Merekaablite lõhkumise valguses: miks on targem hoida andmeid kodumaal?

Katkine Eesti-Soome vaheline merekaabel, mille kahjustuse tekkimise põhjuste osas algatati oktoobris kriminaalmenetlus.Foto: Prokuratuur

Infrastruktuuri ja rakenduste majutamise valik võib olla IT-ettevõtete jaoks eluliselt oluline ning viimase aasta sündmused on toonud esile välismaiste teenusepakkujate kasutamisega seotud olulised riskid.

Läänemere sideliinide rikkumine on tekitanud muret selle üle, kui haavatavad võivad olla Eesti andmeliinid välissurvele ja potentsiaalsetele konfliktidele. Eelmise aasta sündmus, kus Läänemere kommunikatsioonikaabel sai kahjustada, rõhutab vajadust kriitiliste andmeühenduste turvalisuse järele.

Selles kontekstis on oluline mõista, kui tundlikud on merepõhjas asuvad sidekaablid konfliktiolukorras või geopoliitiliste pingete korral. Kui julgeolekuolukord piirkonnas halveneb või tekib hübriidrünnaku oht, võivad need andmekaablid olla vastuvõtlikud kahjustustele, mis omakorda mõjutavad kriitilisi sideühendusi ning seeläbi ettevõtete, organisatsioonide ja isegi riigi toimimist.

Sellises kontekstis muutub teenuste kättesaadavuse tähtsus üha ilmselgemaks. Siseriiklikel teenusepakkujatel, nagu Pilvio, on välismaiste eest suur eelis. Lisaks sidekaabli katkemise ohule võimaldab Eesti andmekeskuste asukoht ja kohalik reguleerimine andmete turvalist haldamist ning vähendab välistest mõjutustest tulenevaid riske.

Praegused sündmused Läänemerel tuletavad meile meelde, kui haavatavad võivad olla välised sidekaablid ja kui oluline on hoida kriitilised teenused kättesaadavad. 

Sidekaablite ulatuslik katkemine võib mõjutada erinevaid ettevõtteid eri tööstusharudes.

1. Tehnoloogiaettevõte: R&D-keskused ja tehnoloogiafirmad, kes töötavad uute innovaatiliste lahenduste kallal, vajavad äärmiselt stabiilseid andmesideliine ning turvalist andmete salvestamise keskkonda. Eestis asuvad kohalikud andmekeskused võivad sellistele ettevõtetele pakkuda turvalist ja usaldusväärset platvormi, kus nad saavad arendada ja hoida oma tooteid ning teenuseid, muretsemata väliste rünnakute või katkestuste pärast.

2. E-kaubandusettevõte: Rahvusvaheline e-kaubandusettevõte vajab kiiret andmevahetust klientide tellimuste ja tarnekorralduste jaoks. Välissideliinide katkemine võib tekitada probleeme teenuse kättesaadavusega ja seeläbi mõjutada teenuse kvaliteeti. Eestis asuvad kohalikud ja turvalised serverid võimaldaksid ettevõttel tagada oma tegevuse püsimise ka keerulistes oludes, tagades kättesaadavuse ja kliendirahulolu.

3. Finantsteenuste pakkuja: Finantsettevõtted sõltuvad sõna otseses mõttes andmeliinidest oma klientide finantsandmete kiireks ja turvaliseks edastamiseks. Eestis asuvad kohalikud pilveteenuse pakkujad pakuvad sellistele ettevõtetele võimalust hoida andmeid reguleeritud ja turvalises keskkonnas, vähendades teenuse kättesaadavuse probleeme.

Oma infrastruktuuri paigutamine Eestisse võib olla strateegiline samm ettevõtetele ja organisatsioonidele, kes soovivad vähendada riski välissideliinide haavatavuse ja võimalike hübriidrünnaku riskide mõju suhtes. Kohalik andmesidetaristu võib pakkuda turvalisust, mida välismaised teenusepakkujad ei pruugi suuta tagada, võimaldades samal ajal jätkusuutlikku äri kasvu ja arengut.

Seetõttu peaksid ettevõtted ja organisatsioonid hoolikalt kaaluma oma andmeinfrastruktuuri majutamist Eestis, kus turvalisus on prioriteet ning riskid on minimaalsed isegi keerulistel aegadel. Pilvio ja muud kohalikud lahendused pakuvad vastuseid neile muredele, võimaldades ettevõtetel jätkata oma tegevust turvaliselt ja usaldusväärselt.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.