Iga tööandja unistuseks on rõõmsad ja rahulolevad töötajad. Siinkohal pole erandiks ka info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkond, kus töötavate IT-spetsialistide vajadusi kaardistab juba kolmandat korda läbiviidav trendiuuring.
Töökohta vahetatakse palju
Kantar Emori uuringueksperdi Mari-Ann Ploomi sõnul annavad sellised uuringud ettevõtetele infot, millistele aspektidele värbamiskampaaniates ja kommunikatsioonis rõhuda.
Mida rohkem IT valdkonna spetsialiste uuringus osaleb (oma ootustest teada anda ja ankeeti täita saab siin), seda ausamat tagasisidet saavad ettevõtted selle kohta, kui edukad nad oma tööandja maine ülesehitamises on olnud ning kas ja mille poolest eristutakse teistest tööpakkujatest IT vallas.
Selline info on ettevõtetele oluline, kuna konkurents heade IT-spetsialistide pärast on tihe. “Samas ei ole töötajate lojaalsus tööandjale väga tugev,” tõi Mari-Ann Ploom välja. Näiteks selgus eelmisest uuringust, kus osales üle 800 IT-spetsialisti üle Eesti, et 1–3 aastat antud valdkonnas töötanud inimestest umbes pooled olid töötanud selle aja jooksul juba vähemalt kahes ettevõttes.
“Neid, kes on oma praegusel töökohal töötanud kauem kui kolm aastat, oli vastanute hulgas vaid veidi enam kui kolmandik,” kirjeldas ta. On ka tähelepanuväärne, et iga kolmas IT-spetsialist kaalub lähema aasta jooksul töökoha vahetamist.
Varasemad liidrid
Sarnast uuringut on IT-spetsialistide seas läbi viidud juba kahel korral. Kui 2017. aastal haaras pingereas esikoha Skype, siis 2019. aastal läbiviidud uuringu põhjal tõusis liidriks juba TransferWise. Kõrgematele kohtadele on seni jõudnud veel LHV Pank, Pipedrive, Swedbank ja Eesti Energia.
Mari-Ann Ploomi sõnul on uuring igati põhjalik ja hõlmab erinevaid teemasid, alustades tööpakkumiste infokanalitest ja palgaootustest kuni suuremate IT-ettevõtete maineprofiili kaardistuseni.
Et uuringut on varasemalt läbi viidud kahel korral, on fookus jäänud üldjoontes samaks. “Oleme iga kord üle vaadanud kaardistavate ettevõtete nimekirja, kuna valdkond muutub väga kiiresti,” sõnas ta. Nii tuli 2019. aastal mainekamate ettevõtete esikümnesse lausa kolm ettevõtet, mida 2017. aastal veel ei kaardistanudki.
Paindlikkus on oluline
Ei saa salata, et töötasu on IT-spetsialistide jaoks üks olulisemaid motivaatoreid. Kuid leidub ka mitmeid teisi tegureid, mis tööandja valikut mõjutavad. “Juba kahe aasta taguses uuringus nägime me töökorralduse paindlikkuse tähtsuse suurenemist ning arvatavasti on see trend jätkunud,” rääkis uuringuspetsialist.
Tähtsaks on peetud ka töökoha stabiilsust. “Uues uuringus saame näha, kas see on praeguses ebakindlas keskkonnas veelgi kaalukamaks muutunud,” sõnas ta. Ent oluline on ka töökoha pehmem ja emotsionaalsem pool: töötajate väärtustamine ja nendest hoolimine ning avatud ja sõbralik tööõhkkond.
Niisiis ootavad ka IT-spetsialistid kaasaegsete tehnoloogiate kasutamist, põnevaid projekte ja muid erialaseid väljakutseid koos oma ala parimatega. “Sellesse on mitmed mainekuse pingerea esiotsa tulnud ettevõtted ka järjepidevalt panustanud,” rääkis ta.
Kantar Emor ootab uuringus osalema kõiki IT-spetsialiste, kes tahavad teada anda oma ootustest IKT-sektori tööandjatele ning rääkida ise kaasa IT-spetsialistide jaoks mainekamate tööandjate väljaselgitamisel. Tänuks pühendatud aja eest loosib Kantar Emor ankeedi täitjate vahel välja kümme 50-eurost Partner kinkekaarti.
Andmeid kogutakse 22. märtsist 12. aprillini ning tulemused valmivad juba maikuus.