Trinidad Wiseman: hea spetsialist on palju enamat, kui konkreetse tehnoloogia või meetodi oskaja

Digimuutuse ja teenusedisaini ettevõttes Trinidad Wiseman (TWN) usutakse, et arendajat ei tee spetsialistiks ainult näiteks Reacti ega disainerit Figma oskus. Hea spetsialist on midagi palju rohkemat! Sellest artiklist saadki teada, miks on TWN-is loodud spetsialistidele arenguteed ning kuidas käib õppimine ja mentorlus.

Mis on TWN-i arengutee ja miks see hea on?

TWN-i tegevjuht ja asutaja Ander Tenno sõnab, et ettevõttes kirjeldatud arengutee (nooremspetsialist, spetsialist, vanemspetsialist ja juhtivspetsialist) ei tähenda kindlasti seda, et TWN-i ootus on, et kõigist, kes teisi juhendavad, peavad tingimata saama juhtivspetsialistid. See suund on pigem võimalus neile, kes tunnevad, et vanemspetsialistina tegutsemine ei ole enam piisav. Kes tahaksid suuremat vastutust ning oma teadmisi ja oskusi laiemalt jagada. Kes sooviksid kaasa rääkida ka TWN-i metoodikate arendamisel ja protsesside parendamisel. 

Kui seni spetsialistina töötanu tunneb ühel hetkel, et temast võiks saada väga hea juhtivspetsialist, saab sammhaaval hakata vastavaid ülesandeid ja vastutust võtma. Samas mõni väga hea vanemspetsialist ei tahagi kunagi juhtivale kohale tõusta. Ta vastutab iseenda töö eest ning vajadusel mentordab teisi. 

“Oleme lahti kirjutanud erinevate rollide arenguteed, et aidata ka kogenud arendajal või disaineril leida inspiratsiooni ning küsida oma tiimijuhilt toetust ja erinevaid õppimisvõimalusi,” avaldab Tenno.

Ta lisab, et TWN-is on alati olnud väga tugev üksteise aitamise kultuur. Sellele aitab tema sõnul suuresti kaasa mõistmine, et töötatakse kõik ühise eesmärgi – kliendi probleemi lahendamise – nimel. “Meil ei jäeta kedagi üksi, ka kogenud spetsialisti mitte.”

Igal inimesel on TWN-is oma tiim ja tiimijuht. Kui tekib mingi küsimus või mure, siis tuge ei pea otsima ainult oma tiimist – kõik kolleegid püüavad kas ise aidata või suunavad õige kontakti juurde.

Kuidas saab TWN-is õppida ja areneda?

Teenusedisaini ja digimuutuse valdkonnad arenevad väga kiiresti ning teemasid ja tehnoloogiaid, mida õppida, on tohutult palju. 

“Õppimine on meil au sees ja toetame seda – kui tiimiliikmed uurivad ja teevad omale selgeks erinevaid teemasid, on see kasulik nii inimesele endale kui ettevõttele,” toob Tenno välja arengu olulisuse.  

Mentorlus

Üks viis arenguks on mentorlus. Selle intensiivsus ja ulatus on individuaalne ning sõltub sellest, kui kogenud on inimene ja kui kiiresti ta teemat haarab. See võib alata teooriast, olla kerge juhendamine või hoopis tegevuste tagasisidestamine. “Oleme arvestanud, et üks aasta peaks olema piisav aeg inimese iseseisvumiseks vähemalt baastasemel,” räägib Tenno.

TWN-is on tema sõnul põhimõte, et kui kogenud inimene teeb midagi esimest korda või tuleb uus töötaja, teeb ta esimesed projektid alati koos mentoriga. Uus töötaja (va nooremspetsialist) ei ole terve projekti jooksul tingimata mentordatava rollis. Vastavalt oma kogemuste pagasile teeb ta mõned töö osad ka iseseisvalt. 

Kui inimene saab juba täiesti ise hakkama ega vaja enam oma kõrvale mentorit, jätkab ta tööd iseseisvalt. Vajadusel aga tuleb ülesannet uuesti korrata. Mõistagi saab inimene igal hetkel nii oma tiimi liikmetelt kui ka kogu ettevõtte töötajatelt nõu, abi ja näidiseid küsida.

Tenno toob näite disainerite mentordamisest. “Kujutleme, et oled kogenud disainer, kellel siiani kasutatavuse teste pole tarvis olnud teha. Nüüd aga tekib vajadus ja sa ei oska. Mis saab edasi? Esmalt aitame mõistlikus mahus selgeks teha teooria, seejärel saab vaadelda, kuidas kolleeg testi läbi viib ning viimaks saab mentori vaatluse all seda ise teha. Mentor vaatab töötulemid üle ja annab tagasisidet. Kui mentor on oskustes veendunud, saab tööd jätkata juba iseseisvalt.” 

Kuidas käib TWN-is aga arendajate mentordamine? Kui tööle tuleb uus arendaja, kellel pole suurt töökogemust, kaasatakse ta projekti (või mitmesse), kus on vähemalt üks arendaja, kes teda mentordab. Mentorid on tavaliselt projektipõhised ja see tähendab, et neid võib ühel inimesel olla rohkem kui üks.

Õppimismeetoditest kasutatakse TWN-is code review’d, mis tähendab, et kogenud spetsialist vaatab kirjutatud koodi üle ning annab tagasisidet õigsuse, efektiivsuse ja optimaalsuse kohta. Kood läbib testimise ja kui kõik töötab, tehakse see kasutajatele kättesaadavaks. Teine meetod on paarisprogrammeerimine ehk õppija programmeerib koos kogenud arendajaga.

Kuidas mentor teab, et spetsialist on võimeline iseseisvalt projektis hakkama saama?

Selleks, et teada saada, kas spetsialist suudab projektis edaspidi omal käel toime tulla, on kindlad kriteeriumid. Vaadeldakse:

  • kas mentordatav suudab etteantud probleemi erinevaid allikaid kasutades ja nõu küsides täiesti ise ära lahendada; 
  • kas ta suudab hinnata õigesti oma tööde mahtusid;
  • kas tema tööd on vaja jälgida ja töötulemid üle kontrollida või mitte; 
  • kas ta peab oma sõna; 
  • kas ta töötab nii, et vigade arv on minimaalne; 
  • kas kõigil osapooltel on tekkinud kindlustunne temaga koostööd teha. 

“Kogenud spetsialist, kes satub mentori rolli, õpib ka ise väga palju,” viitab Tenno ühele mentorsüsteemi kasutegurile. 

Ta selgitab, et juhendamise käigus õpib mentor paremini kirjeldama metoodikat ning mõtestama ja hindama, kas töö on hästi tehtud. “Sa võid ju olla mingit ülesannet palju kordi teinud, kuid see ei tähenda, et oskad selle tegemist kirjeldada. Kirjeldamise oskus on lisaks mentordamisele oluline ka klientidele asjade selgitamiseks ning koolituste ja ettekannete tegemiseks.”

Horisontaalse karjääri toetamine

Tundes huvi digimuutuse ja teenusedisaini valdkonda kuuluvate teemade vastu, proovitakse TWN-is alati leida võimalusi nende proovimiseks ja edasi arendamiseks. Mõne innovaatilise teema puhul võib koguni juhtuda, et õnnestub olla turul selle ainuke pakkuja. Niimoodi uusi asju õppides saab arendada ka oma valdkonda. 

“Mõnes projektis võib õpihimuline ja entusiastlik inimene olla kordades väärtuslikum kui aastatepikkuse kogemusega ekspert,” ütleb Tenno. 

Ta toob näite, et TWN-i UX disainerit Mari-Elli huvitas veebi ligipääsetavus (WCAG) juba ülikoolis, kus ta kirjutas sel teemal ka lõputöö. Oma entusiasmi ja töökusega on temast saanud Eestis veebi ligipääsetavuse tippspetsialist.

“Mari-Ell on saanud palju katsetada ja teda on mentordatud meie teiste spetsialistide poolt. Kui on huvi ja pealehakkamist, võib jõuda tippu välja,” on Tenno veendunud.

Milliseid õppimisvõimalusi TWN-is veel on?

TWN-is on lisaks mentorlusele muidugi õppimisvõimalusi veelgi.

Sisekoolitused toimuvad kõikvõimalikel teemadel (nt WCAG, arendus, disain, UX, juhtimine, analüüs jne). Lisaks tehakse kõigile uutele töötajatele suunatud sisekoolitusi, sest töötegemise metoodikad on väga konkreetsed ja tiim peab kokku töötama.

Spetsialistide meet-upid ehk mõnusad poolvabas vormis sündmused, mis on suunatud spetsialistidele (nt arendajad, disainerid, analüütikud) oma teadmiste jagamiseks. Saadakse kokku, süüakse head-paremat ning jagatakse kogemusi, tutvustatakse tehtud projekte ja uusi tehnoloogiaid.

Mõnikord valmistab keegi projektiliikmeist ette mini-koolituse. Näiteks disainerite meet-upidel on räägitud mikro animatsioonide loomisest ja Google Analyticsi andmete põhjal disainiotsuste tegemisest. Arendajate meet-upidel on räägitud näiteks Figma-Fractal kujunduse automatiseerimisest, läbi on käinud ka Styled Components ja bit.dev teemad.

Slacki vestlusaknad ehk chatid, kus toimub igapäevane infovahetus. TWN-is on chatid erinevatele rollidele ja teemadele, kus räägitakse tööriistadest ja -võtetest, tehnoloogiatest, otsustest, uudistest jne. Disaini chatis jagatakse ka heade ja halbade disainide viiteid ja linke. 

Tasulised koolituste programmid, mida võimaldatakse oma tiimiliikmetel kasutada ettevõtte kulul: Udemy (arendusteemad), LinkedIn Learning (tarkvara, loomingulisus, ärioskused), Interaction Design Foundation (UX disaini teemad). 

TWN-i raamatukogu on väga mitmekesise valikuga pidevalt täienev paberkandjal raamatute kogu. Samuti on olemas Kindle e-lugerite ja audioraamatute kogu.

Tundus põnev – astu pardale!

Kui TWN-i arenguteed tunduvad sinu jaoks väljakutseid pakkuvad, hübriidtöö mudel, kultuur ja väärtused kõnetavad ning tunned, et TWN-is töötamine võiks olla sinu jaoks, tutvu töökuulutustega ja võta julgesti ühendust! Vabu töökohti jagub pea kõikides rollides tiimijuhist arendajate, analüütikute, disainerite ja testijateni välja.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.