Kus asub Euroopa suurim andmekeskus?

Covilhã andmekeskus Portugalis.Foto: MEO Empresas, https://www.meo.pt/empresas

Euroopas on käimas andmekeskuste buum ning lõppenud aastal nägime rekordilist nõudlust andmekeskuste järele – Euroopa juhtivatel turgudel (Frankfurt, London, Amsterdam, Pariis, Dublin) võeti ainuüksi 2023. aasta teises kvartalis kasutusele 114 MW võimsusmahtu. See võrdub umbes kolme Pärnu linna energiatarbimise (elanikud ja ettevõtted) maksimumvõimsusega.

2022. aasta novembri seisuga on Euroopas üle 1200 andmekeskuse, kokku 8,3 miljonit ruutmeetrit pinda ja 8300 MW võimsust. Euroopa turgu domineerivad USA ettevõtted. Suurimad teenusepakkujad on Equinix 83 asukohaga üle Euroopa ja Lumen Technologies 56 rajatisega. Kõige rohkem andmekeskusi on Saksamaal ja Suurbritannias, mõlemas riigis tublisti üle 400. Kui vaadata meile lähemale, on Soomes 34 keskust, Lätis 22 ja Leedus 17 (andmed 2022. aasta oktoobri seisuga). Aga kus asuvad kõige suuremad?

Greenergy Data Centers

 • Pindala: 14 500 m2
 • Asukoht: Hüüru, Eesti
 • Operaator: Greenergy Data Centers

Eesti (ja ülejäänud Baltikumi) suurim, Tallinna külje all Hüürus asuv Greenergy Data Centers on üks kõige turvalisem, töökindlam ja energiaefektiivsem andmekeskus siin piirkonnas.

Roheenergial töötavasse hoonesse mahub seadmeid kahe jalgpalliväljaku jagu ning kompleksi elektriühendused suudaksid toita keskmise Eesti linna. Esimese valminud maja pindala on 14 500 ruutmeetrit ning kompleksi saab laiendada veel kahe sarnase maja võrra.

Telia Helsinki andmekeskus

 • Pindala: 15 000 m2
 • Asukoht: Helsingi, Soome
 • Operaator: Telia

Põhjamaades ja Eestis tegutseva Telia Helsingi rajatis pakub andmekeskuse, pilve- ja infrastruktuuriteenuseid nii Soome kui ka rahvusvahelistele ettevõtetele ja organisatsioonidele. Selleks on neil ligi 15 000 ruutmeetrit põrandapinda.

Keskkonnasõbralikul andmekeskusel on ette näidata 24 MW IT-võimsust.

LD5 andmekeskus

 • Pindala: 21 000 m2
 • Asukoht: Slough, Suurbritannia
 • Operaator: Equinix

Nagu eespool mainitud, on Equinixi andmekeskuseid Euroopas kõige rohkem, aga suuruselt ei jõua ükski neist meie tabelis isegi esiviisikusse. Kusjuures suurim neist, Londonist umbes tunniajase autosõidu kaugusel asuv LD5 andmekeskus, moodustab oma 21 000 ruutmeetriga umbes veerandi kõigi Equinixi Euroopas asuvate andmekeskuste suurusest.

Facebooki Luleå andmekeskus

 • Pindala: 27 000 m2
 • Asukoht: Luleå, Rootsi
 • Operaator: Facebook

2013. aastal avatud Facebooki 27 000 ruutmeetri suurune rajatis Rootsi Lapimaal Luleås on märkimisväärselt efektiivne sait, mis töötab hüdroelektrienergial. Kogu keskuse ülemine korrus toimib jahutussüsteemina, mis tähendab, et see võtab välisõhu, filtreerib, jahutab ja jaotab selle alumistele korrustele ümber. Andmesaalis omakorda tekkivat soojust kasutatakse külmema ilmaga välisõhu sobiva temperatuurini soojendamiseks, et seda rakendada uuesti serverite jahutuseks.

Tegu oli omal ajal Facebooki esimese andmekeskusega väljaspool USA-d.

Microsofti Dublini andmekeskus

 • Pindala: 50 000 m2
 • Asukoht: Clondalkin, Iirimaa
 • Operaator: Microsoft

Kui Microsofti 500 miljonit dollarit (451,3 miljonit eurot) maksnud ja üle 50 000 ruutmeetri suurune Dublini andmekeskus 2009. aastal käivitati, oli see üks esimesi näiteid sellises mastaabis rajatisest, mis suutis tuhandeid servereid pea täielikult jahutada välisõhu toel. Microsofti jaoks oli see esimene andmekeskus väljaspool Ameerika Ühendriike. Sellest ajast alates on keskust nõudluse rahuldamiseks mitu korda laiendatud.

Frankfurt 1

 • Pindala: 52 000 m2
 • Asukoht: Frankfurt, Saksamaa
 • Operaator: NTT

Saksamaa suurim andmekeskus asub arusaadavatel põhjustel finantspealinnas Frankfurdis. Frankfurt 1-s on üle 52 000 ruutmeetri “IT-ruumi”, mis on jaotatud seitsme eraldi hoone peale. Kuna Frankfurt on Saksamaa andmekeskuste turu liider ja NTT juhtiv andmekeskuse teenusepakkuja turul, loodi Frankfurt 1 (ja selle “järglased”) klientidele lisaruumi pakkumiseks.

NTT Data, kellele andmekeskus kuulub, on rahvusvaheline IT-teenuste ja konsultatsiooniettevõte, mille peakontor asub Jaapanis Tokyos.

Facebooki Odense andmekeskus

 • Pindala: vähemalt 55 000 m2
 • Asukoht: Odense, Taani
 • Operaator: Meta

Sahinad, et Facebook hakkab Taani andmekeskust ehitama, läksid liikvele 2016. aastal, vahendas Data Center Dynamics. Ametlikuks tehti asi aasta hiljem ning esimene 55 000-ruutmeetrine rajatis läks laivi 2019. aastal. Aasta hiljem teatas ettevõte, et laiendab andmekeskust 30 000 ruutmeetri jagu. Facebook teatas toona, et laiendusega koos on Odense andmekeskusesse investeeritud üle 13 miljardi Taani krooni ehk üle 1,7 miljardi euro.

2021. aasta detsembris oli taas juttu laienemisest – Meta plaanis “andmelinnakusse” ehitada veel kaks hoonet. Kokku oleks põrandapinda tulnud ligi 200 000 ruutmeetrit.

Aasta hiljem mängis Meta aga plaanid ümber ning suurest laienemise plaanist loobuti, vahendas Data Center Dynamics 2022. aasta detsembris. Kuuldavasti olid kaablid juba veetud ja plaanid paigas, kui Meta lepingu ehitusfirmaga üles ütles. Kas esimene, 30 000-ruutmeetrine laiendus oli selleks ajaks juba valmis, pole päris selge, aga kindel on see, et Odense andmekeskus väärib ka oma esialgse 55 000 ruutmeetriga äramainimist.

Veel väärib mainimist, et Odense keskus on ühendatud kohaliku soojusvõrguga, nii et serverite tööst ülejäävat soojust kasutatakse ümbruskonnas kodude kütmiseks. Kuidas saab andmekeskuses tekkivat soojust kasutada, oleme blogis varem kirjutanud.

Odense andmekeskus.Foto: Facebook, https://www.facebook.com/OdenseDataCenter/

Vantage Cardiffi andmekeskuste linnak, CWL1

 • Pindala: 70 000 m2
 • Asukoht: Newport, Wales
 • Operaator: Vantage Data Centers

Suurimate sekka tuleb USA firma Vantage Data Centersi Euroopa andmekeskuste lipulaev. Vantage’il on lisaks Põhja-Ameerikale andmekeskused ka Hongkongis, Austraalias, Lõuna-Aafrika Vabariigis ja isegi Poolas, aga kõige silmapaistvam Euroopas on umbes 70 000 ruutmeetri suurune kolme korrusega hoone Suurbritannias Walesis. Mahutama peaks see pea 35 000 ruutmeetrit tehnilist ruumi ja 19 000 serverikappi.

Aga see pole veel kõik – Walesis asuv andmekeskus on osa enam kui 186 000-ruutmeetrisest “linnakust”, kuhu kuulub kolm täielikult välja arendatud andmekeskust, millest kaks on 2023. aasta sügise seisuga töös. Linnak on kavandatud ületama Tier III standardeid ja rahuldama maailma eri piirkondadest pärit klientide nõudlust.

Cardiffi andmekeskuste linnak.Foto: Vantage Data Centers, https://vantage-dc.com/data-center-locations/emea/cardiff-united-kingdom/

Covilhã andmekeskus

 • Pindala: 75 000 m2
 • Asukoht: Covilhã, Portugal
 • Operaator: Altice Portugal (endine Portugal Telecom)

Esikohale tuleb Portugali suurimale telekomifirmale kuuluv Covilhã andmekeskus. Tegu on nii arhitektuuri, disaini kui ka innovatiivsuse poolest rahvusvaheliselt tunnustatud ehitisega. Loomulikult on silmapaistev ka suurus – ligi 75 000 ruutmeetrit. Andmekeskuse asukoht Kesk-Portugalis Castelo Branco piirkonnas valiti keskkonnaolusid silmas pidades. See on üks jahedamaid kohti Portugalis.

Lisaks jälgiti seismilist aktiivsust, niiskust, üleujutuste tõenäosust, ära märgitakse ka madal soolsus. Nimelt võib kõrge soolsusega piirkonnas ka õhk sisaldada rohkem soolaosakesi. Soolaosakesed võivad olla korrodeerivad ja lühendada elektroonika, nt serverite ja muude IT-seadmete eluiga.

Covilhã andmekeskus ei paista silma ainult oma suuruse, vaid ka keskkonnahoidlikkuse poolest. Keskuses on vihmavee kogumissüsteem, aed, kus kasvab üle 600 puu, ning kohapeal toodetakse päikeseenergiat.

Mullu käis meediast läbi, et telekomifirma püüab oma suurimat andmekeskust 100 miljoni euro eest maha müüa.

Artikkel on koostatud internetist avalikult leitava info pinnalt.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla