ajavööndid on erinevad, ühiseid koosolekuid peakontori inimestega.

Kui soovid kandideerida tarkvaraarenduse firmasse, siis küsi kindlasti ka sellise töökorralduse kohta, kus on võimalik vahepeal pikemalt reisida ja samal ajal ka tööd teha.

Planeeri oma reis ette

Kui sul on selline töökoht olemas, mis lubab diginomaadlust, peaks oma reisi siiski mingil määral ette planeerima, et töö sujuks ja teised ei peaks sinu järel ootama.

Diginomaadina pead olema üsna distsiplineeritud ja suutma töö- ja reisiaega tasakaalustada. Planeeri selleks kindel tööaeg ning ajasta oma reisid ja tegevused selle järgi. Reisi aeglaselt ja ära kiirusta uude sihtkohta – see segab keskendumist ja võib töörütmi sassi lüüa.

Vali välja sihtkohad, kuhu tahaksid minna ja vaata järgi, kuidas nendes kohtades saaks kasutada kiiret internetiühendust. Nende osas on võimalusi päris palju: hea WiFiga kohvikud, hotellid, AirBnB ööbimiskohtade internet, Couchsurfing ehk kodused võrgud. Kindlasti tuleb pikema aja peale odavam kohapealt ka andmeside võimalusega SIM kaardi soetamine. Paljudes riikides pole aga isegi SIM kaarti vaja, sest kui su seade toetab, võib osta eSIMi ja nautida kohapealsete hindadega internetti ilma erilise vaevata.

Interneti ja muu vajaliku kohta leiab infot lehelt nomadlist.com.

Paki oma tööasjad

Lisaks tavalisele puhkusereisile vajab diginomaad pisut lisavarustust, et tööga hakkama saada. 

Paki kaasa selline sülearvuti, mis on vastupidav, kerge ja talub karmi kohtlemist. Ükskõik kui hellalt sa seda hoiad, saab diginomaadi arvuti kõige karmimate katsumiste osaliseks: seda raputatakse, muljutakse teiste asjade vahel, kohvikulaua nurgalt võib seade isegi maha kukkuda või vett saada ootamatu vihmasabinaga kohviku väliterrassil. 

Klahvistik olgu sülearvutil mugav ja kerge, ilmselt on hea mõte ka üks tundlik ja täpne hiir kaasa võtta, sest puuteplaadiga on päevade viisi tööd teha natuke ebamugav (kuigi harjub ka sellega).

Kindlasti võta kaasa komplekt laadijaid kõigile vajaminevatele nutiseadmetele ning akupank. See viimane peaks olema mitte lihtsalt mobiilide laadimiseks, vaid vajadusel ka sülearvuti toiteks. Uuemad mobiilsed sülearvutid on Power Delivery toega ja võimsamad akupangad saavad selliseid sülearvuteid laadida. Lisaks interneti olemasolule on diginomaadi jaoks teine kriitiline asi elektri pistikupesad, neid ei pruugi igal hetkel käepärast olla, kui töö vajab tegemist.

Tööfailid hoia nii pilves kui kohaliku koopiana. Nii saab teha tööd ka siis, kui internetiühendus puudub või on aeglane.

Enne reisi leia endale veel mõni hea VPN-i teenuse pakkuja või kui kodukontoril on VPN, ühenda end alati sellesse võrku. Nii on andmete liikumine üle avaliku võrgu alati turvaline ning vajadusel saab ligi kontori sisevõrgu asjadele.

Ära unusta vajalikke dokumente ja pileteid. Euroopa Liidus kehtib küll ID kaart, kuid mujale reisimiseks vajad passi. Selle saab kiirmenetlusega Eestis kätte paari päevaga, kuid siis läheb see oluliselt rohkem maksma. Lennu- ja rongipiletitest saab teha digikoopia mõne mobiiliäpiga, mis hoiab pileti QR koodi alati käepärast.

Riietus vali sihtriikide kliimale kohane, kuid alati tasub valmis olla ka külmemateks ja ekstreemsemateks päevadeks. Erakordne kuumalaine küll laiub praegu üle mitme kontinendi, kuid sellega käivad aina tihemini kaasas rahetormid, orkaanid ja paduvihmad koos üleujutustega.

Reisikohvri pakkimise nimekiri võiks välja näha näiteks selline:

  • sülearvuti – vastupidav ja kerge
  • nutitelefon ja andmesidepaketiga SIM kaart
  • laadijad kõigile seadmetele
  • dokumendid (pass või ID-kaart) ja piletid
  • riided iga ilma jaoks
  • reisikindlustus ja tervisekindlustus
  • maksevahendid (raha, pangakaardid, kontaktivaba makse nutiseadmetes)
  • digikaamera (kui tahad teha paremaid pilte või videoid)
  • raamatud
  • muusika
  • kõrvaklapid (võimalusel mürasummutavad)
  • mängud

Ole valmis kohanema teise kultuuriga

Digitaalse nomaadluse puhul tuleb olla valmis kohanema erinevate inimeste ja kommetega. Võib-olla pead tööd tegema rahvarohkel tänaval kohvikulaua taga, võib-olla kohalikud ei mõista, et turist tuli nende maale hoopis tööd tegema, mitte lõbutsema? 

Neist olukordadest peab üle saama ja vajadusel ka keskenduma, kuigi ümbruses võib toimuda midagi põnevat. Diginomaadi reisimine nõuab mõnikord ka lõbustustest loobumist.

Teiste omasugustega saab aga leida kontakte näiteks lehe thenomadicnetwork.com kaudu ning küsida neilt kohalike kommete ja kultuuri kohta.

Kuhu tööga koos reisida?

Google´i tehisintellekt Bard pakkus välja mõned head sihtkohad, kuhu võiks diginomaadid praegu reisida. 

Mõni neist on päris lähedal ja sihtkohana soovitati muide ka Eestit, seega ei peagi kaugele minema: siingi on eksootilisi majutuskohti keset loodust, internet on enamasti saadaval ning kultuurierinevuste pärast ei pea muretsema. 

Need siin on aga ülejäänud sihtkohad.

  • Bali, Indoneesia: Bali on populaarne digitaalsete nomaadide sihtkoht oma ilusate randade, väga soodsate elamiskulude ja ka üsna hea internetiühenduse poolest. Eesti inimese jaoks on seal elamine nagu stereotüüpne palmiranna puhkuseidüll. Miks mitte siis seal ka tööd teha? Siin saab töötada rannarestoranis või hubases kohvikus, nautides samal ajal ilusat loodust ja võttes vahepeal näiteks joogatunde.
  • Chiang Mai, Tai: see on veel üks populaarne digitaalsete nomaadide sihtkoht Aasias, kus kohtab ka teisi Euroopast pagenud arendajaid. Odavate elamiskuludega linnas on palju kohvikuid ja coworking´u ehk koostöö-ruume (kõigi riikide coworking´u võimaluste kohta leiad ülevaate siit: www.coworker.com). Neis saab nii eraldatult kui koos teistega töötada. Kindlasti leiab sealt ka mõnusaid startup´ilikke pesasid, kus oma tööasjadest sama valdkonna inimestega rääkida. Tai toit on veel üks oluline põhjus, mis kallutab just selle sihtkoha poole.
  • Budapest, Ungari: Ungari pealinn on hea valik diginomaadidele, kes otsivad Euroopas mitte väga kaugel soodsat ja põnevat elukohta. Linn on rikas ajaloo ja kultuuri poolest ning seal on hea internetiühendusega kohvikuid, hotelle ja rendikontoreid.
  • Lissabon, Portugal: Portugali on maandunud paljud Lääne-Euroopa diginomaadid, kuid ka meilt tasub Euroopa teise otsa sõita, sest kliima on mõõdukalt mõnus, elu odav ja just Lissabonist võib leida kinnisvara või üürikorteri, mis paneb hinna poolest positiivselt õhku ahmima. See on hea valik diginomaadidele pikema-ajaliseks peatumiseks. Lisaks on linn väga maaliline ja seal on teha palju põnevat.
  • Medellin, Colombia: see on tõeliselt eksootiline valik, sest Columbia pole just esimene sihtkoht, mis pähe tuleb diginomaadi elu alustamiseks. Medellin on siiski kaugtööks hea valik nii kliima kui muu elukeskkonna poolest. Columbia suuruselt teine linn elab igaveses kevades, viimastel aastatel on see muutunud ka dignomaadide väga populaarseks sihtkohaks, kus kohtab palju kaugtööd tegevaid inimesi Põhja- ja Lõuna-Ameerikast. Linnas on väga madalad elamiskulud ning seal on hea internetiühendus.
  • Praha, Tšehhi Vabariik: see on ilus linn, mis on Ida-Euroopa üks populaarseimatest digirändurite sihtkohtadest. Sealgi on odav elada ning palju teha, peale tööd saab aga sukelduda aktiivsesse ööellu.
  • Sevilla, Hispaania: maaliline Hispaania linn on küll suviti väga kuum, aga muudel aastaaegadel meeldivalt rahulik ja põnev.
  • Valencia, Hispaania: suures linnas on hea anonüümselt sukelduda nii töösse kui õhtusesse tänavamelusse. Valenciast on saanud viimasel ajal väga populaarne diginomaadide sihtkoht, kus on odav elada ning saab kasutada kiiret internetti.
  • Vilnius, Leedu: meile lähim põnev koht kaugtööks on vaid lühikese reisi kaugusel lõuna pool ja tasub külastamist, sest Vilnius on ilus linn, Eestist tunduvalt odavamate elamiskuludega, sõbralik  ja lisaks on meil leedukatega palju ühist. Seega on mugav nende kultuuri ja keskkonnaga kiiresti ära harjuda. Paljudel firmadel on kontorid nii Tallinnas kui Vilniuses, seega võib olla võimalik leida sealt eest tuttavaid, partnereid ja töökaaslasi.

Digirändamise plussid ja miinused

Digitaalsel nomaadlusel on nii plusse kui ka miinuseid. Seega enne, kui oluline otsus teha ja rändama minna, tasub mõlemad üle vaadata.

Plussid on kaalukad:

  • näed laia maailma
  • töötad samal ajal
  • saavutad liikumisvabaduse
  • saad tööd ja puhkust paindlikult jagada
  • koged mitmekesist elu ja palju seiklusi

Samas on ka miinuseid, mis võivad panna koju igatsema või lausa kontoritööle tagasi tulema:

  • kohati võib elu olla üksildane
  • tööle võib olla raske keskenduda
  • reisimine on kulukas
  • keeruline on säilitada töö- ja eraelu tasakaal
  • raske on uusi sõpru leida ja senistega kontakti hoida

Kui oled huvitatud diginomaadlusest, siis kaalu hoolikalt nii selle plusse ja miinuseid. Kui oled valmis väljakutseteks, siis võib rändtöö olla väga hea võimalus ja vaheldus senisele tööle.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.