ABB on Eestis laienemisprojektide keskmes, kus suurendatakse tootmismahtusid ja pakutakse uusi võimalusi inseneridele ja tehnilistele spetsialistidele. Praktiliste oskuste ja inseneriharidusega noorte roll on ühe stabiilseima tööandja silmis aina enam väärtustatud.
Tänapäeva tööstus on muutumas üha nutikamaks ja tehnoloogiakesksemaks – tööstus ei ole enam lihtsalt “keevitamine ja must suits”, vaid hõlmab ka IT-d ja keerukaid tehnoloogiaid. Tulevikus vajatakse laiapõhjaliste oskustega inimesi, kes suudavad töötada nii tippinseneride kui ka kutseharidusega spetsialistidena.
“Robotid ei võta tööd ära, vaid loovad uusi võimalusi neile, kes oskavad neid hallata ja programmeerida,” sõnab ABB Balti riikide maajuht Signe Nurms. “Kvalifitseeritud tööjõu olemasolu on üks peamisi tegureid, mis toob Eestisse välisinvestoreid ja aitab kasvatada riigi konkurentsivõimet.”
Nurmsi sõnul vajab tööstus mõtlejaid, kes oskavad kahelda olemasolevates lahendustes, küsida küsimusi ja mõista arvutiprogrammidega loodud tooteid. „Hoolimata tehnoloogia ja tehisintellekti kiirest arengust on vaja inimesi, kellel keerulisi probleeme lahendades silmad säravad. Neid ootab tööstuses põnev tulevik, kus saab oluliselt mõjutada tooteid ja protsesse,“ ütleb ta.
Tõus läbi erinevate positsioonide ja tehnikaalaste väljakutsete
ABB mootorite ja generaatorite tehase töödejuhataja Vahur Võsumäe on töötanud ABB-s 14
aastat, alustades mähkijana B-tsehhist ja liikudes edasi suurte AMG generaatorite kokkupanekusse. Olles täna töödejuhataja, on ta näinud mitmeid rolle ABB-s.
„Huvi tehnika ja generaatorite vastu tõi mind ABB-sse, pakkudes väljakutseid ja arenguvõimalusi,“ ütleb Võsumäe. Tema sõnul on ABB-s olulised kindlustunne ja selged suunad, mis loovad turvalise
töökeskkonna.
Võsumäe soovitab noortel valida tehnikaerialasid, sest spetsialiste vajatakse tööstuses pidevalt. „ABB-s hinnatakse spetsialiste ja pakutakse mitmekesiseid karjäärivõimalusi,“ lisab ta.
Kutse- ja kõrgkoolihariduse sümbioos avab uksed
Tuleviku töötajate leidmiseks teeb ABB koostööd kutsekoolidega, pakkudes tasustatud praktikaid, mis annavad noortele võimaluse omandada praktilisi oskusi ja hiljem tööle jääda.
Kutseharidus annab ABB-s eelise, kuna praktiliste oskustega töötajad on hinnatud. “Elektriinsenerid ja teised tehnilise taustaga spetsialistid leiavad ABB-s kindla koha. Tootmine annab aluse ka karjääriks müügitöös või juhtimises. Praktilised oskused annavad kindluse, et töötaja teab, kuidas asjad toimivad,” selgitab ABB Balti riikide personalijuht Merilin Ednaševski.
ABB personalijuht selgitab, et kutseharidusega spetsialistid on hinnatud ja julgustab noori
tehnilisi erialasid valima:
- Kutseharidus annab praktilised oskused, mis võimaldavad kiiresti tööle asuda. Paljud kutsehariduse programmid sisaldavad praktikavõimalusi, mis aitavad luua kontakte tööandjatega ja suurendavad tööle saamise võimalusi.
- Kutseharidus on soodsam kui ülikooliharidus, kuna õppeperiood on lühem ja õppemaksud võivad olla madalamad. See võimaldab noorel varem tööle asuda.
- Kutseharidus pakub sageli paindlikke õppevõimalusi – osalise tööajaga ja õhtuseid
kursuseid, mis võimaldavad õppida ja töötada samaaegselt. - Kutseharidus aitab noortel kohaneda muutuvate tööturu nõudmistega ja arendada oma oskusi kogu elu jooksul.
Ednaševski sõnul on ABB jaoks ideaalseks kombinatsiooniks insener, kellel on haridus nii kõrgkoolist kui ka praktilised kogemused kutsekoolist. “Kutsekool annab praktilised oskused ja ülikool teoreetilise tausta – see teeb neist tootmises väga väärtuslikud spetsialistid,” selgitab ta.
Ednaševski lisab, et tootmistöötajad on ettevõtte jaoks võtmetähtsusega, sest nemad panevad joonisel oleva reaalselt kokku. “Tootmistöötajad loovad midagi, mida saab käega katsuda. Nad näitavad inseneridele, kuidas nende ideed päriselus toimivad, olles justkui reaalsuse eksperdid’,” selgitab ta.
Tootmisinsenerina töötamine pakub võimalust muuta protsessid operatiivsemaks ja meeskonnatöö efektiivsemaks. „Tootmisinsenerid toovad innovatsiooni, mis lihtsustab tööd ja parandab protsesse,” rõhutab ta. “Töö on mitmekülgne ja nõuab koostööd paljude osapooltega, pakkudes pidevalt arendamisvõimalusi.” Ednaševski lisab, et tuleviku tootmisinsenerid peavad oskama kasutada analüütilist mõtlemist ja digioskusi, et keskenduda olulistele teemadele.
ABB-s tuleb rahvusvaheline töökogemus koju kätte
Sagedusmuundurite tehase tootedisaini insener Siret Hinno alustas oma karjääri ABB sagedusmuundurite tehase laboris praktikandina, kus tema fookuses oli trükkplaatide mõõtmine ja analüüs. Hiljem lisandus tooteinseneeria, kus peamiseks ülesandeks sai disainprobleemide lahendamine.
„Minu töö on tagada toodete kindel kvaliteet ja leida väljakutsetele lahendus, olgu selleks disainivead või materjalipuudus. Huvitav on mu töös ka see, et suhtlen klientidega üle kogu maailma,” räägib noor insener. „Kuigi töö on rahvusvahelise mõjuga, saab seda teha kodusest Eestist – rahvusvaheline töökogemus tuleb koju kätte!”
ABB laieneb ja pakub karjäärivõimalusi
ABB Eesti on laienemas ja investeerib tuulegeneraatorite globaalse hoolduskeskuse loomisse ning mootorite ja generaatorite tootmise suurendamisse. See tähendab ABB-le tootmispinna laiendamist ja uute seadmete paigaldamist.
Muudatus pakub suurepäraseid võimalusi inseneridele ja tehniliste oskustega spetsialistidele. Esialgu keskendutakse olemasoleva personali täiend- ja ümberõppele, kuid oodata on ka uusi värbamisi, et toetada kasvavat tootmist.
Balti riikide maajuht Signe Nurms märgib, et mootorite ja generaatorite tehases on Eesti jaoks täiesti unikaalne töökeskkond, kus leidub põnevaid tegevusi, sest nende tooted muutuvad aina spetsiifilisemaks. See tähendab, et iga toode on uus ja huvitav väljakutse.
„Ootame inimesi, kes tunnevad huvi ja julgevad küsida, kuidas tööd paremini teha. Meeskonnatöö on meie toodete juures väga oluline, sest nende valmimine nõuab mitme inimese koostööd. Hoolivus, koostöö, julgus ja uudishimu on väärtused, mis aitavad ABB-s edukas olla,” ütleb Nurms.
Üle 130-aastase kogemusega ettevõttena annab ABB tööd enam kui 105 000 töötajale üle maailma. ABB tootmisüksustes töötavad inimesed hindavad turvalist töökeskkonda, rolli selgust ning võimalust vastutust võtta. Samuti hinnatakse erinevate spordialade harrastamise jaoks pakutavat kompensatsiooni, tootmisruumide puhtust ja tänapäevaste töövahendite olemasolu.
ABB Balti riikides
● 1000 töötajat
● Enam kui 400 klienti
● Enam kui 1000 koostööpartnerit
● Kesk- ja madalpinge elektriseadmed ja -süsteemid
● Elektriajamid ja tööstusautomaatika lahendused
● Korrashoiuteenused
● Mootorite ja generaatorite tehas (asukohaga Eestis)
● Sagedusmuundurite tehas (asukohaga Eestis)