Accelerate Estonia on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt algatatud innovatsiooniprogramm, mille inkubatsiooni faasi korraldab Teaduspark Tehnopol.
On 13 ja reede. Ebausklikud nimetavad seda ebaõnne päevaks. Ajal, mil koroonaviirus järjest kiiremini levib ning sotsiaal-majanduslikud mõjud ühiskonnale aina nähtavamaks muutuvad, saame meediaruumist lugeda uudiseid järjest enam kasvavatest probleemidest.
Inimesed sulguvad kodudesse, teenustele ligipääs on piiratud, ettevõtted seisavad silmitsi pankrotiga või suurte kahjudega, lisaks võivad paljud jääda ilma oma tööst. Mida päev edasi, seda pikemaks venib list probleemidest, kuid lahendustest räägitakse see-eest väga vähe.
Esimese märtsi hommikul otsustas viieliikmeline seltskond seda olukorda muuta (korraldaja-organisatsioonid on Accelerate Estonia ja Garage48) ning asuda tööle lahenduste leidmiseks.
Nii tekkis mõte korraldada online hackathon (nimega “Hack the crisis”), mis tooks kokku erksamad pead eesmärgiga arendada välja lahendused, mis aitavad Eestil koroonaviiruse kriisist tugevalt väljuda ning luua konkurentsieeliseid kriisijärgseks ajaks.
Kõigest paari tunniga korraldatud online hackathon kogus kiirelt tähelepanu. Meile esitati ligi 100 ideed, millest 33 leidsid endale meeskonnad, kes asusid 48 tunni jooksul oma lahendusi välja töötama. Kusjuures, Eesti online hackathonil osales üle 1100 inimese ning seda 20+ riigist ja 14 ajatsoonist.
Omapoolse panuse õnnestumisele andsid tuntud ja tunnustatud ettevõtjad nagu Martin Villig, Kaarel Kotkas, Kaidi Ruusalepp, Marko Russiver, Ragnar Sass, Marten Kaevats, Priit Kruus, Priit Salumaa, Laura Kask ja paljud teised.
Konkurents oli tihe ning olgem ausad – ideid, mille vahel parimaid valida, oli väga palju. Kuid kes jäid sõelale?
Zelose COVID-help platvorm, mis viib kokku vabatahtlikud ja inimesed, kes vajavad koroonaepideemia ajal millegagi abi.
Ventit Hingamisaparaat, mis ei ole meditsiiniline seade, kuid kohandab ümber olemasolevad elustamismaskid. Tavaolukorras peab elustamismaske manuaalselt pressima, et patsient saaks piisavalt õhku. Ventit automatiseerib selle tegevuse ja pakub kiiret alternatiivi vähem levinud ventilaator-tüüpi masinatele, mida vajab 1% koroonaviirusesse haigestunutest.
Platvorm Vanemuine, mis aitab tervishoiusüsteemil suurendada abi pakkumise võimekust, viies kokku meditsiiniväljaõppega Eesti inimesed ja abivajajad. Eestis on tuhandeid meditsiiniväljaõppega inimesi, kuid abivajajatel ja tervishoiuasutustel ei ole nende kohta infot. Vanemuine kogub turvatud andmebaasi nimekirja inimestest, kellel on meditsiiniväljaõpe ja kes on valmis kriisi ajal võimaluse korral appi tulema.
Share Force One, mis on tööjõu ajutine jagamisplatvorm, kus saavad kokku kiirelt töökäsi vajavad ettevõtted ja need ettevõtted, kus töökäsi kriisi tõttu rohkelt üle.
Velmio Corona-tracker, mis pakub võimaluse enda tervise monitoorimiseks. Olenemata sellest, kas träkkeri kasutaja on viirusekandja või haigestunu, saab ta jooksvalt oma tervise seisukorda jälgida. See omakorda vähendab arstide ja haiglate koormat pideva nõu andmisel.
Pühapäeva õhtul võttis online hackathoni idee globaalse mõõtme. Erinevatest riikidest esitati küsimusi korraldajatele, mis aitaksid ka neil algatada sarnast ideedekorjet ning seda strateegiliselt juhtida ja tehniliselt korraldada. Moldova, Ukraina, Valgevene, Läti, Leedu, Poola, Soome, India, Suurbritannia, Kanada – need on vaid mõned riigid, kes on eestlaste initsiatiivist kinni haaranud. Meil on rõõm näha, et see list ajas üksnes täieneb.
Esimesel märtsil tegi Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid globaalse üleskutse, milles kutsub kõiki korraldama ja osalema online hackathonidel, et üheskoos otsida lahendusi tekkinud kriisiolukorrale. “Keerulisel ajal on meil alati kaks valikut: jääda istuma ja vaadata, kuidas ümbrus põleb või asuda lahendusi otsima. Meie valisime viimase variandi!” ütles oma kõnes president.
Ole kursis globaalse online kriisihäkatoniga jälgides Accelerate Estonia FB lehekülge!
PS. Loe lisaks: