AASTALÕPUINTERVJUU Kodumaise pilveteenuse juht Kaur Kiisler uutest trendidest: puhast pilveressurssi ei taheta

Kodumaise pilveteenuse Pilvio juht ja kaasasutaja Kaur Kiisler.Foto: erakogu

Aastalõpuintervjuus vaatab Pilvio tegevjuht ja kaasasutaja Kaur Kiisler tagasi tegusale aastale, võtab kokku kodumaist pilvemaastikku kujundanud trendid ning kergitab saladuskatet, mida põnevat võib oodata uuest aastast.

Kuidas aasta möödus? Millised olid Pilvio suurimad saavutused?

On olnud tegus aasta. Meie jaoks oli väga oluline sündmus teise asukoha avamine. Lisaks meie oma andmekeskusele Jõhvis oleme nüüd ka Greenergy Data Centersi keskuses Tallinna külje all Hüürus. Tegemist on meie regiooni suurima ja võimsaima andmekeskusega ning meil oli väga hea meel, et selline andmekeskus lõpuks Eestis uksed avas. Aasta esimene kolmandik möödus teise saidi avamise ja osade klientide Jõhvist Tallinna kolimise tähe all.

Kui palju on uue asukoha avamine Pilvio jaoks uksi avanud?

Kindlasti on ta uusi uksi avanud. On kliente, kelle formaalsed turvanõuded on juba kõrgemad, kui oleksime suutnud Jõhvis pakkuda. Jõhvis on meil ka väga korralik infrastruktuur. Oleme seal toimetanud aastast 2015 ilma ühegi tõsisema intsidendita ning suutnud oma SLA-d (service-level agreement ehk teenuseosutaja ja kliendi vaheline teenustasemelepe – toim.) aastast aastasse perfektselt jälgida ja ka ületada. Meil on aastas lubatud kaheksa tundi katkestust, aga me pole seda kunagi ära kasutanud – on olnud aastaid, kus pole olnud ühtegi minutit katkestust.

Aga oma disaini ja sertifikaatide poolest on Greenergy nii teoreetiliselt kui praktiliselt üle sellest, mis meil Jõhvis on. Ka mastaabid on erinevad. Kui Jõhvis oleme asju majutades pidanud jagama selgitusi, mis meil seal on ja kuidas see on ehitatud, siis Greenergys seda küsimust ei teki – neil on kvaliteedimärk küljes. Ka müügis on üks põhjendamise koht kohe vähem.

Samuti küsisid paljud kliendid kahte asukohta, et andmeid kahe asukoha vahel jagada. Kahe andmekeskusega on võimalik saavutada key redundancy’t – ühes kohas jooksutad oma põhiasju ja teise teed turvakoopiaid.

Greenergy on ka koht, kus meie olulised kliendid ja potentsiaalsed kliendidki on juba olemas. Neil on võimalus lisaks oma taristule kasutada meie pilve, näiteks meie StorageVaulti ja virtuaalmasinaid.

Milliseid katsumusi tuli tänavu ületada?

Kolimine on alati väljakutse. Kolisime osa servereid, lõime uue storage’i ja migreerisime ka osa kliente. Oli parajalt tegemist, et klientide andmed ja virtuaalmasinad üle kolida, ilma et me kliente segaks. Lõpuks õnnestus see meil ilma katkestusteta.

Infrateenuse pakkujana meid majandusolukord nii tugevalt ei mõjuta. Pilveteenus on baasteenus, mis peab igal juhul olema. Võib-olla võetakse uusi asju vähem ette ning ollakse investeeringutega ettevaatlikumad, aga kindlasti ei ole me märganud kahanemist. Oleksime tahtnud kiiremini kasvada, kuigi ka selles osas ei saa nuriseda.

Milline märksõna võtab sinu jaoks kokku aasta 2023? Mitte ainult Pilvio vaates, vaid laiemalt pilve- ja tehnoloogiamaailmas.

Võtmesõna on olnud AI, mis tuli tänavu väga jõuliselt laiema üldsuse ette. Oma töös oleme tehisintellekti kasutanud juhendmaterjalide ja turundustekstide koostamisel. Näiteks küsib klient, kuidas oma Windows Server Pilvio peal turvalisemaks muuta. Kirjutame vastuseks pooleleheküljelise meili. Pärast annad selle OpenAI-le ette ja palud sellest kaheleheküljelise blogipostituse genereerida. Varem võttis sellise postituse kirjutamine pool päeva, nüüd kirjutad poole tunniga meili, annad tehisintellektile ette, käid teksti üle ja ongi valmis. Oma väikese meeskonnaga teeme nüüd ära hoopis teistsuguse töö, kui varem suutsime. AI on sõnumi levitamise oluliselt tõhusamaks teinud.

Teiseks jääb silma järjest suurem tendents igasugusele automatiseerimisele. Kliendid ei taha tegeleda oma infra ja keskkondade haldamisega. Soov on, et see oleks esiteks võimalikult automatiseeritud ning teiseks suudaks teenusepakkuja klienti toetada ja abistada. Lihtsalt puhast pilveressurssi ei taheta.

Kubernetes (avaliku lähtekoodiga konteinerite haldussüsteem, millega automatiseeritakse kasutuselevõttu, skaleeruvust ja konteineripõhiste rakenduste haldust – toim.) on tänavu väga laialdaselt kasutusele läinud. Kui veel eelmisel aastal räägiti ja mõeldi, siis nüüd kõik, kes teevad asju moodsalt ja tõhusalt, tegutsevad Kubernetese otsas.

Millised plaanid on 2024. aastaks? Mis on Pilvio uusaastalubadus?

Hetkel on meil käsil Jõhvi asukoha ümberkujundamine, et saaksime uue aasta alguses tulla välja odavama Pilvio teenusega. Jõhvis on meil kulubaas madalam, sest see andmekeskus kuulub meile endale ja tänu sellele saame seal pakkuda soodsamat teenust. Kindlasti ei anna me järele teenuse kvaliteedis, lihtsalt kasutame tehnoloogiaid, mis võimaldab kulusid kokku hoida. Kõigil ei ole vaja väga võimsaid servereid ja väga kiiret storage’it, paljud asjad saavad jooksutatud ka teistmoodi – kindlasti on sellele klientuur olemas.

Kindlasti tuleb meil välja uusi huvitavaid teenuseid, aga praegu ei tahaks ühtegi nimetada. Võtmesõna on automatiseerimine, et lõppkasutaja elu mugavamaks teha. Arendame oma teenust edasi.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.