Pettuste tuvastamisest haiguste diagnoosimiseni – uued tehnoloogiad muudavad maailma

Tervishoius aitab LLM diagnoosida haigusi või luua ja kohandada raviplaane.Foto: Shutterstock

Tehisintellekti (AI) ja masinõppe (ML) tehnoloogiate kiire areng on toonud kaasa olulisi muutusi paljudes tööstusharudes, eriti tervishoius ja finantssektoris. Üheks selliseks uuenduseks on privaatsed suured keelemudelid (LLM), mis on majutatud Pythonis ja töötavad keskprotsessoril (CPU). Need mudelid pakuvad mitmeid konkreetseid eeliseid, mis on andmetundlikkuse ja regulatiivsete nõuete tõttu nimetatud sektorites eriti olulised.

Andmekaitse ja regulatiivne vastavus

Tervishoiu- ja finantssektorites on andmekaitse esmatähtis. Privaatsed LLM-mudelid võimaldavad organisatsioonidel töödelda ja analüüsida tundlikku teavet, ilma et peaks lahkuma turvalisest sisemisest võrgust. See mitte ainult ei kaitse patsientide ja klientide isikuandmeid, vaid aitab ettevõtetel järgida ka rangemaid andmekaitsealaseid regulatsioone, nagu näiteks GDPR Euroopas või HIPAA Ameerika Ühendriikides.

Kohandatavus ja täpsus

Erinevalt üldkasutatavatest mudelitest, mis on koolitatud laiadel andmekogumitel ja mõeldud üldiseks kasutamiseks, saavad ettevõtted privaatseid LLM-mudeleid treenida spetsiifiliselt oma andmete peal. See tähendab, et mudelid on konkreetsete kasutusjuhtumite jaoks palju täpsemad ja asjakohasemad. Näiteks finantssektoris võib privaatne LLM aidata tuvastada pettusi, analüüsides klientide tehingute ajalugu ja käitumismustreid, samas tervishoius võib see aidata diagnoosida haigusi või isegi luua ja kohandada raviplaane.

Kuluefektiivsus ja ressursisäästlikkus

Kuigi privaatsete LLM-mudelite seadistamine nõuab algset investeeringut, võivad need pikemas perspektiivis osutuda kuluefektiivsemaks. Andmete töötlemine kohapeal vähendab vajadust kulukate pilveteenuste järele ja annab ettevõtetele parema kontrolli oma IT-taristu üle. Lisaks võimaldab mudelite kohandamine vähendada valepositiivsete ja valenegatiivsete tulemuste esinemist, mis omakorda vähendab kulusid, mis kaasnevad vigade parandamisega.

Kuidas ettevõtted neid mudeleid kasutavad?

Üks Euroopa juhtivaid panku HSBC integreeris hiljuti privaatse LLM-mudeli oma pettuste tuvastamise süsteemi. Mudel oli koolitatud panga enda ajalooliste tehingute andmete peal, mis võimaldas tuvastada pettusemustrid palju täpsemini kui varem kasutatud üldised mudelid. Tulemuseks oli pettuste arvu märkimisväärne vähenemine ja klientide usalduse suurenemine panga turvameetmete vastu.

Üks rahvusvaheline tervishoiuorganisatsioon rakendab privaatset LLM-mudelit, et analüüsida ja töödelda patsientide terviseandmeid. Mudel aitab arstidel patsientide individuaalsete andmete põhjal kiiremini diagnoosida ja kohandada raviplaane, parandades sellega ravitulemusi ja patsientide rahulolu.

Kokkuvõttes tuleb tõdeda, et privaatsed LLM-mudelid, mis on majutatud Pythonis ja töötavad CPU-l, pakuvad tervishoiu- ja finantssektorile olulisi eeliseid, sealhulgas paremat andmekaitset, suuremat kohandatavust ja kuluefektiivsust. Need mudelid mitte ainult ei aita ettevõtetel paremini teenindada oma kliente ja patsiente, vaid aitavad ka täita üha karmistuvaid regulatiivseid nõudeid. Privaatsete LLM-mudelite kasutuselevõtt on tark samm edasi nendes kriitilistes sektorites, kus andmete täpsus ja turvalisus on võtmetähtsusega.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.