Meditsiinist Tesladeni – millega me tänapäeval ilma pilveta hakkama ei saaks?

Tesla on üks suurepärane näide ettevõttest, kelle tooteid/teenuseid ilma pilveta ette ei kujutaks.Foto: Shutterstock

Tänapäeva digitaalse maailma kiire areng on toonud uusi võimalusi igas suuruses ja valdkonnas ettevõtetele ja organisatsioonidele. Pilveteenuste kasutamine pole selles suhtes mingi erand. Mõnele võib see tulla ehk üllatusena, ent viimaste aastatega on pilv muutunud lahutamatuks osaks paljude ettevõtete strateegiast, olgu tegu tervishoius, hariduses, tootmises või jaemüügis toimetavate asutustega.

“Eestis kasutatakse pilveteenuseid pea kõiges,” kinnitab kodumaise pilveplatvormi Pilvio müügijuht Siim Karutoom. Siinkohal tuleb vaid eristada riigipoolset ehk riigipilve, kus saab kasutada ainult neid pakkujaid, kes on riigipilves saadaval – Pilvio on riigipilves olemas. “Erasektor kasutab pilvetehnoloogiaid pea kõiges: andmete hoiustamises, e-poodide majutamises, ERP (ettevõtte ressursside planeerimine – toim.) programmide majutamises, andmetöötluses, aplikatsioonide majutamises ning erinevates automatiseerimise protsessides,” toob Karutoom näiteid.

Uurimegi järele, kuidas erinevates valdkondades on pilveteenuste eeliseid enda kasuks tööle pandud!

Tervishoid

Tervishoiutööstus on üks neid valdkondi, kus täpne ja kiire infovahetus on äärmiselt oluline. Pilveteenuste kasutamine on võimaldanud tervishoiutöötajatel jagada patsiendiandmeid ja meditsiinilist teavet kiiresti ja turvaliselt. Näiteks võimaldab pilvepõhine elektrooniline tervisekaart arstidel ja õdedel pääseda juurde patsientide haigusloole igal ajal ja igal pool, mis aitab paremini jälgida patsientide tervislikku seisundit.

Eesti on tuntud oma edumeelsete digitaalsete lahenduste poolest, ja see kehtib ka tervishoiusüsteemi kohta. Riiklik e-tervise süsteem on võtmeks sellele, kuidas Eesti on kasutanud pilveteenuseid, et parandada patsiendihooldust ja meditsiinilist teavet.

Tervisekassa tegeles juba 2021. aastal teemaga, kas uuendada vananevat riistvara või minna üle pilveteenustele. “Pilvelahenduse puhul on väga oluline infoturve, kuna andmed, mis pilve liiguksid, peavad olema hoolsalt kaitstud. Samas ei ole mingit kahtlust ‒ pilveteenused on ümber kujundamas seda, kuidas maailm infotehnoloogiat kasutab ja teenuseid tarbib,” kirjutati ajakirjas TervisEST.

Haridus

Haridussektoris on pilveteenused toonud kaasa kaugõppe revolutsiooni. Pilved annavad õpetajatele ja õpilastele võimaluse jagada ja salvestada õppematerjale virtuaalses keskkonnas, võimaldades juurdepääsu koolitustele ja ressurssidele igal ajal.

Eesti näiteks on edukalt kasutanud pilveteenuseid e-kooli platvormil, mis võimaldab õpetajatel ja õpilastel hõlpsalt jagada õppematerjale ja suhelda.

ERP programmid

ERP ehk ettevõtte ressursside planeerimise (enterprise resource planning toim.) süsteem on tarkvara, mis võimaldab ettevõtetel automatiseerida ja integreerida erinevaid äriprotsesse ühtsesse terviklikku platvormi. See aitab ettevõtetel tõhusamalt hallata ressursse, nagu rahaasjad, personal, tootmine, tarneahela juhtimine ja palju muud.

“Majutame Pilvios õige mitut ERP programmi, kellel on mõistlik seda meie juures hoida, sest ise serverit pidades läheb keeruliseks ning suurte pakkujate juures kalliks,” selgitab Karutoom, miks ERP programmide majutamiseks pöördutakse sageli just pilveteenuse pakkujate poole.

Tootmine

Tootmisettevõtted on avastanud, et pilveteenuste kasutamine võib parandada tootmisprotsesside tõhusust ja jälgimist. Pilveteenuste abil saab hallata laojääki, tootmisgraafikuid ja kvaliteedikontrolli süsteeme reaalajas.

Tesla on üks suurepärane näide ettevõttest, kes kasutab pilveteenuseid oma autode tarkvarauuenduste haldamiseks, võimaldades neil täiustada sõidukite funktsioone, ilma et klient peaks autot teenindusse viima. Tesla lõppeesmärk on ehitada täielikult autonoomne elektrisõiduk, vahendab sangfor.com. Kui lülitada masin autopiloodile, saadab see andmed tagasi pilveserverisse, kust Tesla õpib, kuidas funktsioone täiustada. Kogutud teadmised jõuavad tarkvarauuenduste kaudu autodesse tagasi. Isesõitva auto innovatsioon põhinebki suuresti pilvel ja tehisintellektil.

Muidugi pole igaühel käes sama palju ressursse kui Teslal, ent tootjate jaoks, kes otsivad võimalusi oma tootmisliine digitaliseerida ja tõhusamaks kujundada, on pilvandmetöötlus nagu õnnistus.

Jaemüük

Jaemüügi valdkonnas on pilveteenuste kasutamine muutnud viisi, kuidas ettevõtted oma klientidega suhtlevad ja tooteid pakuvad. Pilveteenused võimaldavad jaemüüjatel luua veebipoodide ja mobiilirakenduste platvorme, mis võimaldavad klientidel osta tooteid ja jälgida oma tellimusi ükskõik kus ja millal.

E-kaubanduse hiiglane Amazon kasutab pilveteenuseid oma veebiteenuste ja pilvepõhiste hoiustamisvõimaluste jaoks, mis võimaldavad neil pakkuda kiiret ja usaldusväärset ostukogemust miljonitele klientidele üle maailma.

“Siin on õige mitu näidet, kuidas saab meie juures edukalt veebipoodi majutada,” kinnitab Pilvio müügijuht, et alla ei jääda ka Eestimaal. Suuremale e-poele pakub Pilvio lisaks muule veel migreerimise abi ja ülesseadmise teenust. “Väiksemad ettevõtted saavad meil WooCommerce’i poe õige lihtsalt luua,” lisab Karutoom.

Kokkuvõtteks võib öelda, et pilveteenuste kasutamine on toonud kaasa märkimisväärseid eeliseid erinevates tööstusharudes. See on aidanud parandada tervishoiuteenuseid, muuta haridust kättesaadavamaks, optimeerida tootmisprotsesse ja parandada jaemüügi kliendikogemust.

Pilveteenuste kasutamine jätkab kasvu ja arengut ning võib tulevikus tuua veelgi rohkem innovatsiooni ja võimalusi erinevatesse valdkondadesse. Seega on pilveteenuste integreerimine organisatsiooni strateegiasse oluline samm, mis võib tuua kaasa märkimisväärseid edusamme ja konkurentsieeliseid. Kui tunned huvi, aga ei tea, kust otsast pihta hakata, uuri lisa Pilvio spetsialistidelt.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.