Haara võimalusest: nutikate ideede rahastu jagab välja 60 000 eurot

Prototroni kevadise taotlusvooru võitjad.Foto: Prototron

Nutikate ideede rahastu Prototron avas tänavuse teise taotlusvooru, kus läheb jagamisele 60 000 eurot. Sarnaselt arengutega maailma startup-maastikul, tahavad ka Eesti investorid üles leida ja osa saada potentsiaalikatest ideedest nende võimalikult varajases staadiumis. Suurem risk tähendab ka suuremaid nõudmisi nii meeskondadele kui nende ideedele.

Äriinglid on valmis riskeerima varasemast enam

Prototroni tegevjuhi Jana Budkovskaja sõnul on juba mõnda aega näha, et uusi üleilmseid edulugusid ettevalmistavad programmid ja kiirendid liiguvad investorrahale järjest lähemale. Äriinglite kultuur kasvab, vaba investeeritavat raha on järjest rohkem samas on tõusmas ka uute ettevõtete kvaliteet.

“Praegu on äriinglid valmis võtma oluliselt suuremat riski, kui näiteks paar aastat tagasi. Nad julgevad investeerida ideedesse varajasemas faasis, et võimalikust eduloost kasu saada ja selle edule ka kaasa aidata,” sõnas Budkovskaja.

Tema sõnul tähendab see aga ühtlasi suuremat survet nii meeskondadele kui ka nende ideedele. Tiimid peavad üsna alguses mõtlema ärimudeli peale, et mitte maha magada seda hetke, mil nad on äriinglite jaoks kõige atraktiivsemad.

“Nad peavad kohe õppima rääkima selles keeles, et äriinglid ja investorid saaksid aru, mis on nende lahendus, kuidas see maailma muudab ja kuidas investorid sellest kasu saavad. Innovatsioonikeskused, ärikoolid ja teised tugiasutused peaksidki siin appi tulla – kuidas paralleelselt tehnilisele lahendusele mõelda ka ärimudelile ja selle valideerimisele,“ märkis Budkovskaja.

Loe siit soovitusi, kuidas rahainglites äriideega huvi tekitada.

Taotlusi Prototroni sügisvooru saab esitada aadressil www.prototron.ee kuni 15. novembrini 2021. Prototron on Swedbanki, TalTechi ja Tallinna Teaduspargi Tehnopol rahastu, mis aitab luua tehnoloogiliste ideede prototüüpe, et maailma muutvad ideed ja tooted jõuaksid kiiremini turule.

Prototron on rahastanud 89 nutikat ideed kokku enam kui 1,1 miljoni euroga, meeskonnad on järelinvesteeringuid kaasanud üle 45 miljoni euro. Asutajate kõrval pakuvad meeskondadele nii mentorlust kui rahalist toetust Tallinna linn, LMT, Hedman Partners, Fundwise, Veebimajutus.ee, Amazon Web Services, coModule ja Avokaado.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla